Yerli ve milli gurur gün yüzüne çıktı

Video yu seyrettim gerçekten doğru sözler söylemiş!Ben kocaeli de yaşıyorum iki hafta önce Derince limanı na angus dolu gemi veya gemiler gelmişti!Benim evim derince limanına 5 km den daha fazla uzak!Kokudan akşamları camı açamadım!Niye ülkede tarım bitti!Kimse inek üretmiyor ineklerin yediği saman ve yem bitkilerini üretmiyor bugün internette gördüm TMO arpa ithal edecekmiş şimdi de!Neden çünkü üretim yok!
Devlet yani hükümet çiftçiliği vatandaş yapmıyorsa gerekirse yandaş şirketlere tarım arazilerini ekim dikim işini vermeli ve ülkemizin dolar la asatın aldığı tarım ürünlerini Türkiye de üretmeli acilen!Sonra sanayii ve eğitim!Her gelen milli eğitim bakanı bu sistem yanlış diyor haklı mı?Evet haklı bakın gençlere okudukları okuldan ne kadar ahlaklı ve eğitimli mezun oluyorlar?15 yaşında oğlum var O na bile kızıyorum okul da ve etrafında gördüklerini yapıyor düzgün giyinmiyor ve iyi bir öğrenci değil diye aslında düzgün bir eğitim almadığı için tabi ki bu konuda benimde hatalarım var ama evinde akşam 5 den gece 11 3 kadar ayakta okulda sabah 8 den akşam 5 e kadar!Eğitim gelişirse sanayii de gelişir kaç yıldır piyasada çalışıyorum yardımcı eleman yok denecek kadar az!Lise de okuyup çalışmak zorunda olan gençler kendi mesleklerini yapıp üstü başı kirleneceğine bir kafe de kızların arasında garsonluk yapmayı tercih ediyor çıraklık yapsa alacağı 60 tl yövmiye garsonluk yapıp 80-100 tl alıyor!İki sene önce iki tane stajyer vardı çalıştığım fabrikada biri elektrikçi garsonluk yapıyordu diğeri metanikçi babasıyla pazarcılık yapıyordu ve ikiside meslek lerini yapmayacağını ve hatta üniversiteye gitmeyeceklerini sadece lise için okulu okuduklarını söylüyordu!Fabrika da yaşadığım sıkıntıları görüp elektrikçi stajyer bana dedi ki:Abi ben manyak mıyım senin gibi uğraşacağım akşama kadar ben 80-100 tl alıyorum üstüm başım tertemiz çalışıyorum demişti!

Yani diyorsunuz ki Türkiye'de turboşaft motor yapabilecek bilgi birikim altyapı personel alet edevat ve test v.s gibi bütün etkenler var ama para bitecek diye yapmıyorlar öyle mi?

Bu güne kadar o kadar mazeret söylendiğini duymuştum ama bu mazeret ilk üç sıraya direkt oynar.
Turboşaft motor dememiş arkadaş, "motor" demiş. Bir araba motoru bile yapamayacak kadar(kusura bakmayın ama) gerizekalı mı bu mühendisler??

Video yu seyrettim gerçekten doğru sözler söylemiş!Ben kocaeli de yaşıyorum iki hafta önce Derince limanı na angus dolu gemi veya gemiler gelmişti!Benim evim derince limanına 5 km den daha fazla uzak!Kokudan akşamları camı açamadım!Niye ülkede tarım bitti!Kimse inek üretmiyor ineklerin yediği saman ve yem bitkilerini üretmiyor bugün internette gördüm TMO arpa ithal edecekmiş şimdi de!Neden çünkü üretim yok!
Devlet yani hükümet çiftçiliği vatandaş yapmıyorsa gerekirse yandaş şirketlere tarım arazilerini ekim dikim işini vermeli ve ülkemizin dolar la asatın aldığı tarım ürünlerini Türkiye de üretmeli acilen!Sonra sanayii ve eğitim!Her gelen milli eğitim bakanı bu sistem yanlış diyor haklı mı?Evet haklı bakın gençlere okudukları okuldan ne kadar ahlaklı ve eğitimli mezun oluyorlar?15 yaşında oğlum var O na bile kızıyorum okul da ve etrafında gördüklerini yapıyor düzgün giyinmiyor ve iyi bir öğrenci değil diye aslında düzgün bir eğitim almadığı için tabi ki bu konuda benimde hatalarım var ama evinde akşam 5 den gece 11 3 kadar ayakta okulda sabah 8 den akşam 5 e kadar!Eğitim gelişirse sanayii de gelişir kaç yıldır piyasada çalışıyorum yardımcı eleman yok denecek kadar az!Lise de okuyup çalışmak zorunda olan gençler kendi mesleklerini yapıp üstü başı kirleneceğine bir kafe de kızların arasında garsonluk yapmayı tercih ediyor çıraklık yapsa alacağı 60 tl yövmiye garsonluk yapıp 80-100 tl alıyor!İki sene önce iki tane stajyer vardı çalıştığım fabrikada biri elektrikçi garsonluk yapıyordu diğeri metanikçi babasıyla pazarcılık yapıyordu ve ikiside meslek lerini yapmayacağını ve hatta üniversiteye gitmeyeceklerini sadece lise için okulu okuduklarını söylüyordu!Fabrika da yaşadığım sıkıntıları görüp elektrikçi stajyer bana dedi ki:Abi ben manyak mıyım senin gibi uğraşacağım akşama kadar ben 80-100 tl alıyorum üstüm başım tertemiz çalışıyorum demişti!
Abi valla kaç yaşındasın bilmiyorum, ama fotoğraftan anlaşıldığı üzere belirli bir bilgi birikimin var. Ben 18 yaşındayım. Bu ülke bitmiş durumda. Ne malum ileride ithal edilenlerin içerisine salgın hastalık taşıyan mikro organizma yerleştirilmeyeceği? Ne malum ileride bizim ekonominin çökmeyeceği? Ne malum savaş çıkmayacağı? Böyle sorumsuz bir ülkede yaşadığımız sürece bize ne olacağı belli değil. Ne yöneticilerimiz, ne de insanlarımız sorumlu değil. Ve nedense(Acaba neden?) bunu kendilerine yediremiyorlar. Bütün pis suçları işleyenlere göz yumulurken, bu konulara tepki gösteren gençlere gözaltı... Bir düşünelim, nerede bir yanlışlık yapıyoruz biz? Ya çok mükemmel insanlarımız ve yönetimimiz var ve biz körüz, ya da bu işte bir sıkıntı var. Pekiiii, gelelim neden ülkemizde sıkıntı var? Sokak çocukları toplatılıp madenlerde günlük 10 liraya çalıştırılırken(doğru değil demeyin, gidip araştırın, adamı hasta etmeyin) neden ülkemizde sıkıntı olmasın ki? Bir de yönetimi aşırı savunan tipler var. Ben anlamıyorum ki. Birkaç günde eğitim sistemini dağıtıp her şeyi anlaşılmaz hale getiren bakanlar mı dersin, doğudaki köylerimizin yolları en ufak kar yağışında kapanırken ve 6 yaşındaki bir çocuk bu sebepten dolayı hastaneye yetişemeyip öldüğünü görürken "Ay'a 4 gidiş 4 geliş yol yaparız" diyen salaklar(artık ağzımı bozuyorum, buraya kadar...) mı dersin, artık gerisini siz düşünün. Böyle GERİZEKALI bir millet, ve böyle KİBİR SAHİBİ bir yönetimimiz olduğu sürece, bize her şey olur. Yakında ülkemizi ele geçirmeye çalışırlarsa, savaş çıkarsa...
HİÇ ŞAŞIRMAYIN.
Ben her zaman lafımın arkasındayım, her zaman da olacağım. Tartışacak olan, ve tartışmaya sıkan birisi var ise, telefon numarasını vermeyen ŞEREFSİZDİR. Hadi benden bu kadar.

Abi valla kaç yaşındasın bilmiyorum, ama fotoğraftan anlaşıldığı üzere belirli bir bilgi birikimin var. Ben 18 yaşındayım. Bu ülke bitmiş durumda. Ne malum ileride ithal edilenlerin içerisine salgın hastalık taşıyan mikro organizma yerleştirilmeyeceği? Ne malum ileride bizim ekonominin çökmeyeceği? Ne malum savaş çıkmayacağı? Böyle sorumsuz bir ülkede yaşadığımız sürece bize ne olacağı belli değil. Ne yöneticilerimiz, ne de insanlarımız sorumlu değil. Ve nedense(Acaba neden?) bunu kendilerine yediremiyorlar. Bütün pis suçları işleyenlere göz yumulurken, bu konulara tepki gösteren gençlere gözaltı... Bir düşünelim, nerede bir yanlışlık yapıyoruz biz? Ya çok mükemmel insanlarımız ve yönetimimiz var ve biz körüz, ya da bu işte bir sıkıntı var. Pekiiii, gelelim neden ülkemizde sıkıntı var? Sokak çocukları toplatılıp madenlerde günlük 10 liraya çalıştırılırken(doğru değil demeyin, gidip araştırın, adamı hasta etmeyin) neden ülkemizde sıkıntı olmasın ki? Bir de yönetimi aşırı savunan tipler var. Ben anlamıyorum ki. Birkaç günde eğitim sistemini dağıtıp her şeyi anlaşılmaz hale getiren bakanlar mı dersin, doğudaki köylerimizin yolları en ufak kar yağışında kapanırken ve 6 yaşındaki bir çocuk bu sebepten dolayı hastaneye yetişemeyip öldüğünü görürken "Ay'a 4 gidiş 4 geliş yol yaparız" diyen salaklar(artık ağzımı bozuyorum, buraya kadar...) mı dersin, artık gerisini siz düşünün. Böyle GERİZEKALI bir millet, ve böyle KİBİR SAHİBİ bir yönetimimiz olduğu sürece, bize her şey olur. Yakında ülkemizi ele geçirmeye çalışırlarsa, savaş çıkarsa...
HİÇ ŞAŞIRMAYIN.
Ben her zaman lafımın arkasındayım, her zaman da olacağım. Tartışacak olan, ve tartışmaya sıkan birisi var ise, telefon numarasını vermeyen ŞEREFSİZDİR. Hadi benden bu kadar.
Ekleme: Sanırım bazı abilerimiz savunmaya geçiyor, 13 dakikadır ne yazıyor ise... Gelin, hepiniz gelin. Ama atamın bir sözü var: "Geldikleri gibi giderler."

@H_SerhatY

"Ağır ol da molla desinler" diye bir deyim vardır.Tam senin durumun olmuş.

İlk olarak tartışmaya sıkan biri varsa ne demek? Durduk yere şerefsiz ne demek yahu? Kendi kendine gaz verip celallenmenin alemi yok.

Saniyen..yaşın daha 18 ama fikrimi tartıştırmam tartışana şunu yaparım bunu yaparım diye forumların kuruluş amacı olan fikir beyanı ve konu tartışmasının köküne kibrit suyu döküyorsun.İşin ilginci bu kibirle başkalarını kibirli olmakla şuçluyorsun. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demek gerekmez mi şimdi sana?

Bak kardeşim sana bir abi tavsiyesi..Eğer fikrine güvenmiyorsan tartışmaya açma.Tartışmaya açarsan da karşısında sunulacak argümanları dinle.Zira karşındaki insan farklı bakış açısına sahip olup olayı çok daha farklı yorumlayabilir..Zaten böyle böyle işin en doğrusu bulunur.Yoksa sen zan ediyor musun ki ben en iyisini en doğrusunu bilir tartışmam tartışacak adamın alnını karışlarım diye insanlara fikrini kabul ettireceğini?

Neyse buraya kadar usul meselesi idi.Konuya dönecek olursak

1: Açılan konunun içeri gereği söz konusu olan "motor" turboşaft motor gibi gelmişti bana.Yok eğer kast edilen içten yanmalı pistonlu motor ise daha yeni Teknofest (bu yazıyı yazdığımda devam ediyordu) BMC standında kendi üretimi ağır vasıta araçları için motor duruyordu.(Sadece yakıt sistemi ve Common rail için dışardanalınma dedi görevli arkadaş) Dolayısı ile Türkiye'de Motor üretiliyor ve üretilir.

2:Motor yapma işi bizde fazla küçümseniyor nedense..Halbuki bu iş metalurjiden tribolojiye kadar bir çok dalda ihtisas ve en önemlisi tecrübe istiyor.Zira diğer firmaların yılların verdiği emek ve tecrübe ile yakaladığı değerlere yaklaşmak gerek.Elin oğlunun 50 yılda kat ettiği yolu 2-3 senede alırım demek tamamen hayalcilik.Bunu yapamayacaklar kadar da geri zekalı mı demek ise tamamen sektörü ve içten yanmalı bir motoru bilmemek demek.

3:Uçan platformlara motor yapmak ise ayrı bir dünyadır.Tasarlamak bir mesele isterleri tutturmak bir mesele üretmek ise hepten ayrı bir meseledir.Dünyada zaten az olan bir teknolojiyi biz hemen yarın edinelim istiyoruz ki bu teknolojiler paraya bastırsan da transfer edilmeyen teknolojiler.Daha önce de yazdım Bu işin temellerinden olan süper alaşımlar konusunda teorik bilgiye sahip kaç tane adam var Türkiye'de ? Pratiği geçtim yani teorikte..Kaç tane adam Türbin fanları için kanatçıkların nasıl ve neyle hangi şartlar altında kaynak yapılacağını biliyor?

Hasılı kelam önümüzde çok yol var.Bu yola taş döşeyip sonrakilerin geçmesini sağlayacak olan senin yaşıtların aslında.Bayrak sizde siz mühendis olacaksınız yapacaksınız siz siyasetçi olacak düzgün yöneteceksiniz siz bürokrat olup işin düzgün yürümesini sağlayacaksınız siz öğretmen olup gelecek nesi adam gibi yetiştireceksiniz.

Onun haricinde burada asıp kesmen lafı güzaf...

Bütün pis suçları işleyenlere göz yumulurken, bu konulara tepki gösteren gençlere gözaltı...
Şunu okumamışsınız galiba... Neyse, beni yakın zamanda bu forumdan gönderirler. Rahatlarsınız...

Bu yola taş döşeyip sonrakilerin geçmesini sağlayacak olan senin yaşıtların aslında.
Senin yaşıtların? Ben değilim yani... Çok güzel böyle devam edelim...

Bir kere kimsenin forumdan gönderilmesi taraftarı değilim.Hakaret aşağılama gibi şeyler olmadığı sürece herkes en absürt fikrini bile yazıp çizebilmeli.Eğer usrutublu bir şekilde tartışma varsa senin gönderilmene en önce ben karşı çıkarım.

Alınganlığa gerek yok yahu.Orada kast edilen bir zümredir.Yani genç nesli kast ediyorum.Hali ile sende yaşın itibarı ile sende bu zümre içindesin :)

Ahir zamanda yaşıyoruz. Bu zamanla ilgili hadisler var yol gösterici. Bir kaç tanesi..

*İnsanların başına bir zaman gelecek ki, onlardan faiz yemiyen kalmayacak, yemese bile tozu mutlaka bulaşacaktır.

*Bir çok kişi az bi dünyalık zarfında dinini feda edecektir.

*Kazanç, belirli kişiler arsında dolaşacak, dar gelirliler açlık ve sıkıntıya düşecekler.

*Fitne her eve girecek ve tecrübesiz gençler başa geçecekler.

*Kur'an'dan bir resim, islam'dan bir isim, Müslümandan bir cisim kalacak.

*Üç şey çok kıymetlenecek; Helâl para, Kendisiyle amel edinen sünnet ve Candan bir dost.

*Ecnebiler çoğalacak ve müslümanlara galebe edecekler.

*Sonradan gelen nesiller, önceden gelenlere sövüp sayacaklar.

*Mihnet, bela, musibet artacak, rahat ve huzur kalmayacak, kimse eliyle bunları önleyemeyecek.

*Köylüler şehirlere akın edecekler ve ne idüğü belirsiz deve çobanları, bina yaptırmakta birbirleriyle yarışacaklar.

*Bir Müslüman koyundan daha âciz olacak, hor ve hakir görülecek.

*İlim azalacak, cehalet, anarşi ve cinayetler artacak, adam öldürmek hafif bir suç sayılacak.

*Hilesiz iş yapılamayacak, tacirler ve yazarlar artacak kalem bollaşacak.

*Kişi elbisesini sakındığı kadar dinini sakınmayacak ve fakirler de namaz kılmayacak.

*Akrabalık bağları kopacak ve selam, sadece tanıdık olanlara verilercek.

*Zenginler ticaret için, hafızlar riya ve gösteriş için hacca gidecekler.

*Büyükleri merhametsiz küçükleri hürmetsiz olacak; çocukları terbiye, köpekleri terbiyeden daha zor olacak.

*İnsanlar kötülüklerden birbirlerini sakındırmayacak ve iyiliği emretmeyecekler.

*Minareler çoğalacak, camiler süslenip ziynetlenecek (kilise ve havralar gibi) ve içlerinden yüksek sesler gelecek.

*Hainlere emin, emin olanlara hain denilecek ve ''şurada emin bir insan vardır'' denilecek kadar emin insan sayısı azalacak.

*Kişiye, şerrinden korkulduğu için ikramda bulunulacak. Görünüşte dost fakat esasında düşman sayısı artacak, sözler hep yalan ve birbirine muhalif olacak, amir ve memur çok, doğru iş yapan az olacak.

*Yıldızlar (fal) doğrulanacak ve kader yalanlanacak.

*Allahü Teâlâ apaçık inkar edilecek.

*Âlicenaplık, izzet-i ikram ve cömertlik duyguları kaybolacak ve haklar para karşılığı satılır hale gelecek.

*Cemaatin inanacı zayıf, ibadeti taklit olacak, hafızlar çok ama âlim bulunmayacak.

*Zenginlere itibar edilecek, cimrilik artacak, zekat ağır bir borç olarak kabul edilecek.

*Âlimler para ve dünyalık karşılığında ilim öğretecek, ahiret ameli ile dünyalık talep edecekler.

*Dinden garı hususlar için öğrenim yapılacak.

*Erkekler kendilerini kadınlara, kadınlar da erkeklere benzeyecekler.

*Erkekler erkeklerle, kadınlar kadınlarla münasebetsiz alakalar kuracak.

*Her tarafta şarkıcı ve çalgıcı kadınlar zuhur edecek.

*Söz kadınlarda olacak ve zina yaygınlaşacak.

*Kadınlar, saçları deve hörgücü gibi, sokaklarda dolaşacaklar.

*Haram işlemeyi kolaylaştıran imkanlar artacak, gençler günah işlemeye ve kötülük yapmaya çok meyledecekler.

*İmanı kalpte tutmak, kor ateşi elde tutmaktan daha zor olacak, kişi gece mü'min yatacak sabah kafir olarak kalkacak veya bunun tersi olacak.

*İçkiyi devletler teşkil edecekler ve muhtelif isimler altında içilecekler.

*Dünya işlerine dalıp ahiret işleri unutulacak, Allah'ın kitabıyla hükmetmek ayıp sayılacak.

*Büyük ve gösterişli binalar yapılacak ve bunlardan dolayı sokaklar daralacak.

*Yırtıcı hayvanların derileri tabaklanarak çeşitli giyim eşyası yapılacak.

*Sabah giyinen elbise başka akşam giyinen elbise başka olacak. Önünüze yemeklerden biri gelip diğeri gidecek ve Kabe'nin örtüldüğü gibi evlerimizin duvarları da halılarla süslenecek.

*Ümmetimin erkekleri şişmanlayacak ve semizleşecekler.

*Dedikodu yaygın bir hal alacak.

*Herkes ''kazanamadığından ve geçinemediğinden'' şikayetçi olacak.

*Yalancı şahitlik ve boşanmalar artacak, ani ölümler sık görülecek.

*Mal çoğalıp sel gibi akacak, mal sahibi malına tapacak ve tüccarların çoğu hilekar olacak.

*Kişi karısına itaat edip anasına asi olacak ve arkadaşına yaklaşıp babasından uzaklaşacak.

*Gönüller birbirini sevmez olacak, dince ve dünyalık işlerde muhtelif görüşler belirlenecek, kardeşler bile dinde ve mezheplerde ihtilaf edecekler.

*İmar edilen şeyler harap edilecek, harap olanlar ise imar edilecek.

*Fazıklar başa geçecek ve konuşmasını bilmeyenler halka hitap edecekler.

*Arap arazisinin çölleri, nehirlere ve çöllere kavuşacak.

*Faize alış-veriş; rüşvete hediye denecek, tefecilik artacak, helal-haram unutulacak, para gelsin de nerden gelirse gelsin denecek.

*Zaman kısalacak. Bir sene bir ay gibi, bir ay bir hafta gibi, bir hafta bir gün gibi geçecek. Bir günün geçmesi ise bir yaprağın yanması kadar çabuklaşacak. Hiçbir şeyde bereket kalmayacak

usta bu saydıkların nerede yazıyor ?? kıyamet alametleri mi bunlar ???

Bakın arkadaşlar aslında motor yapamıyor değiliz.Ben bu yıl endüstiriyel robot montaj işine başladım 7-8 ay bu işi yaptım.İlk olarak Geka robot için eskişehir Tülomşaş yani vagon fabrikasında OTC robot larının demontaj ve montaj işlerini yaptım daha sonra Yaskawa robat için Ankara da ismini veremeyeceğim bir mobilya firmasında Yaskawa robot montajı yaptım ben elektrik işlerini yaptım bu robotların yazılımdan anlamam
Bu iki firmada öyle şeyler öğrendim ve gördüm ve duydum ki inan çok şaşırdım.
Türkiye deki tren yani lokomotiflerin motoru Tülomşaş ta üretiliyormuş hani Devrim arabaları vardı deposuna benzin koyulmadığı için çalışmayan!O arabalar da Eskişehir deki bu fabrika da yapılmış fabrika 1886 yılında Almanlar tarfından yapılmış ve hala çalışıyor!Bu motor istense Altay tankına adapte edilebilir video yu seyrettiğseniz motor dan önemli tansmisyon yani şaft var ben askerliğimi Tankçı olarak yaptım M60 A3 tanklarında bu tanklarda yanlış hatırlamıyorsam V12 dizel motor vardı transmisyon la motor hareketini paletlere ieltiyordu Altay tankı ile transmisyon işlemi yapılmış tanka hareket verecek motor kalmış!Bunu zaten Tülomşaş yapıyor bir M60 A3 ün savaş ağırlığı 60 ton civarı maksimum hızı 50-60 km/s bir trenin hızı ve ağırlığı tank tan daha ağırdır değil mi?Benim anladığım tank a motor yapmak değil birilerini zengin etmek olduğu için motor yapma işi başkalarına verilmiş!
Ankara da robot montajı yaptığım mobilya firması TAİ ile birlikte bir savaş uçağı yaptı bu uçak londra da savunma fuarında gösterildi ama mobilya firmasının ismi geçmedi bu fuar da!Tabi yapılan uçak da motor koyulmadı elimizde motor olmadığı için yerli uçak gemiyle londra ya gitti!
Bir mobilya firması savaş uçağı topladı ve bu işi başarıyla bitirdi motor temin edilip uçağın test edilmesi kaldı!Eğer istersek yapılamayacak bir şey değil ama yapılan hizmet birilerini zengin etmek için değil vatan ve vatandaş için yapılmalı ki değeri olsun!
Köprü yapıyoruz dolar ve euro geçiş ücretiyle geçiş ve hazine garantili yapıyoruz geçecek araba sayısı 10 bin biz 40 bin sayı veriyoruz!10 yıl zarar etsin önemli değil o köprü yapılsın diyoruz otoban yapıyoruz aynı mantıkla devlet yaptığı ve yaptırdığı hizmetlerden kar etmeyi düşünmez ama köprüye otoyola harcayacağı parayı teknolojiye harcamalı!Bundan zarar etsin ama vatandaşına teknoloji sunsun!
Şimdi Aselsan yerli MR cihazı yapacakmış bu işten aselsan zarar etsin devlet bu zararı hazineden karşılasın ama hastanelerimizde MR cihazları yabancı olacağına yerli olsun Aselsan ve Tubitak aynı şeyleri otomasyon(robot,servo motor ve sürücü-cnc makineleri) içinde yapsın!Alkışlarım bunu ama yola köprüye harcanan para bence haram dır bu ülke de!
Abi valla kaç yaşındasın bilmiyorum, ama fotoğraftan anlaşıldığı üzere belirli bir bilgi birikimin var.
Bu fotoğraf 2008 yılında 450 milyon du galiba o zaman Nokia6300 la çekilmişti yanımdaki çocuk şimdi 15 yaşında lise ye gidiyor!

hep o bedava çay,kekçilerin suçu altı ok'a oy vermediklerinden.

merhaba arkadaşlar .

Önce kendimizi düzeltelim !!!

Kolay gelsin . Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Türkiyedeki MAKET sanayii son derece gelişmiş durumda :D
Mütekamik fabrikalar ve test labratuarları gerektiren bir makina, birden ortaya çıkıyor.
Önce bir araba, sonrasında bir uçak, tank ve helikopter gibi.
Ama her nedense kimseler bu fabrikaların birer fotosunu paylaşmıyor. Ya da nerede nasıl ve ne şekilde yapıldığı bilgilerini vermiyor.
Kanaatimce birisi ortaya bir fikir atıyor ve bir başkası da o fikre binaen aha yaptık diyip ürünü resimliyor :D

Şu mesajı örnek alırsak...
..hızlı bir şekilde uzaya uydu göndermek için fırlatma platformu yapımına girişmek gerekiyor.Sadece inşa etmek de yetmiyor tabii.İnsan ve araç gereç altyapısının da hazırlanması lazım..

Belki bir süre sonra birisi çıkıp AHA UYDU FIRLATMA PLATFORMU YAPTIK diyebilir.
Bu işin yapıldığının kanıtı ise uygun bir şekilde düzenlenmiş bir mekanın resimleridir.
Ama uydu fırlatma platformalarıın ekvatora yakınlığı, fırlatılacak yerin boylam koordinatlarının uygunluğu elbette ki hiç araştırılmaz.
Buradaki en önemli unsur, birşeyleri yapabildiğini kanıtlamaya çalışmaktan öte birşey değildir.
Halbuki birşeyler yapıldığında ilk yapılması gereken şart şudur.
Açılacak helikopter fabrikası için, ya da örnekteki uydu platformu için kalifiye eleman aranmaktadır gibi ilanlardır.
İş gücü gereği, mühendisinden, odacısına kadar, bir gereklilik olduğu için, elemanların seçilmesi gerekmektedir. Halkımız bu gibi bir ilan gördüğünde ancak o fabrikayı anlar ve takdir eder.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri