yeraltı kablo arıza bulma tespit hk.

sertkan111

Üye
Arkadaşlar benim bi sıkıntım var, yeraltı kablolarının arıza tespiti hakkında detaylı bilgiler bulmam lazım ama süreç en başından sonuna kadar olmalı bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim, kablonun patlaması, izalasyon daha sonra hangi cihazlar kullanılacak ve cihazların özellikleri, derin bir araştırma yapıyorum bu konu hakkında
Şimdiden teşekkür ederim

O.G. VE A.G kablolarının arızalarının bulunmasında benim bildiğim düşük akımla çok yüksek değerde gerilim dalgaları veriliyor kabloya (ölçüm yapılacak kablonun kablonun üzerinde herhengi bir malzeme bağlanmamış olması gerekmektedir). kullanılan cihazın ekranında verilen gerilime göre sinus dalgasına benzer bir görüntü oluşur ve arızalı olan noktada bu sinus dalgası terse döner ve yaklaşık bir uzaklık verir cihaz.uzaklığın belirttiği alanda hassas ses ölçümü yapan cihazla kabloya verilen her gerilim dalgası ile bir ses oluşur ve arızanın yeri tesbit edilmiş olur. çok yüzeysel bilgi ama bildiğim bu kadar. bu cihaz hakkında ayrıntılı bilgiyi BEDAŞ'tan alabilirsin çünkü BEDAŞ'IN her işletmesinde bu araçlardan mevcut.

evet bu işi aslında arkadaşın dediği gibi en güzeli tedaşın kendi kablo ölçüm test araçları var onlarla görüşürsen ve gerekirse bir iki defa yanlarına takılırsan tün sorularının cevabını canlı olarak alabilirsin

Syn saatkac arkadaşıma ilaveten og. hattında bir kısa devre(delinme izole sıyrığı vs.) var ise kesici (tedaş ve alıcı ) kesicileri açar kontrol edilmeye başlanmadan önce kablolar topraklanır, düşük akımla gerilim uygulanır cihazın ekranından gelen kırık sinüs dalgalarının düzeldiği noktada ekranda metraj (mesafe ) belirir tabi bu mesafe sinyalini hat boyunca yüzeyde gezen bir elemanın elinde bir dedaktör tabir eddiğim bir cihaz olduğu ve bu cihazda sinüs eğrileri ekrana yansır daha sonra nokta tespidi için adım hareketi denilen cihazda verilen mesafeye 1000v. luk gerilimler uygulanır inanki o delik kablonun olduğu alanda toprağın altından yukarıya enerji zıplaması yaşanır kısacası bu sertkaan111 arkadaşım tespitden sonra onarım başlar bir şeyler ilave edebildiysem ne mutlu bana iyi çalışmalar

arkadaşlar verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim fakat benim amacım detaylı bilgi ile bi kullanım kılavuzu hazırlamaktı. ben bu işi kulaktan dolma bilgilerle yapmaktayım, fakat ben ve benden sonra fabrikamda hazırlancak olan el kitabı ile bu işi bilmeyen bi elektrikçi bile (cihazlar hakkında bilgisi olmayan) eline almış olduğu ekometre veya arıza ve test cihazı, darbe jeneratörünü,dedektör v.s. kullanabilsin yani bu kılavuz baki kalsın istiyorum.şimdi bu şekilde yardım istiyorum kullancağım bi kaynak var mı? şimdiden teşekkürler

bizde telefon kablo arızalarını ekometre denilen yansıma reflection metoduna göre ölçüm yapan cihazlarla buluyoruz.Mesela marka vermek gerekeirse Seba nın ürettiği easyflex cihazı bizim şimize yarıyor.

arkadaşlar bende bir yer altı kablo arıza tespit cihazı yapmalıyım bitirme ödevim ama işe nerden başlıyacağımı ve nasıl bir yöntem kullanacağımı hiç bilmiyorum.bu konuda bilgi ve fikir sahibi olan arkadaşlar olupta yardım ederlerse memnun olurum teşekkür ederim.

benim de tasarım öedevim.yeraltı kablolarında arıza tesbiti bi yöntem kullanmalıyız ama hazır cihazıda kabul etmiyorlar azil yardım lütfen

arkadaşlar 5 km kadar uzunluğunda iki dağıtım binası arasına çekilmiş 400 lük alüminyum xlp kaplolarımız var bunları her iki taraftanda topraklı sekilde çalıştırıyoruz 1 kabloda mesafe gereği 4 tane ek var ve eklerde patlama oluyor işçilik ve mazeme hatası göremedik kullandığımız ek raychem daha önce bu sorunla karşılaşan veya bilğisi olan arkadaslar yardımcı olursa seinirim tskler

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri