Yeraltı kablosu nasıl eklenir, nasıl izole edilir?

Beta

Üye
Yeraltı kablosu nasıl eklenir,nasıl izole edilir,ilaç filan kullanılıyor,bu ilaç denilen madde nedir ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sn beta yer altı kablosunu eklemek için iki çesit ek mufu kullanabilirsiniz büzüşmeli ek mufu yada reçineli ekmufu İlaç denilen mazleme reçinedir. Ayrıca normal izole bant dışında birde eriyen bant kullanmanızı tavsiye ederim Reçineli ile çalışırken ellere dikkat kolay temizlenmiyor:)))

Bahsettiğiniz kablo NYY ise kullanılan malzemeye göre değişir ek yapımı. Isı büzüşmeli olanı da var, reçineli olanı da.
İlaç dediğiniz sanırım protolin (Reçineli ek mufu). Bunun değişik markalardan, kablo kesitine göre uygun olanı kullanılmalı. Ek, bildiğimiz ek mufları ile yapılır. iletken kısımlar izole edilir. Kabloya önceden geçirilen plastik kalıplar birleştirilir. Hazırlanan reçine bu kalıba dökülür. Reçine iki kısımdan oluşur. Bunlar birleştirilip iyice karıştırılarak homojen bir yapıya ulaşınca dökülür kalıba.
Ürün detayı için bakınız: Tamer Elektrik - Reçineli Kablo Ek Mufu
Bu da genel katalok: http://www.tamerelektrik.com.tr/katolog.pdf

protolınle ek yapmak gerekiyo ama pek tavsiye edilen bişey basıma gelşen bi olayı anlatmak iştiyorum
prololinle ek yapılan bi kablo yıllar sonra arızalanıyoo
çeken zaman zarfında kablonıun ustune toprak beton asvalt dökülüyoo
kabloların beslediği yer fabrikanın idarı binası
durmadan şalter atıp duruyoo bizim usta bir cihaz buldu
kabloyu en zayıp yerinden patlatıyooo sonra orası içeri doğru göçüyo sonrası malum
kazılıyo tekrar protolin
kolay gelsin

En iyi ekleme yolu Reçinedir

Yani neye dayanarak bunu iddia ediyorsunuz hayretle karşıladım açıkçası.Kablo test cihazıyla,kablo patlak vb. arızalarına gittiğimizde arıza çıkan noktaların %90'ı protolin ekle(reçineli) yapılan bilhassa düzensizce eklerden kaynaklanıyor.Merak ettiğim ne tür başka ekler yaptınız veya gördünüz ki bir de kalın puntolarla yazıyorsunuz...

Konuya dönersek,ag-yg kablolarında kullanılacak ekler için bazı firmaların (isim vermek gerekirse de verebilirim sonra) ürettiği ısı büzüşmeli ek malzemelerini tavsiye ederim.Hem yapımı kısa sürede olabilmekte,hem de daha dayanıklı ve diğer ek türlerine göre daha sağlamdır.Saygılarımla..

en iyi ek büzüşmeli ektir.en iyi marka da raychem dir.

Ben Ayedaş'ta iken yeraltı kablosunu ekinin buatına yeşil ilaç (boya) döküyodum sonra donuyodu mükemmel oluyodu kablo ekinide koruyodu.Ayrıca ilacı vidaların üzerine döküyodum

Zift(80lerde böyleydi), strech bant, protolin veya ısı büzüşmeli reçineli ek mufu...
İletkenleri tekniğine uygun ekleyemezsen, hepsi hikaye...

İletkenler öyle eklenmeli ki, ek yerleri asla direnç oluşturmamalı ve ısınmamalı... ;)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri