yeraltı enerji kablolarının topraklamaya ihtiyacı varmı?

Burçinn

Üye
evet arkadaşlar,enerji hatlarını yeraltından verirsek topraklama yapmaya ihtiyaç duyulurmu? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
yeraltı enerji hatlarında kablo degil sistem topraklanıyor...topraklama kablonun dısında oluyor...

Her tesisat için,mutlaka,topraklama topraklama tesisatı kurulmalıdır.

yeraltı kablosunun toprağından bahsediyorsan 95 lik cu ile yapman gerekiyor

xlpe kablo dediğimiz yeraltı kabloları mutlaka yanılmıyorsam 100 metreye kadar ise sadece bir taraftan 100 metreden fazlaysa iki tarafından topraklanmalıdır . kablo güvenliği için bu şart

xlpe kabloların iki taraftan topraklanması gerekmezmi...şayet bir taraftan topraklarsak topraklanmayan taraftan kısadevre olduğunu düşünelim...o zaman toprağa gitmek için izleyeceği yol diğer topraklı uç değilmi...bence sakıncalı...ayrıca neden 100 mt kadar bir taraftan topraklama yapmalıyız...101 mt sakıncalımıdır.

xlpe kabloların iki taraftan topraklanması gerekmezmi...şayet bir taraftan topraklarsak topraklanmayan taraftan kısadevre olduğunu düşünelim...o zaman toprağa gitmek için izleyeceği yol diğer topraklı uç değilmi...bence sakıncalı...ayrıca neden 100 mt kadar bir taraftan topraklama yapmalıyız...101 mt sakıncalımıdır.

selamün aleyküm. hayır sakıncası yok biz 31.500 kv og kablosunu 300 mt yeraltından 100 metrede yerüstü tava dan götürdük arada hiç topraklama yapmadık yalnız kablonun her iki ucunu toprakladık (direk ayırıcı diğer taraf trafo) bu 100 mt ara topraklama nerde ve niye yapılıyor ben çok kablo çektim ag ve og de böyle bir uygulama yapmadık vede görmedim kolay gelsin:eek:

flouransan tesisatında bile artık kullanıyorlar topraklamayı kasaya bağlıyorlar topraklama hattını :)

Sn.Burçinn,hatların yeraltına alınmış olması topraklama gerekçelerini,kurallarını ve mantığını zerre miktarda değiştirmez.

tknsyn e katılıyorum hatların yer altına alnması sadece görüntü kirliligini engeller.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri