Yerküreden yükselen cismin ağırlığı ne olur?

arkadaşlar merhaba konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama bir sorum vardı yeryüzünde ağırlığı X olan cisim yerkürenin yarıçapının yarısı kadar yukarıya çıktığı zaman ağırlığı kaç X Olur.

Yardımcı olurmusunuz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kamera şakası galiba.. :) yaaa neyse cevap vereyim ;
Özkütle = kütle / hacim, Cismin birim hacminin ve özkütlesinin yeryüzünden yüksekliği ile alakası yoktur ve ayrıca kütle ayırt edici bir özelliktir asla değişmez.. Ancak bir cismi yeryüzünden uzaklaştırıkça o cismin ağırlığı NEWTON' un genel çekim yasasına göre azalır. Denklemi ise;

56741100ef2a72c6044e4139f64cada6[1].png

Kamera şakası galiba.. :) yaaa neyse cevap vereyim ;
Özkütle = kütle / hacim, Cismin birim hacminin ve özkütlesinin yeryüzünden yüksekliği ile alakası yoktur ve ayrıca kütle ayırt edici bir özelliktir asla değişmez.. Ancak bir cismi yeryüzünden uzaklaştırıkça o cismin ağırlığı NEWTON' un genel çekim yasasına göre azalır. Denklemi ise;

Peki Bu denklemi çözebilmem için hocanın bazı bilgiler vermesi gerekmez mi

Elbette gerekir... m : kütledir ve değişmez, üzerinde ok olan g : yerçekimi ivmesidir ve bu ivme ise dünyanın kütlesi, dünyanın çekim sabiti ve yeryüzünden yüksekliğe göre değişir. denklemi;
cc8ebdcdefa6b464f63d22b83e4a1ae7[1].png

dir. Üzerinde ok olan G : Ağırlıktır yani ölçülebilen değerdir...

Sana tavsiyem üniversitenin kütüphanesine git ve yarım gününü bu konuyu anlamaya harca anlayamassan gel o zaman yardımcı oluruz.. Ama ben anlayacağından eminim...

Kolay gelsin..

Newton kanuna göre F=G.m1.m2/r2'dir. Diyelim m1 dünyanın kütlesi bu M olsun. Aralarında yarıçapı r olacak. F=g.m'dir (cismin ağırlığı dünyanın uyguladığı kuvvetine eşit). "g.m=GMm/r2"
m'ler (cismin kütlesi) sadeleşir:) ne olur?
g=GM/r2 (Bu dünyada)
şimdi yarıçap kadar yükselelim:
g=GM/(r+h)2 yani g=GM/4r2

Bu sondaki ikiler kare anladın değil mi, kare yapmayı beceremedim.
Yani sonuç: dünyadakinin 1/4 ağırlığı. Başka veriye gerek yok. Öğretmenin doğru sormuş.
g= GM/2r2

Sondaki formülü silmemişim onu dikkate alma. g=GM/(2r)2 idi o...
Kafan karışmasın, zaten sonuçta g=G.M/4.r2 (4 çarpı yarıçapın karesi)
Burada püf nokta cismin ağırlığının dünyanın uyguladığı yer çekimi kuvvetine eşit olmasıdır.

Newton kanuna göre F=G.m1.m2/r2'dir. Diyelim m1 dünyanın kütlesi bu M olsun. Aralarında yarıçapı r olacak. F=g.m'dir (cismin ağırlığı dünyanın uyguladığı kuvvetine eşit). "g.m=GMm/r2"
m'ler (cismin kütlesi) sadeleşir:) ne olur?
g=GM/r2 (Bu dünyada)
şimdi yarıçap kadar yükselelim:
g=GM/(r+h)2 yani g=GM/4r2

Bu sondaki ikiler kare anladın değil mi, kare yapmayı beceremedim.
Yani sonuç: dünyadakinin 1/4 ağırlığı. Başka veriye gerek yok. Öğretmenin doğru sormuş.
g= GM/2r2

yani cevap bu g=GM/4r2
İyide koskoca A4 e bir tek bunu mu yazacam :D offs ya başka biride ? = 0.25 X cevap vermiş :(

0,25 de 1/4 demektir. Ayrıca tabbii ki nasıl bulunduğunu da yazacaksın. Sana adım adım anlattım. Ve bu g özgül ağırlık ama G ile doğru orantılı. Tüm formülleri ve sonuca nasıl ulaştığını anlatırsan kağıt dolar zaten. Ama sen bunları dikkatli incelemedin sanırım.

yani cevap bu g=GM/4r2 İyide koskoca A4 e bir tek bunu mu yazacam :D offs ya başka biride ? = 0.25 X cevap vermiş :(
Hepimiz aynı eğitim sisteminin mi sonucuyuz, berfinberfin şakamı yapıyorsunuz, bizimi sınıyorsunuz amacınız ne? Yok ben 40 yaşıma geldim açıktan lise bitiriyorum diyorsanız ancak o zaman anlayışla karl-şılanabilir, sorduklarınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri