Yeni Bir Plc Öğrenmek ve Uygulamak

Arkadaşlar merhaba yeni bir plc öğrenmek istiyorum özellikle abb marka olmasını ne yapmalıyım nereden başlamalıyım türkçe döküman varmı bu konuda. Daha önce delta marka kullandım fakat abb nin ürünlerine hayranlığım var o yüzden abb plc leride kullanmak istiyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
sitesinde biraz bilgi vardır ama kurslarını takip et kursuna katılmaya çalış

PLC bilginiz yeteri seviyedeyse başka plc öğrenemezsiniz. (PLC lerin hepsi aynıdır)
Yapmanız gereken ABB marka PLC lerin user guide pdf lerini okumaktır.(Bir kere değil onlarca kez anlamasanız da okuyun.)
Hazır bloklar yerine amelelik yapıp (tüm ameleleri tenzih ediyorum) kendi ladder diyagramlarınızla yazarsanız aslında o blokların nasıl çalıştığını yada neyin, neden olduğunu daha iyi kavrarsınız.
Burada "Eşşeği yokuşa sürmek" yazdığınız uygulamalara yaklaşımınızı değiştirecektir.

Misal: Panasonicde kullanılan bir fonksiyonun alabileceği argümanlar içerisinde 2 çıkış adresi olması imkansız(biri kaynak diğeri hedef) ama bazı fonksiyonlarda bu el ile girilerek çalışması sağlanabiliniyor(Çekik gözlülerden öğrenmişti arkadaşın biri)

Kolay gelsin...

Sayın seagate kardeşim aslında yazdıklarınız doğru aslında bende marka değiştirmek düşüncesindeyim neden dersen
amacım marka kötülemek değil ama bir gün evimde çalışma odamda pıd algorıtma tasarlamak istiyordum ogüne kadar pıd yapmamıştım pıd örneği yapmaya çalıştım fakat gördümki istediğim olmuyor o yüzden farklı bir markada
bunu yapmak istiyorum kendini kanıtlamış bir marka olsun istedim plc bilgim tekstil sektöründe çalışan bir elektrik teknisyeniyim bu güne kadar çalıştığım tesiste bir çok uygulama yaptım bu naçizhane benim düşüncem bilgim çok fazla demiyorum ama kendi kendime bu eğitim verdiğime inanıyorum.

PLC bilginiz yeteri seviyedeyse başka plc öğrenemezsiniz. (PLC lerin hepsi aynıdır)
Yapmanız gereken ABB marka PLC lerin user guide pdf lerini okumaktır.(Bir kere değil onlarca kez anlamasanız da okuyun.)
Hazır bloklar yerine amelelik yapıp (tüm ameleleri tenzih ediyorum) kendi ladder diyagramlarınızla yazarsanız aslında o blokların nasıl çalıştığını yada neyin, neden olduğunu daha iyi kavrarsınız.
Burada "Eşşeği yokuşa sürmek" yazdığınız uygulamalara yaklaşımınızı değiştirecektir.

Misal: Panasonicde kullanılan bir fonksiyonun alabileceği argümanlar içerisinde 2 çıkış adresi olması imkansız(biri kaynak diğeri hedef) ama bazı fonksiyonlarda bu el ile girilerek çalışması sağlanabiliniyor(Çekik gözlülerden öğrenmişti arkadaşın biri)

Kolay gelsin...
[MENTION=7228]seagate[/MENTION] üstad ben mi yanlış anlıyorum ; PLC bilgim yeterli seviyedeyse niye başka PLC öğrenemiyormuşum ; ben hem SİEMENS hem MOELLER kullanabiliyorum :)

@seagate üstad ben mi yanlış anlıyorum ; PLC bilgim yeterli seviyedeyse niye başka PLC öğrenemiyormuşum ; ben hem SİEMENS hem MOELLER kullanabiliyorum :)

Bir PLC yi tam olarak doğru bir şekilde anladıysanız ve biliyorsanız. Kod tanımlamaları haricinde prensip olarak hepsini aynı olarak kabul edebiliriz.
Bildiğiniz bir şeyi nasıl tekrar öğrenebilirsiniz? Anca geliştirebilirsiniz;)

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri