mr.faruq

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Değerli yardımlarınızı bekliyorum. Yurtdışı bir projede çalışıyorum. Kablo renk kodları Red,yellow,blue şeklinde gidiyor. Eklediğim şekilde linyenin gerilim düşümü 1 faz hesaplamam gerekiyor. Balast kayıplarını ekledim. Son direkte ki gerilim düşümü ne kadardır acaba? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
200xPxL/KxSxUxU formülü ile tek tek hesablayıp toplam sonuç u toplarsanız sonuncu direk için %e gerilim düşümü çıkar

200 ayd. Mono faz olduğu için
P güç
L mesafe
K cu için 56 al için 35
S kullanılan kablo kesiti
U gerilim seviyesi

Tüm fazlar için yapmalısınız

peki bişi sorucam, oluşan bu gerilim düşümünde, gerilim düşümü trafoya gelen hattamı oluyo yoksa yük ile pano arasındamı veya yük ile trafo arasındamı. gerilim düşümü örneğin yüzde 5 değilde yüzde 10 oldu. bunun kablo kesitini değiştirmedik. oluşacak sorun tam olarak nedir?

peki bişi sorucam, oluşan bu gerilim düşümünde, gerilim düşümü trafoya gelen hattamı oluyo yoksa yük ile pano arasındamı veya yük ile trafo arasındamı. gerilim düşümü örneğin yüzde 5 değilde yüzde 10 oldu. bunun kablo kesitini değiştirmedik. oluşacak sorun tam olarak nedir?
Gerilim düşümü hesabı yapılan hat ( kablo kesiti ) içindir ve bu hattın direnci üzerinde bu gerilim düşümü olur . Bütün gerilim düşümleri trafo çıkış gerilimindeki gerilimden son nokta için gerilim eksilmesi demektir. Müsade edilen gerilim düşümü sınırlarını aşmak hat sonlarında gerilimin istenmeyen ve kabul edilmeyen seviyelere düşmesine sebep olur . Yaptım oldu derseniz de sonuçlarına katlanırsınız .

200xPxL/KxSxUxU formülü ile tek tek hesablayıp toplam sonuç u toplarsanız sonuncu direk için %e gerilim düşümü çıkar

200 ayd. Mono faz olduğu için
P güç
L mesafe
K cu için 56 al için 35
S kullanılan kablo kesiti
U gerilim seviyesi

Tüm fazlar için yapmalısınız

Bu katsayılar artık kullanılmıyor bakır için 44,44 aleminyum için ise 27,77 olarak güncellendi EMO tarafından, yükler monofaz olsa da 3 faz kullanılacağı için dengeli olduğu noktaya kadar trifaze sonrası ise monofaze hesap edilmelidir.

Mesafe 200 mt. den fazla ise,kısadevre tahkiki yapılması da gerekir.

Bu katsayılar artık kullanılmıyor bakır için 44,44 aleminyum için ise 27,77 olarak güncellendi EMO tarafından, yükler monofaz olsa da 3 faz kullanılacağı için dengeli olduğu noktaya kadar trifaze sonrası ise monofaze hesap edilmelidir.
İlgili teknik yazıyı paylaşabilir misiniz rica etsem

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri