yeni ev elektrik tesisat sorunu

merhaba,
yeni taşındığımız dah önce kullanılmamış olan evde, iki odanın aydınlatma lambalarıçalışmadı.
kontrol kalemi ile duya daha sonra anahtara baktığımda da elktrik olmadığını gördüm. Kutulara (sanırım adı buat) baktığımda birer kablonun boşta olduğunu gördüm bu kabloları elektirk gelen diğer kablolara bağladım ve lambalar çalıştı. Bir süre geçtikten sonra buat kapaklarını kapatmak için kabloları geri ittirdiğimde sigortalar ve KAR attı. Kısa devre olmuş olmalı ancak kutuda herhangi bir parlama olmadı yanık izide göremedim. kabloları tekrar dışarı aldım son taktığım aydınlatma için olan kabloyu da söktüm ancak sigorta yine atıyor.
ne yapılabilir.
Duvarın içerisinde kısa devre varsa nasıl tespit ve onarım yapılacak.
yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
merhaba,
yeni taşındığımız dah önce kullanılmamış olan evde, iki odanın aydınlatma lambalarıçalışmadı.
Kontrol kalemi ile duya daha sonra anahtara baktığımda da elktrik olmadığını gördüm. Kutulara (sanırım adı buat) baktığımda birer kablonun boşta olduğunu gördüm bu kabloları elektirk gelen diğer kablolara bağladım ve lambalar çalıştı. Bir süre geçtikten sonra buat kapaklarını kapatmak için kabloları geri ittirdiğimde sigortalar ve KAR attı. Kısa devre olmuş olmalı ancak kutuda herhangi bir parlama olmadı yanık izide göremedim. kabloları tekrar dışarı aldım son taktığım aydınlatma için olan kabloyu da söktüm ancak sigorta yine atıyor.
ne yapılabilir.
Merhabalar
Öncelikle sonradan elektrik verdiğiniz lambalara ait olan duyuları tekrar kontrol ediniz kısa devre varmı.
Duylarda kısa devre yoksa bütün sigortaları kapatın,
Sigortaları tek tek kaldırın hangi sigortada KAR atıyor takip edin.
Ama herşeyden önce DİKKAT li olun kolay gelsin.

Kısa devre varsa kısa devre olan hattın bağlı olduğu sigorta yukarı kalkmayacak zaten,
Şayet kaçak akım varsa sigorta kalktığı an KAR atacaktır.

merhaba,
Kontrol kalemi ile duya daha sonra anahtara baktığımda da elktrik olmadığını gördüm. Kutulara (sanırım adı buat) baktığımda birer kablonun boşta olduğunu gördüm bu kabloları elektirk gelen diğer kablolara bağladım ve lambalar çalıştı. Bir süre geçtikten sonra buat kapaklarını kapatmak için kabloları geri ittirdiğimde sigortalar ve KAR attı. Kısa devre olmuş olmalı ancak kutuda herhangi bir parlama olmadı yanık izide göremedim. kabloları tekrar dışarı aldım son taktığım aydınlatma için olan kabloyu da söktüm ancak sigorta yine atıyor.
ne yapılabilir.
buradan size yardımcı olamayız bir elektrşkçi bulup arızayı tamir ettirin eğer buna imkanınız yoksa bana yakın olsanız size yardımcı olabilirdim birşey talep etmeden
Elektrik çok tehlikelidir lütfen dikkatli olun evi yeni aldıysanız müteahittin elektrikçisi arızayı tamir etmeli onun eksik yaptığı bir iş var sonuçta

Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim.elektrikçi ile çözeceğiz sorunu.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri