Yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin tanımlar

Yenilenebilir enerji kaynakları İnsanlığın var oluşu ile birlikte daha doğrusu dünyanın yaradılışından itibaren var olan doğa olayları sonucu ortaya çıkan enerji ile ilgilenir. Yenilenebilir enerji, kaynağına ve işlem türüne göre farklı gruplara ayrılmaktadır. Bunlar;

Su enerjisi: Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden biri olan su enerjisine örnek olarak barajlar gösterilebilir. Su toplama havzalarında bırakılan su akar ve türbinleri döndürür, bu türbinlere bağlı olan jeneratörlerle elektrik üretilir. Baraj inşa edildikten sonra, hidroelektrik enerjisi, maliyeti düşük olan bir enerji kaynağıdır. Kirliliğe neden olmaz. Bu kaynak ancak yakın doğal ortam ya da çevrede yaşayanlar üzerindeki etkileri açısından eleştirilebilir.

Rüzgâr enerjisi: Rüzgâr enerjisi, fosil yakıtlara göre, elektriğin birimi başına daha pahalıya gelse de, hidro elektriğin ardından en verimli ikinci yenilenebilir enerji kaynağıdır. Özellikle Avrupa’da çok sık kullanılan rüzgar enerjisine yapılan yatırımlar, son yıllarda büyük boyutlara ulaşmıştır.

Güneş enerjisi: Fotovoltaik (PV) hücreler yardımıyla gün ışığının doğrudan elektriğe çevrilmesiyle elde edilen güneş enerjisi, başta Almanya ve ABD olmak üzere, pek çok ülkede de sıkça kullanılmaktadır. Güneş enerjisi üretimi, yenilenebilir enerji kaynakları arasında, maliyeti en yüksek olanıdır. Son yıllarda bu maliyetin düşürülmesi için çalışıldığı gibi, sistem bir kez kurulduğunda, enerji kaynağından bedava yararlanılabildiği için, cazibesini de korumaktadır.

Dalga ve gel-git enerjisi: Okyanuslar, henüz kullanılmamış büyük bir enerjiyi içinde barındırmaktadır. Dalga ve gel-git enerji teknolojileri güneş ve rüzgar enerjisiyle kıyaslandığında, nispeten yeni ve büyük ölçüde keşfedilmemiş enerji türlerinden biridir. Ancak bu enerji türüne yapılacak yatırımların boyutları çok büyük olduğundan, şu an için diğer enerji kaynakları kadar popüler değildir.

Bio (organik) yakıt: Bitkilerden elde edilen madde, başka maddelere, kimyasallara, yakıta ve enerjiye dönüştürülebilir. Bazı türleri, sanayide yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Örneğin tohum, şeker ve sebze yağından ya da bunların karışımından elde edilmiş bio yakıtların kullanıldığı çok daha fazla sayıda otomobil üretilmeye başlanmıştır.

Jeotermal enerji: Jeotermal enerji, dünyanın kilometrelerce altındaki merkezinde, erimiş kayalardan oluşan magmadan gelen ısıyı kullanıyor. Bu ısı kuyular açılarak, yüzeye yakın yerlerdeki su kaynaklarından veya kayalardan elde ediliyor. Dünyada tüketilen enerjinin yalnızca yüzde 0,4’ü bu yolla elde edilmektedir.

Okyanus enerjisi: Derin okyanus sularıyla, güneşin ısıttığı yüzey suyu arasındaki sıcaklık farkının kullanarak üretildiği enerji türüdür.

Alıntı: E-Yaklaşım

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
slm ben elektirik üremek istiyorum elektirik motoruya alternetör çalıştırıp alternatörden çıkan elekririği tekrer motora verip devir daim döngüsüyle elektirik üretmek istiyorum aparatları bilmiyrum neler gerekli bana yardımcı olurmusunuz lüten

slm ben elektirik üremek istiyorum elektirik motoruya alternetör çalıştırıp alternatörden çıkan elekririği tekrer motora verip devir daim döngüsüyle elektirik üretmek istiyorum aparatları bilmiyrum neler gerekli bana yardımcı olurmusunuz lüten

Merhaba;
Bu bir deney yada projemidir. Yapmanızdaki amaç nedir? Elektrik üretmek diyorsunuz lakin üretilen elektriği aynı sistemde kullanmak istiyorsunuz. bu sistemin sonsuza dek çalışcağını düşünmüyorsunuz heralde. bunu ispatlamak için mi yapıyorsunuz? eğer böyle ise bunu çok basitbir şekilde deneyebilirsiniz...

yani bu şek,lelektirik üretmek olurmu aynı mantıkla

"bir elektrik devresinde verilen güç alınan güçe hiç bir zaman eşit değildir.." yani arada kayıplar vardır..

tama kayıplar vardırb şarj akülriyle olurmu yanı 550 devirdedönen elektirik motoru alternatörü çevirince 1500 wolt elektirik üretiyor mesela 250 wolt kayıp olsa da 1250 wolt elektirik artıyor o elektiriği kullana bilirmiyiz onu diyorum ve ana lazım olan aparatlar nelerdir

kayıplar olmasaydı olabilirdi dediği arkadaşın kayıp çok demir kayıpları,bakır kayıpları iletim kayıpları varda var yani anlayacağınız

Bakır, demir, manyetik, sürtünme kayıpları küçümsenecek boyutlarda değildir.

güzel şimdi bedini devresi gibi bi devre yap üreteçden aldığın akımı kondansatöre depola ve bir akü ile devreyi besle aralarına bir anahtar sistemi yap akü ile tamdevir aldıktan sonra anahtardevresini çalıştır saniyede 50 kez akü ve motoru 50 kez de jeneratör ve aküyü bağla yani makina tam devirde iken hemen durmaz devreye flyweel (ağır bir disk) de takabilirsin tabi şarj gerilimi akü için uygun olmalı motor süreklü enerji alır darbeli de olsa yada kondansatörü motoru destekleyecek şekilde de bağlayabilirsin akü de sürekli şarj alır devre çalışırsa ne ala çalışmaz ise basit makinaları dene mesela çark devir kaybı 3 e 1 olsun 1500 devir düşer 500 devire 500 devirde çalışan alternatör mü yok? 1 e 3 güç artar yada seri makina bağla 15000 devir minimum devir kontrollü sür çarkı ver al 5000 devir devir kaybı imiş 40000 d/dk dan bahs olunurken ne devir kaybı düşünmekten ve denemekten vaz geçme

Denemek lazım tabiki, tüm buluşların ardında denemeler vardır. Lakin bir dayanak ve olasılık üzerine deneyler yapmak lazım. Anlatılan sistemde depolanabilecek enerji miktarı olduğunun ispatinı konuşmak lazım gelmezmi öncelikle. aksi takdirde bu işin adı deneme-yanılma olur.
Tavsiyem kullanacağın tüm ekipmanların çalışma prensiplerini incele, bu sana yol gösterecektir. Örn. DC/AC Motorlar, Alternatör/Dinamolar, Dişli/kayış/redüktör sistemleri... ve özellikle bunlardaki kayıpları araştır. Sorun kayıplar. Enerji kullanmadan hareket enerjisi elde etmek bu işin çıkış noktası olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri