Yer altı veya direkler ile meskenlerin beslenmesi

mertist98

Üye
Elektrik direklerinde sigortalar oluyor, her sigorta farklı bir meskeni besliyor sanırım? Yer altı dağıtımda nasıl oluyor, acaba yer altında sigorta olan kutu gibi bir şey mi var? Ayrıca, bu direkler veya varsa yer altı kutularının aralarındaki mesafe ne olmalı? Teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
..sigortalar trafoların içinde olur.

Elektrik direklerinde sigortalar oluyor, her sigorta farklı bir meskeni besliyor sanırım? Yer altı dağıtımda nasıl oluyor, acaba yer altında sigorta olan kutu gibi bir şey mi var? Ayrıca, bu direkler veya varsa yer altı kutularının aralarındaki mesafe ne olmalı? Teşekkürler.

Sorularınıza tek tek cevap vereyim;
1- Evet Elektrik direklerinden Yer altıyla beslenen aboneler için direk üzerinde kofra panosu olur ve içinde bıçaklı sigortalar bulunur.
2- Bina/Apartman beslemeleri üç fazlıdır. Müstakil evlerde projesine göre tek faz veya üç faz besleme olabilir.
3- Yer altı besleme saha dağıtım panoları üzerinden yapılır bu panolarda polyester ve galvaniz olmak üzere iki çeşittir. Panoların beton prefabrik kaidelerinin yüksekiği 1m olup 80cm'i toprak altındadır. Kaidenin 20cm'i zemin üzerinde kalır ve pano bu kaidenin üzerine yerleştirilir.
4- Direkler arası mesafe 40-50m civarındadır iletken cinsi sayısı branşman durumuna cer kuvveti hesabına göre dizayn edilir. Saha dağıtım panoları da abone sayısına göre yerleştirilir. Bir Saha dağıtım panosundan 15 monofaze 5 trifaze abone beslenebilir.
kofra.jpg
sdp2.jpg

sdp3.jpg

İstanbul'da dağıtım yer altından yapılıyor, ama bu saha dağıtım panolarından etrafta hiç görmedim. İstanbul'da bu panoların hepsi trafo binalarında mı?

..ben siteler içinde rastlamıştım.
..ayrıca o direkteki kofre kutusu sallama iş olmuş gibi..ama mecburiyetten işte..

İstanbul'da dağıtım yer altından yapılıyor, ama bu saha dağıtım panolarından etrafta hiç görmedim. İstanbul'da bu panoların hepsi trafo binalarında mı?

Yerlatından kablolu dağıtım SDK (Saha Dağıtım Kutuları) ile yapılmakta ve abone sayısına göre yol boyunca ihtiyaç kadar konulmakta. TEDAŞ yönetmeliğine göre buna uyulması gerekiyor.

http://www.tedas.gov.tr/sx.web.docs/tedas/tedas_arge/docs/sartnameler/tedas_arge/TEDAŞ-MLZ-2004-046.B ALÇAK GERİLİM SAHA DAĞITIM KUTULARI TEKNİK ŞARTNAMESİ.pdf

Bahsettiğiniz sistemde aboneler yer altında T ek yapılarak besleniyor ve kesinlikle yanlış bir uygulamadır benzeri Bursada bazı caddelerde de vardır.
..ben siteler içinde rastlamıştım.
..ayrıca o direkteki kofre kutusu sallama iş olmuş gibi..ama mecburiyetten işte..

Sallama derken kastınız işçilikse haklısınız. Yer altından besleme veriyorsan direğe kofra panosu ve sigorta koymak zorundasın. Yer altında herhangi bir nedenle kablo kısadevre olduğunda hattı koruyacak tek eleman kofra içindeki sigortalardır. Yapılması zaruridir.
Not: Fotoğrafları görmeniz için koydum yapılan imalatlar Xedaş'a ait olup malzeme ve işçilik açısından örnek gösterilecek doğru uygulamalar değildir.

Ekli dosyalar

• Fotoğraf0151.jpg
    Fotoğraf0151.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 17
  • Fotoğraf0174.jpg
    Fotoğraf0174.jpg
    918.1 KB · Görüntüleme: 17
  • Fotoğraf0176.jpg
    Fotoğraf0176.jpg
    875.5 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG-20180831-WA0009.jpg
    IMG-20180831-WA0009.jpg
    157 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
..o kutuları yapan düz bir yere monte etmek için yapmış.Direğe monteli kofte kutusu var mı?
Problem şu galiba..
havai hatlar yerinde duruyor ama yeni binalara giriş yer altından..uyumsuzluk sorunu..direkten tek hat inse ve direk dibinde dağıtım kutusu olsa nasıl olur..
tabi bunu korumanız gerekecek..
bir direkte tek bir kutu yaptık diyelim ki..bir sürü kutu biraz garip duruyor..
işçiliği ve uygun malzeme olsada biraz ters geldi bana..

..o kutuları yapan düz bir yere monte etmek için yapmış.Direğe monteli kofte kutusu var mı?
Problem şu galiba..
havai hatlar yerinde duruyor ama yeni binalara giriş yer altından..uyumsuzluk sorunu..direkten tek hat inse ve direk dibinde dağıtım kutusu olsa nasıl olur..
tabi bunu korumanız gerekecek..
bir direkte tek bir kutu yaptık diyelim ki..bir sürü kutu biraz garip duruyor..
işçiliği ve uygun malzeme olsada biraz ters geldi bana..

Havai hat sistem olupta yer altından yapılan abone beslemelerinde direğe kofra panosu koymak zorundasınız bunun başka alternatifi yoktur. Havai hat sistemlerde abone beslemeleride genel olarak havai olur bu nedenle bir direkte birkaç kofra panosu çok nadir olur.
SDK sistemi komple yer altı beslemelerde kullanılmakta.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri