YILDIZ ÜÇGEN GECİKME SORUNU

Selam bugün kafama takılan bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yapmış olduğum yıldız üçgen devresinde start verdiğimde ilk önce Şebeke kontaktörü enerjileniyor ardından yarım saniye gibi bir süre sonra yıldız kontaktörü enerjileniyor. Ben illk anda ikisininde aynı anda devreye girmesini istiyorum. Yani şebeke ile yıldız kontaktörü aynı anda çeksin. Ama dediğim gibi şebeke çekip mühürleniyor sonra yıldız çekiyor. Yapmış olduğum devrede ;

1- R fazını stop a ardından start a girip startın çıkışından şebeke kontaktörüne verdim. Ardından mühürleme için starttan önce ve stoptan sonra bir çıkış alıp yeniden şebekenin a1 ucuna verdim.

2. şebeke kontaktörünün mühürlenen NO ucundan zaman rölesini enerjilendirdim.

3 Zaman rölesinin kapalı ve üçgen kontaktörünün kapalı ucundan yıldızı, zaman rölesinin açık ve yıldız kontaktörünün kapalı ucundan üçgeni enerjilendirdim.

Devre bu şekilde de çalışır yıldız yarım saniye gibi bir gecikmeyle çekse sorun olmaz diyebilirsiniz. Ama ben neden böyle olduğunu çözmek istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Not: Devrede ENTES yıldız üçgen rölesi kullandım. Enerji olmadığında iki ucuda açık, enerjilendiğinde yıldız kapatıyor, 5 sn sonra yıldız açıp üçgen kapatıyor. Gecikmenin buradan kaynaklandığını düşünüyorum. Acaba doğru mudur. Yorumlarınızı bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
selam şu şekilde yapmanı tavsiye ederim starta bastığında ilk önce yıldız kontaktör çeksin yıldız kontaktörde ana kontaktörü devreye soksun ve üçgenin kapalısından çalışan yıldız bir süre sonra devre dışı kalsın sağlıklı olan bu şekilde ama piyasada her nedense ilk önce ana kontaktör devreye alıyorlar yada yıldızla birlikte geçecek şekilde bağlanılıyor şema konusunda problem yaşarsan yardımcı olurum

selam şu şekilde yapmanı tavsiye ederim starta bastığında ilk önce yıldız kontaktör çeksin yıldız kontaktörde ana kontaktörü devreye soksun ve üçgenin kapalısından çalışan yıldız bir süre sonra devre dışı kalsın sağlıklı olan bu şekilde ama piyasada her nedense ilk önce ana kontaktör devreye alıyorlar yada yıldızla birlikte geçecek şekilde bağlanılıyor şema konusunda problem yaşarsan yardımcı olurum

peki ikisini aynı anda nasıl devreye sokabilirim. önce yıldız sonra şebeke değil ikisi aynı anda enerjilensin istiyorum.

illada ikisi aynı aynda devreye girsin diyorsan çift kontaklı start butonu kullanırsan ikisi de aynı aynı anda devreye girer yalnızca kumanda da biraz değişiklik yapman lazım piyasada butona kontak ekleme yapabilecek start butonlarda var bunlardan kullanman lazım çift kontak tek buton ana ve yıldız kontaktörü ayrı ayrı kablolayacaksın kolay gelsin

Şebeke kontaktörünün a1 ve a2 ucundan birer kablo ek alıp yıldız kontaktörünün a1 ve a2 uçlarına bağlarsan ikiside aynı anda çeker.Bu arada yıldız kontaktörünün a1(faz) ucunu üçgen kontaktörünün nc ucuna seri bağlamalısın .Pek sağlıklı olmasa da aklıma bu geldi.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
illada ikisi aynı aynda devreye girsin diyorsan çift kontaklı start butonu kullanırsan ikisi de aynı aynı anda devreye girer yalnızca kumanda da biraz değişiklik yapman lazım piyasada butona kontak ekleme yapabilecek start butonlarda var bunlardan kullanman lazım çift kontak tek buton ana ve yıldız kontaktörü ayrı ayrı kablolayacaksın kolay gelsin

olabilir evet denicem bunu. teşekkürler. Başka tavsiyesi olan var mı acaba?

Güzel tespit...
Ayrıca prosedür gereği yıldız kontaktörü çeker sonra main daha sonrada üçgen, şayet böyle olursa yıldız kontaktörünü yarı güçde yada bir alt seriden seçip tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca unutmamamız gereken bir şey var yıldız kontaktörünü devre dışı bırakmak.

@veysel28 abi ya ne yıldız ne ne üçgen i ya :) hala ikinci dünya savaşından kalma bilgilerle eğitim veriyorlar :) Gençlere tristör anlatsınlar sürücü anlatsınlar bunları programlamayı anlatsınlar ; bizim ülke olarak çokmu fazla vaktimiz var :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri