yeraltı kablosundaki kısadevre

sinan__

Üye
Konuyu yanlış yeremi actım bılmıyorum ama,zannedersem uygun bir yer.Calıstıgım kuruma ait özel bir trafo var.Ve bu trafoya girişte, enson drekte bulunan o.g sigortaları yagmurlu ve karlı havalarda devamlı atmakta.1 veya 2 tanesi haftada bir atıyor.O.G hakkında fazla bir bilgim yok ama, o sigortalar olması gerekenden daha buyugunun takılmasına regmen hala atıyor.Trafonun içerisindede o.g sigortası var.bana gore direk ile trafo arasındaki yeraltı kablosunda bir kacak söz konusu.Ama bu kacak neden etrafında gezenleri carpmıyor??Eger kacak yoksa neden atıyor??

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Konuyu yanlış yeremi actım bılmıyorum ama,zannedersem uygun bir yer.Calıstıgım kuruma ait özel bir trafo var.Ve bu trafoya girişte, enson drekte bulunan o.g sigortaları yagmurlu ve karlı havalarda devamlı atmakta.1 veya 2 tanesi haftada bir atıyor.O.G hakkında fazla bir bilgim yok ama, o sigortalar olması gerekenden daha buyugunun takılmasına regmen hala atıyor.Trafonun içerisindede o.g sigortası var.bana gore direk ile trafo arasındaki yeraltı kablosunda bir kacak söz konusu.Ama bu kacak neden etrafında gezenleri carpmıyor??Eger kacak yoksa neden atıyor??

Konuyu daha detaylı açıklarsanız size daha çok yardımcı olacağımızı umuyorum. Şimdi Bir ayırıcı(seksiyoner) direğiniz var ve ordan beslenen bir trafo köşkü var demek istiyorsunuz anladığım kadarıyla ve trafo köşkünde koruma hücresindeki sigortaların atmadığını ama direkteki og sigortaların attığını söylüyorsunuz değil mi? Eğer durum böyleyse bu köşkten yapılmış başka og çıkışlar var mı? Sorun xlpe kablo veya başlıklarda da olabilir.

Son düzenleme:
degısık bır durum söz konusu sıze yarın yardımcı olurum.suan kafadan cozemedım problemı hıc basıma gelmedı bole bırsey ama o kabloda igne ucu kadar kacak olsa patlar.anladıgım kadarıyla sıgortalı seksoner dıregıyle enerjıyı alıyosunuz sonra hat yer altı olarak devam edıyor ve trafoya ulasıyor.

giriş çıkış kablo uçlarını ayırıp bir taraftan uçlarını kısa devre edip diğer taraftan fazlararası omajına bakın. Dikkat edin endüklenme olabilir yakınlarda yüksek yada orta gerilim kablosu olabilir. Kısa devre yaptığınız uçları Topraklamayı ihmal etmeyın. Topraklamayı yaptıktan sonra omajlarına bakın. Eğer omajlar normalse kablonuzda izolasyon arızası olabilir. yer altı kablo test cihazı kiralayabilirsiniz tedaş tan. Arızanın bulunduğu bölgeyı noktasal tesbit eden cihazlar mevcut tedaşta. Biliyorum çünkü eski çalıştığım firmada biz sattık :)

Evet arkadaşlar başta konuyu daha detaylı yazmadıgım için kusura bakmayın.Bir adet seksiyoner diregı var ve 3 adet O.G sigortası direkte mevcut.Direkten enerji yeraltı kablosu ile trafodaki hücresine giriyor.Ve trafodan sadece calıstıgım kurum besleniyor.Giriş yaptıgı yerde 3 adet O.G sigortası daha var.Ve bu sigortalar(hücrenin içerisinde bulunan sigortalar) direkteki sigortalardan daha düşük gücte.Tedaş bize trafoda hata olabilecegını soyledi.Bence,yada bana mantıklı gelen şey tarafoda hiçbir sorun olmamasıdır.Cünki eger trafoda sorun olsa seksiyoner direğindeki sigortalara işi bırakmadan hücrenin içerisindeki sigortalar atar.Bana göre hata hücre içerisindeki sigortalar ile,direkteki sigortalar arasında.Bilmem dogrumu düşünüyorum???Bu konu hakkında bilgisi ve tacrübesi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.Ve eger sorun benim tahmin ettiğim gibi ise tamirinde izlenecek yol hakkında bana bilgi verebilirmisiniz.

arkadaslar kusura bakmayın konuyla alakalı degıl ama aklıma gelmişken soyleme ıhtıyacı duydum. Şimdi herkesın turlu turlu problemı oluyor. tedaş tan emo dan bir yetkılı forumla ıs bırlıgı ıcerısınde bu tür problemlerı olan ınsanlara yardımcı olmak ıcın forumda uzman köşesi dıye bir bölüm oluşturulamaz mı? çok güzel olur vallahıde billahıde.
Hem sağlıklı bılgı almıs oluruz. Ama yetkılı kısının dediği yanlıssa ve uygularsak o zmnda demeyın sen dedınde yaptık allah belanı versın senın falan demeyın :D :D :D

trofo sıgortaları kac Amper ve seksonerdekı sıgortalar kac Amper trafo kac kv

seksiyoner sigorta maşalarını kontrol ettirin, birde norm og sigortası mı kullanıyorsunuz ucuzlardan mı?

muhtemelen kablo başlıklarındakı sızıntılardan kaynaklı sıgortada attırıyo olabılır yakında başlık kendını patlatır ve arıza gn yuzune cıkmıs olur :)

og xlpe kablo topraklamalarından sıkıntı olabilir veya trafo ark boynuzlarının kontrol edilmesi gerekir

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri