Yeraltı kablosunun binaya girişi...?

elek

Profesyonel Üye
Bina besleme kablosu (AG) yeraltından binaya girerken küçük bir rögar gerekli mi
yoksa bu kadar hassasiyete gerek yok mu..
Uygulamada neler oluyor, rögar yapmayanlar tahmin ediyorum kablonun etrafını yalıtıyorlar..
Bu konuda elektrik kurumları ne diyor?
cevaplar için sağolun.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sokak ile binada bulunan kofra arasına pimaş veya benzeri boru döşemeni tavsiye ederim ileriki zamanda oluşacak sorunlarda kabloyu yenilemen daha kolay olur.yapmazssan bitmiş yer (mermer granit)kırması hem zor hemde tamiri uğraştırıcı olur

bazı binaların girişinde rögar kapakları olur pimaşla bina kofrasına gider.
elktrik idaresine bağlı...
genelde yeraltındaki kofradan pimaş la direkt geiyor

rogar veya borunun etrafını yalıtmak eski yöntemler...artık daha modern ve güvenli sistemler kullanıyoruz. mesela alman hauff-technik firmasının ürünleri çok meşhur ...web sitelerine bakabilirsin...bursa da distributorü var...biraz pahalı ama bu konudaki en mükemmel malzeme....ben tüm tesislerimde bunu kullanıyorum.

Hauff-Technik GmbH & Co. KG, Kabeldurchführungen, Rohrdurchführungen

Ne tür bir binadan bahsettiğinizi bilmiyorum, lakin iş yaparken önceliklerimizden birisi her zaman; "kolay ulaşılabilirlik" olmalıdır. Ben her girişimde kavga-nizahta olsa rogar yaptırmaya çalışıyorum. Bu, dediğim gibi hem ulaşılabilirliği sağlayıp, sonrasında kulaklarımızın çınlamasını engelliyor hemde bazı binalarda izalasyon için gerekli oluyor.

Birden fazla bloktan oluşan site şeklinde binalar gibi...
Trafodan veya dağıtım noktasından çıkan kablo yeraltından gelip binanın bodrumuna girecek
Kablo binanın duvarından geçip içeri giriyor doğal olarak..
İşte bu noktada iki şey yapılabilir;
1-Kabloyu boru içinden geçirip etrafını yalıtmak
2-Duvara bitişik ve alt kısmı toprağa açık beton kutu yapmak...
----------------
muratsimsek_1999;
bahsettiğiniz elemanların belirttiğim noktalardan farkı nedir?.

forumda dolasırken iletilerinizi okudum. urunler hakkında her turlu yardımı size aktarabilirim

Alçak gerilim dağıtım box'larından ek odalarına kadar 110'luk(450N) HDPE boru kullanılır. Bina beslemesinde doğru uygulama box'a olan mesafe uzaksa bina girişine 60x80cm ek odası konulmasıdır, bu ek odasından bina girişine kadar olan mesafede de kablonun zarar görmemesi için et kalınlığı daha fazla olan PE boru kullanılır. Kablonun Binaya girişi genelde karot ile yapılır, izolasyonda poliüretan köpük gibi uydurma çözümler kullanılsa da bu işin sorumluluğunu inşaat ekibine vermekte fayda var diye düşünüyorum, herkes kendi meslek alanı ile ilgili işi yapmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri