YG tarafındaki Hücreden gelen ses?

eskici09

Üye
Merhabalar, yüksek gerilim giriş tarafımdaki hücremden gaz kaçağını andıracak şekilde (pısssssssssssssssssssssssss) ses geliyor , daha çok sanki kesicinin bulunduğu bölgeden gibi böyle bir sorunla bir karşılaşan veya sebebini bilen var mıdır?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Gevşeklik veya kirlilik sonucu olur. Güvenli bir şekilde hücreye girip inceleme ve gerekiyorsa temizlik yapılmalıdır. Birde hücre içinde yoğuşma meydana gelip gelmediği araştırılmalıdır. Eğer sıcaklık farkından dolayı yoğuşma meydana geliyor ise böyle sesler çıkar. Zamanla açmalara ve hasarlarada yol açar. Yoğuşma varsa hücre içi PTC ısıtıcılar takılmalıdır. Zaten var ise çalışıp çalışmadıkları kontrol edilmelidir.

Gevşeklik veya kirlilik sonucu olur. Güvenli bir şekilde hücreye girip inceleme ve gerekiyorsa temizlik yapılmalıdır. Birde hücre içinde yoğuşma meydana gelip gelmediği araştırılmalıdır. Eğer sıcaklık farkından dolayı yoğuşma meydana geliyor ise böyle sesler çıkar. Zamanla açmalara ve hasarlarada yol açar. Yoğuşma varsa hücre içi PTC ısıtıcılar takılmalıdır. Zaten var ise çalışıp çalışmadıkları kontrol edilmelidir.
Hocam hücre içi Bakım yaptırdım üst baralar dahil heryeri açıldı, rutubetli yerler vardı onlar temizlendi kurulandı hattı tekrar beslediğimizde ses devam etti kesilmedi . Enerji altında yük yok iken hücrede bulunan 2 tane kesici açtık ses devam etti . Ana giriş hücresinde döner ayırıcı mevcut Schneider elektriğin onu açtığımızda ses kesildi %90 döner ayırıcıdan gelen bir ses ona şimdilik bişey yapamadık . Schneider elektrik ile görüştüğümde su buharının temizlenmesi gerektiğini söylemişti ama epoksi gövdeye zarar verdiyse sesin kesilmeyeceğini de söylediler.

Demekki yoğuşma oluyor. Bara bölümü içine PTC ısıtıcı düzeni kurun. Yoğuşma nedeniyle aktif kısımlardan oluşan korona ve kaçakların izleri bellidir. Buralar temizlendikten sonra yüzeyde doku bozukluğu tesbit ediyorsanız çok ince zımpara ile yüzey tesviye edilip tekrar temizlenip griptal boya ile tamir edilmelidir. Epokside hasarlı yüzeyli yerler çok fazla ise bütün yaptıklarınızdan sonra bir miktar kaçak ve dolayısı ile ses devam edebilir. Ama daha fazla büyümesine engel olmuş olursunuz. Bu durumdada yıllarca sorunsuz devam edebilirsiniz. Muhtemelen sesten de kurtulursunuz diye düşünüyorum. Isıtıcı ile yoğuşmaya engel olmadıktan sonra, epoksi bütün şalt donanımını yenileseniz bile aynı filmi bir daha seyredersiniz.

Demekki yoğuşma oluyor. Bara bölümü içine PTC ısıtıcı düzeni kurun. Yoğuşma nedeniyle aktif kısımlardan oluşan korona ve kaçakların izleri bellidir. Buralar temizlendikten sonra yüzeyde doku bozukluğu tesbit ediyorsanız çok ince zımpara ile yüzey tesviye edilip tekrar temizlenip griptal boya ile tamir edilmelidir. Epokside hasarlı yüzeyli yerler çok fazla ise bütün yaptıklarınızdan sonra bir miktar kaçak ve dolayısı ile ses devam edebilir. Ama daha fazla büyümesine engel olmuş olursunuz. Bu durumdada yıllarca sorunsuz devam edebilirsiniz. Muhtemelen sesten de kurtulursunuz diye düşünüyorum. Isıtıcı ile yoğuşmaya engel olmadıktan sonra, epoksi bütün şalt donanımını yenileseniz bile aynı filmi bir daha seyredersiniz.
Hocam aslında yağmurlu bir günde elektrikler kesildiğinde hücreyi kontrole gitmiştim, kapağı açtığımda bara tarafından yopun bir şekilde beyaz bir duman çıktığını gördüm (yüksek ihtimalle su buharı da olabilir o an için tam farkedemedim ). Köşkün üst tarafında su birikintisi kalıyormuş ilk olarak onları membranla kaplatıyorum. Aslında bara kısmına baktığımda ses gelen tarafı temiz görünüyordu , sadece sonraki baranın başlığında yoğunlaşma vardı temizlendi ama . Ayırıcı tarafında sorun olma ihtimali var mıdır sizce ?

Ekli dosyalar

• IMG_20210327_102252.jpg
    IMG_20210327_102252.jpg
    145.5 KB · Görüntüleme: 13
Sn. eskici09,bara bölümü bir bütündür. Ayırıcı tarafında da olmaması için bir neden yok. Resimdeki buşing yoğuşma sonucu hasarlanmış ve üzerindeki kavruk tabaka kazınmış. Böyle olmaz. O kazınmış olan yüzeyleri ince bir işçilik ve sabırla ince zımparalar ile cam gibi pürüzsüz hale getirip griptal boya ile boyamalısınız.
1620129623594.png
Bara bölümü içine bir sol başa birde sağ başa gelecek şekilde bu ısıtıcılardan yerleştirin. Orta taraflarda bir yerlerede bir adet pano termostadı yerleştirin. Hücre içlerinde ısıtma tertibatı yoksa oralarada birer ısıtıcı ve termostat tesisatı yapın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri