Yetenek sizsiniz, matematik, otizm rahatsızlığı ve zeka

kabiliyet

Üye
Yetenek sizsiniz yarışmasındaki 5 basamaklı sayıları çarpan Mustafa nın yaptığı şeyler herkeze çok ilginç geldi bazıları dahi dedi ama gerçekte onun zekası normalin çok altında çünkü o bi otistik. Ben onun otistik olduğunu o akşam anladım acun medyada yazdım. bu akşam haberlerin sonunda arka kapakta ali kırca yağmur adam benzetmesiyle otistik oldunu anlattı. Ama çoğu kişi onu çok zeki olduğunu zannediyo ama mustafa normal yaşantısını sürdürebilecek kadar bile zekası yok. Otistikler takıntılıymış o akşam hep "yes" "no" diye takıntı yapıyodu zaten. İnsanların zekayı nezaman anliycak aceba. Nezaman zekasına değer verilmesi gerekene değer, yardım edilmesi gerekene yardım edecek?

5 basamaklı sayıları çarpabilir fakat , sepetimde 10 tane yumurta var bunların 5 tanesini ödünç olarak ahmete verdim gibi bir soru sorulduğunda cevap veremez otistikler.

Arkadaşınıza 4 basamaklı bir sayı söyletin
atıyorum:
4918 bu sayıyı iki defa yazalım
bir 4 basamaklı sayı daha isteyelim
sallıyorum 5622
şimdide biz bir sayı yazalım(4377 bu sayı biz yazdık)
şimdi otistikliğe başlıyoruz
4918*5622=X
4918*4377=Y
Bu sonuçların bulup toplamını(X+Y) kafadan yazacam diyoruz.
bu işlemi yıldırım gibi yapmak için
4918 sayısının 1 eksiğini yazıyoruz 4917 ve bu sayıyının yanına bu sayıyı 9 a tümleyenini(basamaklarla toplamı 9 olan sayılar) yazıyoruz yani 5082, şimdi sayıları birleştirelim ve sonuçu bulmak 5sn sürüyor
49.175.082
Sonuç: her işin bir tekniği ve mantığı vardır. Bu arada yazdığımız 4377 sayısı 5622 nin 9 a tümleyenidir.

Son düzenleme:
hocam elbette yöntemler geliştirilebilir. Ama beyin farklı bir organ ve herkesde farklı işliyor
öğrendiklerini hiç unutamayanlarda var sadece 8-10 saniyelik hafızası olanlarda. Ama sayısal zeka, sosyal zeka, yaratıcılık bunlar çok farklı . Çok zeki olup birşeyler tasarlayamayanlar var ama zeki olmayıp tasarlayanlarda var bir sürü parametre var ama hangisi daha önemli yada hangisinin ne kadar olmasının gerekliliği karışık işler sanırım...

herkezin düşünme güçü farklıdır bir sonuca çıkılmak istenılıyorsa
orn:iki insan sonuca ulaşmak için düşünürler birsi a ikincisi b i düşünür.

Sonu 5 ile biten bütün sayıların karelerinin son iki basamağı(onlar ve birler basamağı) 25 ile bitecektir her zaman.Hesaplayacağımız sayının son iki basamağına 25 yazdıktan sonra , 25 soluna (...25) gelecek sayıları belirlemek için ise karesi alınacak sayının birler basamağının solunda kalan sayıyı(kaç basamaklı olursa olsun) bir fazlası ile çarpıp sonuçtaki 25 in soluna yazıyoruz ve sonu bu kadar. Örnek üzerinde görünce gerçekten kolaymış diyeceksiniz.
Mesela 65 sayısının karesi ; son iki basamak 25 soluna sayıdaki 5 in solunda kalan 6 ile bir fazlası 7nin çarpımını yazıyoruz. Sonuç 4225
Başka bir örnek 125 in karesi ;son iki basamak 25 soluna sayıdaki 5 in solunda kalan 12 ile bir fazlası 13 ün çarpımını yazıyoruz. Sonuç 15.625
Burada 125 sayısını altalta yazıp, üç çarpma yapıp sonra bu sayıları toplamak yerine yapılacak tek işlem 12x13 işlemidir.

Mustafa'nın otistik olup olmadığını anlamadım doğrusu ama otoriteler otistiktir diyorlarsa doğrudur.

Zekâsına gelince, hastalığı zamanında tedavi edilseydi, kesinlikle zekidir. Çünkü mecvut zekası farklı şekillerde tezahür etmektedir.

Birde şöyle birşey var

OTİZM TANISI ALMIŞ ÜNLÜLER

Hikari Oe, Japon besteci
Bhumi Jensen, Taylan prensi,King Bhumibol Adulyadej’in torunu ; 2004’te Hint okyanusunda meydana gelen depremin neden olduğu Tsunami’de boğularak hayatını kaybetti
Stephen Wiltshire, İngiliz mimar
Caiseal Mor A Blessing and a Curse: Autism and Me’in yazarı, fantastik hikayeler en iyi satanlar arasında girmiştir, müzisyen ve sanatçı
Jane Austen, 1775-1817, İngiliz romancı, Pride&Prejudice’ın yazarı
Béla Bartók, 1881-1945, Macar Besteci
Ludwig van Beethoven, 1770-1827, Alman/Viyanalı müzisyen
Anton Bruckner, 1824-1896, Avusturyalı Besteci
Emily Dickinson, 1830-1886, Amerikan şair
Thomas Edison, 1847-1931, Amerikan mucit
Albert Einstein, 1879-1955, Alman/Amerikalı fizikçi
Henry Ford, 1863-1947, Amerikalı sanayici
Oliver Heaviside, 1850-1925, İngiliz fizikçi
Thomas Jefferson, 1743-1826, Amerikan politikacı
Carl Jung, 1875-1961, İsviçreli psikoanalist
Franz Kafka, 1883-1924, Çek yazar
Wasily Kandinsky, 1866-1944, Rus/Fransız ressam
Charles Rennie Mackintosh, 1868-1928, İskoç mimar ve tasarımcı
Gustav Mahler, 1860-1911, Çek/Avusturyalı
Wolfgang Amadeus Mozart, 1756-1791, Avusturyalı besteci
Isaac Newton, 1642-1727, İngiliz matematikçi ve fizikçi
Friedrich Nietzsche, 1844-1900, Alman filozof
George Bernard Shaw, 1856-1950, İrlandalı oyun yazarı,
Richard Strauss, 1864-1949, Alman besteci
Nikola Tesla, 1856-1943, Sırp/Amerikalı bilimadamı, elektrikli motorların muciti
Vincent Van Gogh, 1853-1890, Hollandalı ressam
Taylor Crowe, sanatçı ve avukat
Christopher Knowles, Amerikan şair
Jasmine O'Neill, Through the Eyes of Aliens yazarı
Birger Sellin, Alman yazar

kaynak
Otizm Tanısı Almış Ünlüler

Dehanın sonu delilik olduğunu duymuştum ama bunların hepsindede olması bana abartı gibi geldi.
Birşeylerde başarılı olmak için stres gerekli ama çok stresin sonuda iyi değil.

İnsanların ölümden sonra beyinleri toprak olduktan sonra geriye ruhuna neler kalacak.

İnşallah herkezi diyertarafta kalacak yerleri olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri