yeni pc toplama

mctiko

Üye
merhaba ben yeni bir oyun makinesi (aşırıya kaçmadan) toplamak istiyorum maddi olarak max 2000tl limitim var kendimce 1 2 parça seçtim fakat git geller yaşıyorum o yüzden sizlere danışmak istedim. bu parça yerine şunu al bu fazla gelir şunu al yada bu sistem olmuş bunu kur şeklinde tavsiyelerinize ihtiyacım var kasamı pleksi den kendim yapacam şeffaf olduğundan dolayı parçaların biraz da göze hitap etmesini istiyorum kedi seçtiğim donanımlar şu şekilde

ana kart : gıgabyte ga-990fxa-ud5
işlemci : amd fx8350 x8
ekran kartı : ati hd 6870
bellek : kıngston hyper predatör 2x4 8gb 1866mhz
psu : hıgpower hp-1000g14c (1000w)
hdd : westerndıgıtal wd5000aakx (500gb)
ssd : 1 de ssd almayı düşünüyorum fakat şuan için 1 ay civarı erteleyeceğim
dvd rw : 2 adet elimde mevcut

genellikle oc yapılan parçaları seçmeye çalıştım sistemi kurduğumda su soğutma sistemine yöneleceğim oc sayesinde bu donanımı biraz daha yükseltmeyi pilanlıyorum şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

intenette birçok bilgisayar donanım forumu mevcut ve oralarda açılmış benzer konular var, bütçeye uygun güzel sistemler öneriliyor. Üye olmadan bile konu içerikleri okunuyor. Sonuçta burası mesleki bir forum tatmin edici veya paranıza en uygun performansta sistem tavsiyesi alamayabilirsiniz.

Paraya kıyıp daha iyi bir ekran kartı alırsan sistem güzel. Birde AMD işlemci alıcaksan ASUS anakart almanı tavsiye ederim. GIGABYTE kötü demiyorum daha iyi hatta ama ASUS anakartlar AMD işlemciler ile daha iyi çalışıyor fikrimce.

2000 TL max demişsin. Bunun içine monitör ve ssd dahil mi?

kardeşim benm tavsiyem intel işlemci almandan yana çok iyi performan alacağını belirtirim AnandTech | Bench - CPU ... ürünleri sıfır mı toplayacaksın eğer sıfır düşünmüyorsan donanımhaber.com' a ugramanı tavsiye ediyorum cok güzel sistemleri arkdslar uygun fiyata veriyor yada parçalarını toplayarak daha ucuza getirebilirsin...

0 toplicam ekran kartını sapphıre hd7850 yaptım vatan da kampanya varmıştı 10 taksit 413 tl ye geldi amd seçme sebebim bütçeden kaynaklanıyor bu zamana kadar hep intel tercih ettim ama sistem orta seviye olduğundan çok fazla bi fiyat oynamıyordu şimdi intelin i7 sini alıp minimum 800 900 tl vermektense amd tercih ettim ve bu bana 1 tecrübe olacak açıkçası anakart ta gelince asus tan yana hiç şansım dönmedi mutlaka bana 1 sıkıntı çıkardı yeri geldi benim hatalarımdan dolayı yeri geldi fabrikasyon dan dolayı ama dikiş tuturamadım asus la bu fiyata ssd dahil fakat ssd yi 3 4 ay kadar geri planda tutacam sanırım kaasite olarak daha yüksek ssd ler piyasaya sürülmek üzereymiş onlar çıkınca fiyat az da olsa düşüşe geçer askerden yeni geldim iş yok güç yok çok fazlada açılmak istmiyorum monitörüm mevcut

O zaman şuraya bir göz atınız. Fazla açılmamak adına FX6300 + HD7850 veya HD7870'li daha mutevazı(1500-1600 TL) bir sistem kurabilirsiniz. Günümüzde 6 ayda bir ekran kartı piyasaya sürülüyor. Pahalı sistemlere para dökmek yerine Fiyat Performansı iyi olan parçalar toplamak daha mantıklı. Sonuçta bu bilgisayarda oyun oynayacaksınız, optimizasyonu sorunlu oyuna denk gelirseniz çok para harcayıp hayal kırıklığına uğramayın.(FPS yerlerde sürünüyor, kasıyor vs.) Sistem tavsiyeleri için buraya bakabilirsiniz. Burada hafta sonları %25, ayda bir hafta sonları %30 indirim olmaktadır. Şimdiden hayırlı olsun.

atafırat linkler çok işime yaradı kafamdaki bütün sorulara cevap verdi sağol

ana kart : gıgabyte ga-990fxa-ud5
işlemci : amd fx8350 x8r yerine fx 6300 de karar kıldım
ekran kartı : ati hd 6870 yerine hd 7850 de karar kıldım
bellek : kıngston hyper predatör 2x4 8gb 1866mhz yerine kıngston hyper 2x4 8gb 1600mhz de karar kıldım
psu : hıgpower hp-1000g14c (1000w) yerine higpower hp-dp750-br 750w direct12 +80bronz da karar kıldım
hdd : westerndıgıtal wd5000aakx (500gb)
ssd : 1 de ssd almayı düşünüyorum fakat şuan için 1 ay civarı erteleyeceğim yerine kingston 120gb ssd de karar kıldım
dvd rw : 2 adet elimde mevcut

tek 1 soru daha sorup konuyu kapatacam ekran kartı işlemci arasında darboğaz sıkıntısı olurmu ?

Darboğaz oluşturmaz. Zaten yukarıda verdiğim ilk linkteki karşılaştırmada daha iyi bir ekran kartı koymuşlar. HD7950 bile kullanabilirsiniz.

İleride aynısından 2. bir ekran kartı alıp çalıştırmayı düşünmüyorsanız(crossfire) daha düşük fiyatlı bir anakart (gigabyte 970a ud3 veya asus m5a97 r2.0) alabilirsiniz. En azından overclock yapacaksanız, anakart üzerinde işlemci soketinin arka çıkışlara bakan tarafında faz düzenleyiciler olur. Bunların üzerinde pasif soğutucu olan ve çok pahalı olmayan bir anakart seçebilirsiniz.

HD7850'nin birçok versiyonu mevcut. En populeri "sapphire HD7850 OC 2 GB".

Overclock yapacaksanız FX işlemcilerin stok fanlarının yetersiz olduğu okumuştum. Bakır bloklu veya borulu işlemci fanı (cooler master) almanızı öneririm.

Ramlerde overclock için corsair, gskill, kingston 1600 mhz CL9 1.5V versiyonlara bakabilirsiniz.

pc ye format atederken tavsıye ederım 2TB diskler var 100 tl ye flan satılıyo onlardan an bırtane al format atarken C: diski yap onu super oluyor bılgısayar

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri