Yeraltı kablolarında boru şartmı?

Kabloların,altına ve üstüne 10 ar cm ince kum serilir.Üstüne tuğla konur ( tuğla,herhangibir kazıda,doğ-
rudan, kabloya temas sağlanmadan önce uyarı için ).TESAŞ şartnamelerinde, ayrıntılar belirtiliyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şu şartnameyi aradım ama bulamadım bi link verirmisiniz.

Bir soru daha aklıma geldi ek muflarla ilgili. Buralardaki kayıp kayda değer derecede olurmu özelliklede 2 kmlik bir hatta. ve 7x2,5 lik bir kabloda.

her ek bir nebze de olsa direnç gösterir. o yüzden mümkün olduğu kadar ek yapmaktan kaçınmanızı öneririm. kablo mesafesi çok yüksek.. gerilim düşümü yönünden analiz yaptınızmı ?

tedas.gov.tr , ana sayfa ,sol köşede "kablo döşeme usul ve esasları" . 2 km nin sonunda ne çalıştıraca-
ğınızı bilmemekle beraber,yüksek bobin güçlü kontaktör ise,bu devreleri ,mini röleler ile çalıştırılacak şe-
kilde,yeniden devre düzenlemsi yapmanızı öneriyorum.Yani,siz kumandayı mini rölelere verin,mini röle
kontakları ile de esas devreleri kumanda edin.Böylece,hatta,yüksek endüktans etkisini azalttığınız gibi,
gerilim düşümü problemini de azaltmış olursunuz.Hatta,kumanda gerilimini DC olarak seçer iseniz,daha
isabetli olur.

ademcelik ' Alıntı:
her ek bir nebze de olsa direnç gösterir. o yüzden mümkün olduğu kadar ek yapmaktan kaçınmanızı öneririm. kablo mesafesi çok yüksek.. gerilim düşümü yönünden analiz yaptınızmı ?

Şimdi yaptım 23 lamba 170 watt üzerinden %10.56 fazla çıktı. Anlaşılan dengeli yük olayından vaz geçeceğim. 67 armatür üzerinden 4*10 kullanacağım.

Daha az ek yapmam mümkün değil çünkü aydınlatma direkleri 30 mt de 1 adet (2 armatür) .

fahri yetiş ' Alıntı:
tedas.gov.tr , ana sayfa ,sol köşede "kablo döşeme usul ve esasları" . 2 km nin sonunda ne çalıştıraca-
ğınızı bilmemekle beraber,yüksek bobin güçlü kontaktör ise,bu devreleri ,mini röleler ile çalıştırılacak şe-
kilde,yeniden devre düzenlemsi yapmanızı öneriyorum.Yani,siz kumandayı mini rölelere verin,mini röle
kontakları ile de esas devreleri kumanda edin.Böylece,hatta,yüksek endüktans etkisini azalttığınız gibi,
gerilim düşümü problemini de azaltmış olursunuz.Hatta,kumanda gerilimini DC olarak seçer iseniz,daha
isabetli olur.

Buldum sağolun. 2 km sonu değil aralarda kullanacağım. 30 mt de iki armatür. kayıpla beraber ort 170watt kapasiteye uygun olmalı.

Şu sorularında cevabını alırsam çok memnun kalacağım.

DinTOR ' Alıntı:
Kanal açılırken komple toprak kaldırılmalımı yoksa direk dikilecek yerlerde farklı bir uygulama varmı? Ek muf deniyor , direklerin içindeki kabloları ttr kullanacağım buna ek yapacağım yeraltı kablosundan direğe çıkıp direk içindemi ek yapacağım yoksa toprakta ek yapıpta direğemi çıkaracağım birde bu ek yapılırken kablo tamamıyla kesiliyormu ?

Ek yapmak için üç yer var.Direğin içi,toprağın içi,direğin beton temelinin içi.

Direğin içi ,daha uygundur.Özel klemensleri var.Geçişleri,kesmeden yaparsanız,daha iyi olur.

Çok güzel bilgiler veriyorsunuz teşekkür ediyorum.
Bu klemensleri arıyorum şimdi ama bunlara uygun farklı bir klemens bulamadım. Bi adres varmı bildiğiniz ?

Klemsanda ,AYK GEÇİŞ KLEMENSİ diye bir seri olacaktı.Biz,3-4 yıl önce alıp kullanmıştık.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,887
Son üye
ckiplano

Yeni konular

Geri