Yg kompanzasyon kondansatör

3 grup kondansatörüm var. 200 kvar 200 kvar ve 100 kvar. Geçenlerde 100 kvarı yenisi ile değiştirdim. Şebekeyi açtırdı Kararmada olduğu için değiştirdim. Şimdi ortadaki 200’lük grup açtırdı. Görünürde bişey yok. Bende kendi içinde ayırdım. 100’lüğün birini aldım, diğer yüzlüğü verdim. Tamda bu arada alarm sesi gibi bi ses gelmeye başladı. İlginçtir. Kondansatör alarm gibi öter mi? Öterse neden? Şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kondansatörden ses gelmez.YG den kom-
panzasyon ciddi bir konudur.Hemen devre
dışı yapmanızda yarar var.

3 grup kondansatörüm var. 200 kvar 200 kvar ve 100 kvar. Geçenlerde 100 kvarı yenisi ile değiştirdim. Şebekeyi açtırdı Kararmada olduğu için değiştirdim. Şimdi ortadaki 200’lük grup açtırdı. Görünürde bişey yok. Bende kendi içinde ayırdım. 100’lüğün birini aldım, diğer yüzlüğü verdim. Tamda bu arada alarm sesi gibi bi ses gelmeye başladı. İlginçtir. Kondansatör alarm gibi öter mi? Öterse neden? Şimdiden teşekkürler.

LCR metre ile yada kapasitans metre ile enerjisiz olarak kapasitelerini ölçüp kıyaslayın sami beyin belirttiği gibi kondansatörden ses gelmez kondansatörleri boşa alıp tek tek kapasitelerini kıyaslayın eğer ses geliyorsa kondansatörü besleyen kontaktörlerin kontaklarından geliyor olabilir.Bu değerde kondansatörün akımı 200 kvar için 290 amperdir.Bunu kademeleri termik şalterdenmi besliyorsunuz yoksa kontaktörlemi besliyorsunuz.Toplamda 700 amper civarı bir akıma denk geliyor.

Son düzenleme:
Kondansatörleriniz YG mi ? Kaç kv ? Bah-
settiğim sorun,daha ziyade ! YG içindir.

Risklerinden bahsedermisimiz?
yg de değilde alçak gerilimde başıma geldi cıv diye ses çıkardı kondansatör ve bir koku yaydı etrafa bu kondansatör ün içindeki gaz mış ve cııvv diye dışarı çıkıyormuş kondaş kondansatörlerin üstünde bir bant vardır o bant ın oradan çıktı gaz ve bant açıldı

Biz,500 mt. uzaktan duyardık ! patlama sesini.6,3 kv,1 Mvar ( 10× 100 kvar ) İsmini yazarsam ayıp olur !

Son düzenleme:
yg de değilde alçak gerilimde başıma geldi cıv diye ses çıkardı kondansatör ve bir koku yaydı etrafa bu kondansatör ün içindeki gaz mış ve cııvv diye dışarı çıkıyormuş kondaş kondansatörlerin üstünde bir bant vardır o bant ın oradan çıktı gaz ve bant açıldı

Ag kondansatörlerde karşılaştığımız bir durum bahsettiğiniz. Yg kondansatörde alarm sesi duydum resmen ilginç geldi.

Kondansatörleriniz YG mi ? Kaç kv ? Bah-
settiğim sorun,daha ziyade ! YG içindir.

Tabiki yg. 6,3/100kvar

Biz,500 mt. uzaktan duyardık ! patlama sesini.6,3 kv,1 Mvar ( 10× 100 kvar ) İsmini yazarsam ayıp olur !

Peki demek istediğimde bu. Benim duyduğum bu alarm sesi gibi çıkan ses. Patlamanın habercisi midir? Not: Sıfır kondansatör de ötüyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ag kondansatörlerde karşılaştığımız bir durum bahsettiğiniz. Yg kondansatörde alarm sesi duydum resmen ilginç geldi.

500volt,50 kvar AG dede,patlamada üst kapak fırlayıp 3 mt. lik tavana çarpmıştı.Ben-
ce,hemen devre dışı yapıp,üreticisi ile temas
kurun.Kondansatörün sesli çalışması,tehlike
habercisidir.Konu çözülene kadarda,besli ol-
duğu ! sürece,kesinlikle kondansatörün oldu-
ğu mahalden uzak durun.Kondansatörler,mo-
nofazemi,trifazemi ?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar