yoğurt yapma makinası

  • Konbuyu başlatan geranimoo
  • Başlangıç tarihi

geranimoo

Üye
Katılım
26 Nis 2012
Mesajlar
14
Puanları
1
Yaş
45
selam dostlar

yoğurt yapma makinası çalışma matığına göre bi devre yapılabilirmi ? mesela bir kabı sürekli oda sıcaklığında tutmalı ve zaman ayarlı olmalı mümkünmüdür acaba :)
 

cncarastirma

Usta Üye
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
931
Puanları
168
Yaş
40
Size de selamlar
Bahsettiğiniz sistem pek ala mümkün.
Kuluçka makinaları var, içlerinde birkaç tane ampul var ve termostat kontrolü ile soğuduğunda lambalar yanıp içeriyi ısıtıyor. Termostat dediğimiz sıcaklığı ölçülmek istenen yere konmak için kuyruk denen uzantıları olan veya daha basit modelleri olan bir aygıttır.
Yalnız yoğurt bildiğim kadarıyla 49.5 .. 50 santigrad derecede beklemeli. Siz yoğurdu nasıl ısıtmak istediğinizi belirlemelisizniz ve hangi şartlarda ısıtmak istediğinizi de. Kışın 0 ın altındaki bir yerde de çalışması gerekiyorsa, elektrik gücü vb buna göre ayarlanmalı. Forumda başka konuda da çok geçti: Elektrikli battaniyenin kendisini veya battaniyenin kablosunu satın alıp yoğurt kabının etrafına sararsınız. Termostatı da yoğurt ile hijyeni sağlayıp kabın içinden elektrik devresine bağlamalısınız. Mecbur kalırsanız battaniye ile kab arasına da koyabilirsiniz.
Önemli bir nokta ısıtma için genel ısıtıcıları kullanmanızın zor veya uygunsuz olmasıdır. Şebekeye bağlandığında yanılmıyorsam 600 santigrad dereceyi bulan sıcaklıklarda çalışıyorlar. Belki toplam sıcaklık 50 olur ama ısıtıcının değidiği yer sıcaklığı yoğurda zarar verir derecede yükselebilir.
Bunların yanında su ısıtmada kullanılan basit helezonları yoğurdun içie atıp düşük güçle de ısıtma yapabilirsiniz. Elektrik uzmanları siz tercih ederseniz sistemin özelliklerini daha detaylı açıklarlar.

Profeyonel uğraş için küçük bir fırın da tasarlanıp ısıtılabilir.

Başarılar dileriz.
 

demiray teknik

Profesyonel Üye
Katılım
24 May 2010
Mesajlar
828
Puanları
258
Yaş
57
Konum
ankara
evinizde elektirkli bir fırınınız varsa arçelik yetkili servislerinden yoğurt yapma özelliklil fırın termostatı alarak fırına minifırına takabilirsiniz yanlız termostatla beraber termostat kumanda düğmesi ve alt dekoratifinide isterseniz servisten ayar yapmanız çok kolaylaşır..50 dercede yaklaşık 4 saat de yoğurt yapılır diye biliyorum
kolay gelsin
 

immer_

Üye
Katılım
17 Kas 2011
Mesajlar
13
Puanları
1
Yaş
34
makınada acaba yapmak ne kadar saglıklı acaba?

evde kendımız yaptıgımız gıbı aynısı oluyormukı
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

pharmacist

Üye
Katılım
3 Şub 2012
Mesajlar
9
Puanları
1
Yaş
44
sitelerde bir sürü projeler var.Bence kendin yapmalısın.Çok zor değil bence.
 

uçak16

Üye
Katılım
3 May 2009
Mesajlar
417
Puanları
33
Yaş
58
normal fırına dışardan 50'' lik termostat takarsak olurmu?
 

Benzer Konular

Forum istatistikleri

Konular
114,940
Mesajlar
809,212
Kullanıcılar
420,430
Son üye
yigiteryl

Yeni konular

Üst