YG Parafudr

iso60

Üye
sayıcı.jpg

YG şalt sahasında 154 kv sistemde kullanılan parafudrlarda resimdeki gibi sayaçlar var. Teknik servis parafudrun binlece kez yıldırımdan koruyacağını söylüyor. Öyleyse bu sayaçların kullanılma amacı nedir? Bilgisi olan yazarsa sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

Moderatör tarafında düzenlendi:

sami inci

Profesyonel Üye
Düştümü / Düşmedimi ? Sorusuna son vermek için olmalı.Sonsuz sayıda koruma kelimesinin yanlış olduğunu
zannediyorum.Belli sayıdan sonra mutlaka değiştirilmeli.Bu sayacın,o sayıyı tesbit ediyor olması gerekir.Bu sa-
yınında 5-10 dan ( yıldırım akımının miktarına bağlı olarak ) fazla olacağınıda sanmıyorum.Alette zaten 9 a ka-
dar sayıyor :rolleyes:

Konu Sah
I

iso60

Üye
Düştümü / Düşmedimi ? Sorusuna son vermek için olmalı.Sonsuz sayıda koruma kelimesinin yanlış olduğunu
zannediyorum.Belli sayıdan sonra mutlaka değiştirilmeli.Bu sayacın,o sayıyı tesbit ediyor olması gerekir.Bu sa-
yınında 5-10 dan ( yıldırım akımının miktarına bağlı olarak ) fazla olacağınıda sanmıyorum.Alette zaten 9 a ka-
dar sayıyor :rolleyes:
Bu sayıcıda öyle ama yeni modeller böyle değil. Kataloklarında da sadece ömürle ilgili bilgi yazıyor(25 sene). Bu arada parafudr Siemens marka

parafudr1.jpgparafudr2.jpg

Ekli dosyalar

sami inci

Profesyonel Üye
Markanın fazla önemi yok ! Bildiğimiz teknolojide kullanılan parafudrlar içerisindeki elemanlar ömürlü ele-
manlardır.Bu konu ile ilgili yeni bir teknoloji duymamakla beraber,25 yıl gibi bir ömrün biraz tartışmalı ol-
duğunu iddia edebiliriz.Led armatürler içinde böyle ömürler biçiliyordu,ne olduğuna şahidiz :(

tknsyn

Onursal Üye
Onursal Üye
Sn.iso60, bu resimdeki yıldırım darbe sayacı, bunun yeni versiyonları paratoner tesisatlarında da kullanılmaktadır. Amacı aşırı gerilim önleyici tesisin görev yapıp yapmadığını anlayıp, bakım ve yenileme işlemlerinde fikir vermesidir. Ayrıca aşırı gerilimlerden dolayı meydana gelen hasarlarda arızanın nedenlerinin araştırılmasında yol gösterici olur.

ssektorss

Üye
36 kV 10 kA 3 adet direk tipi parafudr baglantisi icin fiyat teklifi isteniyor arkadaslar tecrube edenleriniz varsa bugunku işcilik fiyatlari nedir aydinlatirsaniz sevinirim

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
112,059
Kullanıcılar
412,071
Son üye
Murat çelik 55

Yeni konular