YG/OG Kısa Devre Hesabı

ikayserili

Profesyonel Üye
Bir OG Proje Hazırlanırken Enerji geldiği yerden Trafoya kadar kısa devre hesabı, gerilim düşümü hesabı, akım(ısınma) hesabı gibi hesaplar yapılıyor.
bunlar hakkında açıklamalı bir döküman varmı ?

ben aşağıdaki linkte yapılmış bir örnek gördüm ama bazı kısaltma terimlerden bişey anlamadım.Açıklama veya bununla ilgili bir döküman varmı ? şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• XLPE_Kisa_Devre_Hesabi.pdf.rar
    69.2 KB · Görüntüleme: 1,799
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Değerli meslektaşım,
Aradığın konu ile alakalı piyasada birçok kitap ve e-kitap mevcuttur. Tüm proje firmaları artık bu hesapları bilgisayar programları ile yapıyor. En yaygın olanı ETAP isimli bir programdır. Bende bundan 4-5 sene kadar önce bu işe daldım ve piyasadan birçok döküman aldım. Baya uğraştıktan sonra ilgili hesapları yaptım. Sanada aynı yöntemi tavsiye ediyorum ama yılmadan 1 ay kadar sürekli çaışman lazım.
Kolay gelsin...

önerin için teşekkür ederim.
ben aslında amatör programcılık yapıyorum. elektronik paket isimli programı ben yazdım.
şimdide og proje hesap kontrolü ile ilgili bir program üzerinde çalışıyorum.
hiç bir maddi çıkarım yoktur bu programlar yaparken. sadece kendimi hem mesleki hemde programcılık üzerine geliştirmek için uğraşıyorum.

elinde elektronik döküman varsa paylaşırsan sevinirim. yoksa canın sağolsun.

Etap da yapılan kısa devre hesapları yada çiimleri proje onayında kabul görüyormu acaba

Bildiğim kadarı ile etap çizim üzerinde kısa devre akımlarını sadece ka değerinden gösteriyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aşağıdaki Y.G. kısadevre hesabını paket programına uyarlama yapabilirsin.
Teşekkür ederim hocam.
bu dökümanı bulmuştum daha önce. konu itibari ile ağır bir konu. veri çok gibi ayrıntı çok yani olasılıklar v.s. konu hakkında da fazla bilgi bulamadım.
konu hakkında bir kitap gibi bişey olurda alırsam ve öğrenirsem bişeyler yapmaya çalışırım. teşekkürler.

Teşekkür ederim hocam.
bu dökümanı bulmuştum daha önce. konu itibari ile ağır bir konu. veri çok gibi ayrıntı çok yani olasılıklar v.s. konu hakkında da fazla bilgi bulamadım.
konu hakkında bir kitap gibi bişey olurda alırsam ve öğrenirsem bişeyler yapmaya çalışırım. teşekkürler.

Evet böylesine geniş bir konuyu standardize etmeye çalışıp bir programa sığdırmak bir hayli zor. Alternatif ve fonksiyon çok haklısın.

Kaynağını maalesef kaydetmediğim bir program.

Ekli dosyalar

• Kısa devre hesap programı.rar
    63.6 KB · Görüntüleme: 2,308
  • GE kısa devre programı.rar
    50.7 KB · Görüntüleme: 1,693

Ekli dosyalar

• YG Kısa Devre.rar
    329.5 KB · Görüntüleme: 1,774
  • Kısa devre akımları T.Odabaşı.rar
    277.3 KB · Görüntüleme: 1,548
  • kısa devre hs. prog. 3.rar
    49.5 KB · Görüntüleme: 1,548