Yeni elektrik tesisati yaptirmak istiyorum

Massimo

Üye
Merhabalar.Daha öncede forumda yazmistim.Elektrik tesisatimin yetersiz oldugu sonucuna vardim.Elektrik tesisatcisi ile anlastim ve bu hafta yeni ic tesisat yapilacak daireye.

+ Apartmanin 5. katinda oturuyorum. Elektrik hatti monofaz.
+ Daire icinde 3 Priz linyesi ve 2 Aydinlatma linyesi kullanilmis
+ Ana kolon kablo kesiti 4mm kullanilmis.
+ Ic tesisatta Aydinlatma sortileri 1,5mm , Prizler 2,5mm kablo kullanilmis.
+ Buatlarda klemens yok,bantlama yapilmis.
+ Bina 1991 yili yapimi.
+ Elektrik tesisatina günlük ortalama 25 Kw yük biniyor.(Anlik cekim max 6-7kw oluyor)
+ Evde 1'er adet Termosifon,bulasik makinasi,camasir makinasi,firin,kettle,tost makinasi,fön makinasi, 9000btu klima, 3 adet konvektör isitici (her biri 800 watt), alet var.

Elektrik konusunda herhangi bir tecrübem bilgim yok. Sadece forumdan okuduklarimla bilgi sahibi olmaya calistim.
Malzeme seciminde yardimci olurmusunuz ? Hangi marka kablo almaliyim,klemensler ne marka olmali ? kesitleri ne kadar olmali ve sigorta kutusu ve amperleri hakkinda bilgi verirmisiniz simdiden tesekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kolon kablonuzu 10mm ile değiştirme şansınız var ise çok güzel olacaktır.

çamaşır buşaşık ve fırın için ayrı linye çekmenizi şohben için ayrı linye çekmenizi mutfak ortak linyesini tek linye halinde kullanmanızı klimaların enerjilerini direk sigorta kutusuna çekmenizi tavsiye ederim.

2 adet aydınlatma linyesi 2 adet ortak odalar için priz linyesi çm bm fırın 3 linye mutfakta +1 linye tezgah üstü ortak prizler için 1 linye şohben 1 linye klima için toplamda 9 linye buda 9 sigorta eder bir adet 32 30Ma sigorta kutusuna ve bir adet 40 300Ma ana pano ya yine anapanoya 32 A kolon sigortası eklemelisin.

sigorta kutusundan buatlara giden linyeler 2.5mm (marka tercihim hes kablo) lamba linyelerinin buatlardan anahtara inişleri 1.5mm kullanabilirsin.
sigortalar prizler 16 A aydınlatma linyeleri 10 A anii su ısıtıcı şohben var ise onada 32 A kullanılabilir (termosifon ise 16A yeterlidir)
sigorta markası olacak schneider legrand veya moller tercihimdir klemens çekirdek kullanacak isen kabloları çok sağlam sıkmalısınız hızlı olsun dersen wago klemens kullanabilirsiniz.

mutfa kısmına en az 2 adet klimaya 1adet bağımsız linye. 25a karolesi priz linyeleri 16 lamba 10a geçmesin. lamba ve priz linyeleri ayrı olacak.buvatlar klemenslenecek. topraklama kontrol edilecek. tüm prizlere gelip gelmediği ve çalışıp çalışmadığı karolesini açtırıp açtırmadığı kontrol edilecek.slm

kolon kablonuzu 10mm ile değiştirme şansınız var ise çok güzel olacaktır.

çamaşır buşaşık ve fırın için ayrı linye çekmenizi şohben için ayrı linye çekmenizi mutfak ortak linyesini tek linye halinde kullanmanızı klimaların enerjilerini direk sigorta kutusuna çekmenizi tavsiye ederim.

2 adet aydınlatma linyesi 2 adet ortak odalar için priz linyesi çm bm fırın 3 linye mutfakta +1 linye tezgah üstü ortak prizler için 1 linye şohben 1 linye klima için toplamda 9 linye buda 9 sigorta eder bir adet 32 30Ma sigorta kutusuna ve bir adet 40 300Ma ana pano ya yine anapanoya 32 A kolon sigortası eklemelisin.

sigorta kutusundan buatlara giden linyeler 2.5mm (marka tercihim hes kablo) lamba linyelerinin buatlardan anahtara inişleri 1.5mm kullanabilirsin.
sigortalar prizler 16 A aydınlatma linyeleri 10 A anii su ısıtıcı şohben var ise onada 32 A kullanılabilir (termosifon ise 16A yeterlidir)
sigorta markası olacak schneider legrand veya moller tercihimdir klemens çekirdek kullanacak isen kabloları çok sağlam sıkmalısınız hızlı olsun dersen wago klemens kullanabilirsiniz.
monofaze ile beslenen tesisatlarda elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre ana kolon sayaç sigortası 25 priz 16 lamba 10a i geçemez. daire tesis gücü 9 kw ı geçmesi durumunda güç arttırım projesi çizdirilerek tesisat trifaze abonelik yapılır. ve sigorta amperajları projede belirtilen güce göre arttırılıp kolon linye hatları kesiti 4mm2 den 6 mm2 ye yükseltilir. monofaze ile beslenen tesisatlarda yüksek amper sigorta kullanmak kabloların akım taşıma kapasitelerini aşacağından dolayı özellikle kolon hattı kablolarının aşırı ısınmasına ve hatta yangınlara dahi sebeb olabilir. slm

monofaze ile beslenen tesisatlarda elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre ana kolon sayaç sigortası 25 priz 16 lamba 10a i geçemez. daire tesis gücü 9 kw ı geçmesi durumunda güç arttırım projesi çizdirilerek tesisat trifaze abonelik yapılır. ve sigorta amperajları projede belirtilen güce göre arttırılıp kolon linye hatları kesiti 4mm2 den 6 mm2 ye yükseltilir. monofaze ile beslenen tesisatlarda yüksek amper sigorta kullanmak kabloların akım taşıma kapasitelerini aşacağından dolayı özellikle kolon hattı kablolarının aşırı ısınmasına ve hatta yangınlara dahi sebeb olabilir. slm
Elektrik tesisatcisinin ana kolon hatti kablosunu 6mm ile degistirmesi yönetmelige aykirimidir ? Bu arada sayac üzerindeki sigortalarda bir sey dikkatimi cekti, bir cok apartman sakini 32C sigorta kullanmis. Ve yine bir cogu 32B taktirmis.. Bunlari sikayet edebilecegimiz bir kurum yok mu? Sizin anlattiginiza göre bunlar tehlike olusturmaz apartman icin ?

ana kolon tedaş dreğiyle pano arası kolon sayaç çıkışı ile daire içi sigortaya kadar olan kısımdır. 4mm2den 6mm2 ye yükseltmekte fayda vardır tabiiki. 25a doğrusu. ama kolon linyelerini değiştirecek kadar masrfı gözünüze almışsanız o zaman trifaze abonelik alın derim. bir daha kolay kolay başınız ağrımaz. slm

mevcut abonelik düşünülerek tedaşa güç artırımına gidilmesine gerek duymadığım için bunları yazdım.

yeni abonelik olsa idi söylediğiniz doğru olabilir idi lakin kolon sigortası benim yaptığım yüzlerce binada 32A idi ve böyle bir yönetmelik konusunda uyarılmadım bunu kurulu güce göre seçmek mantıklı olacaktır kanaatindeyim.

Selam almanyadan yaziyorum turkcem iyi olmaya bilir o yuzden kusura kalmayin.ana kolon hatti 5x10mm kablo olsun,almanyada sadece firin icin 5x2,5 kablo kullanilir yani aydinlatma kesinlikle 3x1,5 ama priz musterinin istegine gore bazen 3x1,5 yada 3x2,5 oluyo.klemens bence kullanma wago klemens var onlar cok iyi firin,elektrikli ocak (varsa),Mikrodalga,bulasik makinesi,camasir makinesi,camasir kurutma makinasi(varsa) bu saydiklarimdan birine yada bir kacina sahipsen bunlara ayri linye cektir sigortalari ayri olsun 16A.almanyada biz evin her odasina tek bir linye cekeriz 3x1,5 bu hattan hem aydinlatma hemde priz icin kullaniriz.turkiyede galiba aydinlatma ve priz hatlari ayri oluyo oda iyi birsey ic yonetmelik neyse ona uyun.son bir uyari kesinlikle k.a.k rolesi kullandir 40A~30mA olsun markasi hanger.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri