YG Tesislerinde İşletme Sorumluluğu, Gerekli Cihazlar

snakerf

Üye
Merhaba arkadaşlar. Elektrik mühendisiyim. SMM olarak çalışıyorum. YG tesislerinde işletme sorumluluğu yapmaya başlayacağım. Sizlerde ne gibi cihazlar var. Örneğin
topraklama ölçüm cihazı, termal kamera gibi cihazlar almayı düşünüyorum. Marka model ne kullanıyorsunuz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öncelikle,böyle olumlu düşünceleriniz için tebrik ediyorum.Almayı düşündüğünüz cihazlar,sizin,itibarınızı artıracak bir konudur.İşletme sorumlusu olan mühendisler,çoğu zaman bu konularla ilgilenmez,tavsiye ! eder,geçer.Büyük bir çoğunluğu,aldığı ücretin az olduğunu
iddia ederek ( halbuki, % 60-70 indirimi !kendisi teklif etmiştir ),3 ayda bir,sadece,fatura kesip,para almak için gider ve sayaç endekslerine bakarak ! kompanzasyondan cezaya girdiğini ve kompanzasyon tesisinin arızalı olduğunu söyler!Gittiği zaman da gözometre ! metodu ile yapmış olduğu kontrolları,raporuna aktarır.Aslında,işin sahibi de,verdiği paranın kendisine çok geldiğini ve mühendisin fazla bir faydasını ! görmediği düşüncesinde olduğundan,yapılan uyarılara çok önem vermemektedir.Bize düşen,görevimizi yaparken,hem aldığımızın karşılığını vermek,hem de tesisin kontrollarını yapma konusunda,tesis sahibine yardımcı olmaktır.Bunun en uygun şekli ise ( mademki bu yolu seçtik ve maddi durumumuz uygun ise ),kritik bazı cihazları edinerek,tesisi,zaman zaman kontrol etmektir.
Almayı düşündüğünüz çihazlar arasına,prizden topraklama ölçümü yapabilen bir ölçü aleti ve enerji analizörü de ekleyebilirseniz,hem yapmış olduğunuz hizmet layıkı ile yapılmış olur,hem de itibarınızı korumuş olursunuz.
Marka olarak,KYORITSU,CHAUVIN ARNOUX,FLUKE gibi markaları düşünebilirsiniz.Başarılar dilerim.

Öncelikle,böyle olumlu düşünceleriniz için tebrik ediyorum.Almayı düşündüğünüz cihazlar,sizin,itibarınızı artıracak bir konudur.İşletme sorumlusu olan mühendisler,çoğu zaman bu konularla ilgilenmez,tavsiye ! eder,geçer.Büyük bir çoğunluğu,aldığı ücretin az olduğunu
iddia ederek ( halbuki, % 60-70 indirimi !kendisi teklif etmiştir ),3 ayda bir,sadece,fatura kesip,para almak için gider ve sayaç endekslerine bakarak ! kompanzasyondan cezaya girdiğini ve kompanzasyon tesisinin arızalı olduğunu söyler!Gittiği zaman da gözometre ! metodu ile yapmış olduğu kontrolları,raporuna aktarır.Aslında,işin sahibi de,verdiği paranın kendisine çok geldiğini ve mühendisin fazla bir faydasını ! görmediği düşüncesinde olduğundan,yapılan uyarılara çok önem vermemektedir.Bize düşen,görevimizi yaparken,hem aldığımızın karşılığını vermek,hem de tesisin kontrollarını yapma konusunda,tesis sahibine yardımcı olmaktır.Bunun en uygun şekli ise ( mademki bu yolu seçtik ve maddi durumumuz uygun ise ),kritik bazı cihazları edinerek,tesisi,zaman zaman kontrol etmektir.
Almayı düşündüğünüz çihazlar arasına,prizden topraklama ölçümü yapabilen bir ölçü aleti ve enerji analizörü de ekleyebilirseniz,hem yapmış olduğunuz hizmet layıkı ile yapılmış olur,hem de itibarınızı korumuş olursunuz.
Marka olarak,KYORITSU,CHAUVIN ARNOUX,FLUKE gibi markaları düşünebilirsiniz.Başarılar dilerim.

Fahri ustam izninle bir sorum olacak tabi başka arkadaşlarda biliyorlar ise eğer cevaplarını bekliyorum,

YG işletme sorumluluğu sözleşme şartlarından birinde belirtildiği gibi;
"İşletme sorumlusu gerek gördüğünde yada en fazla dört ayda bir tesisin durumuna, yapılacak çalışmalara varsa sorunlara, çözüm önerilerine ve alınacak önlemlere ilişkin raporunu enerji sağlayan kuruluşa, işverene ve ilgili EMO birimine vermek üzere rapor düzenler."

şimdi en geç 4 ayda 1 EMO'ya elden teslim ettik (zaten oda ile aram iyi bildiğim kişiler) ama bağlı bulunduğumuz TEDAŞ'a iletme işinde herhangi bir departmanına göre mi iletiyoruz. Bunu sormamın sebebi eski sözleşmelerde böyle bir madde yoktu son 1 2 senelik sözleşmelerde bu madde eklendi. Kendim tedaşa belgeyi vermeye gittiğimde ne için o belge bile diyebileceklerini düşünüyorum.

Birde TEDAŞ'a iletilmediği takdirde herhangi bir yaptırım var mıdır acaba?

EMO,aldığı paraya bakıyor !Enerji sağlayıcı kuruluşun da,raporları okuyor olması mucize!Düzenlenen raporlar,dilekçe ekinde ve evraka kaydettirilerek teslim edilmeli.

Peki bir yuksuk gerilim tesisinde isletme sorumlusu oldugumuzda ilk olarak kontrol etmemiz ve onlem almamiz gerekenler neler?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

İşletme sorumlusu tarafından hazırlanan formu okuduğunuzda,yapılacak işler ( asgari ! ) kendiliğinden ortaya çıkar.

Yanlis anlasilmas oldu sanirim, is yerini yapacagi kismi degil, zaten isletme sorumlusunun yapacagi kismi sordum. Isletme sorumlusu nasil bir form hazirlamali?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

EMO tarafından hazırlanmış ve foruma eklemiş olduğum form var.Ondan yararlanabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba,

YG tesisi için ürün tavsiye edilen bu sayfada müsade ederseniz konuyu biraz genişletmek isterim. YG tesisinde elektrik mühendisi olark çalışmaya başladım. Yedek parça listesi istendi. Firma A dan Z ye yeni bir tesis kuracak ve sigortadan pense ye yeni bir yedek malzeme deposu ile atölye kurulacak. Elinde böyle bir envanter olan paylaşabilir mi=? Yada fikir belirtmek isteyen var mıdır?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri