YILDIZ-ÜÇGEN de motor gücüne göre zaman ayarı yapılabilirmi?

hakan1116

Üye
merhabalar;
Benim sormak istediğim motor gücüne göre yıldız-üçgen devrede zaman rölesi ayarı neye göre yapılabilir? Belli bir standart veya çizelge varmı? yoksa deneme yanılma yolu ila yaparız?
Başıma geldi, softstarter le kaldıramadığımız bir motoru aynı zaman aralığında yıldız-üçgende yol aldı.
Softstarter,yıldız-üçgen ve invertörde izlenen bir yol varmı?
teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
yıldız üçgenin amaclarından biri motorun kalkış anında devrini tam alıp hem sisteme hemde motora zarar vermemesidir bu sebebten rölenin zaman ayarı iyi yapılması gerekir unutulmamalıdır ki motor en çok enerjiyi kalkış anında çeker zaman röleleri arızada yapabilir buda akımların çakışmasına sebeb olur benim başıma geldi

merhaba yıldızdan üçgen geçişin zamanlaması en iyi deneme yanılma yöntemiyle yapılandır.formüller`hesaplar v.s pek bi işe yaramaz burada.kolay gelsin.

Sorunuz kısaca şu yıldız dan üçgene geçiş süresi nasıl hesaplanır? Öncelikle elizdeki motorun bağlantı [glow=red,2,300]şeklini üçgen yapıyorsunuz,motorunuzun gücüne uygun bir ampermetre alıp ampermetrenin bir ucunu üç fazdan sadece birine diğer ucuda motorunuza bağlıyorsunuz geriyakaln iki fazı doğrudan motora bağlıyorsunuz. ve elinize birde kronometre alıp kronometrenizle aynı anda motoru çalıştırıyorsunuz ve aynı anda ampermetreyi ve krono metreyi takip ediyorsunuz amper metre önce çok yüksek bir değer gösterecek ardından ampermetrenin gösterdiği değer sabit hale geçecektir değer sabit hale geçergeçmez kronometreyi durduruyorsunuz işte kronometrenizde okuduğunuz değer yıldızdan üçgene geçiş süresidir. Zaman rölesi ayarını busüreye ayarlıyırsunuz.[/glow]

Sayın Kırmacı;
dediğiniz uygulamayı her motor gücüne göre uygulayacağımı sanmıyorum. benim söylediğim 185KW lık motor için geçerliydi. Direk bağlayacağımızı zannetmem. Teşekkürler

motor yıldız şekilde kalkınca belli bir devre kadar hızlanır ve o devirde sabit dönmeye başlar işte o an üçgene geçiş işin ideal andır. :) tabi bu yükün durumuna göre değişir yıldızda devri yakalaması

1500 d/dak lık 30 kw makineyi kaldırırken max devirine ulaşmasına 2, 3 saniye kala ayarladım. güzel gidiyo, arabada 1 den 2 ye atmak gibi, devri bitirip 2 ye atsan gaz kestirirsin, sakıncalı olur, 1000 1500 devir boşluk bırakıcan ki, 2 ye attığında sarar gene gaz keser.

185 kw bır motora elbet, direkt olarak ampermetre baglanmaz. Böyle bır motor panosunda, akım trafoları uzerınden baglanmış ampermetreler vardır. Veya, pens ampermetre ıle, motorun yol alma akımını gözleyebılrsınız. Bahsedildiği gib, yol alma akımının düşdüğü sanıyeler göre, üçgene geçme ayarını yapmanız en sagılıklısıdır.

sn hakan
pratik uygulamada gçiş süresi asgari 10sn teknik yöntemleride arkadaşlar zaten yazmış ama benim dikkatimi çeken "softstarter le kaldıramadığımız bir motoru " demişsiniz
softstarter ünite motor gücüne uygunsa kaldıramama problemi olmaması lazım benzer bir durumda satış yaptığımız bir müşteri tarafından bize danışıldı soft start kaldırmıyor şeklinde tork ayarı nı yükseltmiştik ve 6 aydır problemsiz çalışıyor bilginize

arkadaslar tek fazli motorlarda kondansatör hesabi nasil yaparim

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri