YG Parafudr

iso60

Üye
sayıcı.jpg

YG şalt sahasında 154 kv sistemde kullanılan parafudrlarda resimdeki gibi sayaçlar var. Teknik servis parafudrun binlece kez yıldırımdan koruyacağını söylüyor. Öyleyse bu sayaçların kullanılma amacı nedir? Bilgisi olan yazarsa sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Düştümü / Düşmedimi ? Sorusuna son vermek için olmalı.Sonsuz sayıda koruma kelimesinin yanlış olduğunu
zannediyorum.Belli sayıdan sonra mutlaka değiştirilmeli.Bu sayacın,o sayıyı tesbit ediyor olması gerekir.Bu sa-
yınında 5-10 dan ( yıldırım akımının miktarına bağlı olarak ) fazla olacağınıda sanmıyorum.Alette zaten 9 a ka-
dar sayıyor :rolleyes:

Düştümü / Düşmedimi ? Sorusuna son vermek için olmalı.Sonsuz sayıda koruma kelimesinin yanlış olduğunu
zannediyorum.Belli sayıdan sonra mutlaka değiştirilmeli.Bu sayacın,o sayıyı tesbit ediyor olması gerekir.Bu sa-
yınında 5-10 dan ( yıldırım akımının miktarına bağlı olarak ) fazla olacağınıda sanmıyorum.Alette zaten 9 a ka-
dar sayıyor :rolleyes:
Bu sayıcıda öyle ama yeni modeller böyle değil. Kataloklarında da sadece ömürle ilgili bilgi yazıyor(25 sene). Bu arada Parafudr Siemens marka

parafudr1.jpg
parafudr2.jpg

Markanın fazla önemi yok ! Bildiğimiz teknolojide kullanılan parafudrlar içerisindeki elemanlar ömürlü ele-
manlardır.Bu konu ile ilgili yeni bir teknoloji duymamakla beraber,25 yıl gibi bir ömrün biraz tartışmalı ol-
duğunu iddia edebiliriz.Led armatürler içinde böyle ömürler biçiliyordu,ne olduğuna şahidiz :(

Sn.iso60, bu resimdeki yıldırım darbe sayacı, bunun yeni versiyonları paratoner tesisatlarında da kullanılmaktadır. Amacı aşırı gerilim önleyici tesisin görev yapıp yapmadığını anlayıp, Bakım ve yenileme işlemlerinde fikir vermesidir. Ayrıca aşırı gerilimlerden dolayı meydana gelen hasarlarda arızanın nedenlerinin araştırılmasında yol gösterici olur.

36 kV 10 kA 3 adet direk tipi parafudr baglantisi icin fiyat teklifi isteniyor arkadaslar tecrube edenleriniz varsa bugunku işcilik fiyatlari nedir aydinlatirsaniz sevinirim

36 kV 10 kA 3 adet direk tipi parafudr baglantisi icin fiyat teklifi isteniyor arkadaslar tecrube edenleriniz varsa bugunku işcilik fiyatlari nedir aydinlatirsaniz sevinirim
Tedaş 2020 birim fiyatlarına göre malzeme fiyatı: 158,64 TL
Montaj fiyatları (her bir adet için) :
1.bölge için : 358,74 TL
2.bölge için : 394,61TL
3.bölge için : 466,38 TL

Tabi bu fiyatlara göre iş yapabilen var mıdır bilmiyorum.Piyasa bunun çok aşağısında

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri