Yeni 3d projeme başladım.

Merhaba,
Ismarlamış olduğum iki sürücü elime ulaştı. Sürücüleri ve kabloları tekrar yerlerine taktım. Sonuç itibariyle kart üzerindeki tüm sürücüler yanmış. Yeni gelen sürücüler ile sorunsuz çalışıyor. Sonuç olarak iki sürücüye daha ihtiyacım var.

İki kabloyu eksik takmamın maliyeti aşağı yukarı 100 TL. oldu.

Tüm bunların başıma gelmesine neden olan, kablo kesidini kalınlaştırma macerama gelirsek. Güç kaynağından ramps kartına gelen kabloları ilk 0.75 kullanmıştım ve ısıtıcı tabla yük altındayken 10.9 volt ölçmüştüm. Kablo kesidini 2.5 e çıkardım. Şu anki değer ise 11.2 volt. Isınma nispeten hızlanmış bile olsa arzuladığım hızda değil.

Isıtıcı açıkken;
Ramps karta giriş: 11.99 volt
Rampstan ısıtıcıya çıkış: 11.59 volt
Isıtıcı Tablaya Giriş :11.26

Bu değerlere göre; rampstan ısıtıcıya giden kabloyu da kalınlaştırmak mı gerekiyor. (Isıtıcı tabla ile lehimlenmiş olarak gelmişti).

Yoksa ısıtıcı tablaya bağlı gelen resistor tarafından mı engelleniyor.

benim ısıtıcı tablasında kablo yoktu fazladan olan ısıtıcı fişek kablolarını kesip lehimlemiştim ama giriş çıkış voltajlarını ölçmemiştim bu gün ölçüp bakayım. sürücülerle alakalı aynı sorunları bende yaşamıştım :) hemen yanı veriyor zımbırtılar.

Isınma nispeten hızlanmış bile olsa arzuladığım hızda değil.

Elektrik/elektronik bilmediğim ama işimi görecek kadar öğrenmeye çalıştığım konular. Yine de sadece gerilime (volt) baktığınızı akım (amper) tarafını ihmal ettiğinizi düşünüyorum. Isınmayı sağlayan Watt=voltxamper. 11.26V okunması normal mi bilmiyorum. Isıtıcı tabla ucunda 12V da okusanız da ısınma süresi 12/11.26 oranında artacaktır, önemli bir oranda değişmeyecektir. Isınmayı önemli oranda artırmak için daha yüksek voltajla çalışmanız gerekebilir, örneğin 24V gibi. Ramps kartı ise bu voltaj seviyelerini kaldırmıyor ancak kartı modifiye ederek (bu voltaja uygun komponentler ile değiştirerek) voltajı yükseltebilirsiniz. Reprap'in sitesinde nasıl yapıldığı anlatılıyor.

Güç kaynağınızın amperi ısıtıcı tabla ve diğerlerinin toplam ihtiyacına yetmiyor olabilir.

Tekrar yazayım. Ramps'in üzerindeki klemensler bu seviyelerdeki amperi aktarmaya uygun değil, standartları düşük. Belki de yaşadığınız sıkıntıların nedeni klemensler olabilir.

Son düzenleme:
Merhaba,
Ismarlamış olduğum iki sürücü elime ulaştı. Sürücüleri ve kabloları tekrar yerlerine taktım. Sonuç itibariyle kart üzerindeki tüm sürücüler yanmış. Yeni gelen sürücüler ile sorunsuz çalışıyor. Sonuç olarak iki sürücüye daha ihtiyacım var.

İki kabloyu eksik takmamın maliyeti aşağı yukarı 100 TL. oldu.

Tüm bunların başıma gelmesine neden olan, kablo kesidini kalınlaştırma macerama gelirsek. Güç kaynağından ramps kartına gelen kabloları ilk 0.75 kullanmıştım ve ısıtıcı tabla yük altındayken 10.9 volt ölçmüştüm. Kablo kesidini 2.5 e çıkardım. Şu anki değer ise 11.2 volt. Isınma nispeten hızlanmış bile olsa arzuladığım hızda değil.

Isıtıcı açıkken;
Ramps karta giriş: 11.99 volt
Rampstan ısıtıcıya çıkış: 11.59 volt
Isıtıcı Tablaya Giriş :11.26

Bu değerlere göre; rampstan ısıtıcıya giden kabloyu da kalınlaştırmak mı gerekiyor. (Isıtıcı tabla ile lehimlenmiş olarak gelmişti).

Yoksa ısıtıcı tablaya bağlı gelen resistor tarafından mı engelleniyor.
Üstad ısıtıcı tablanın ısınma süresinin kablo kesiti ile çok alakası yok tabla rezistansinin watt i ile alakalı tabla rezistans watt i ne kadar yüksek ise o kadar çabuk ısınır tablan kaç w bilmiyorum. Da yüksek bişe olmayacağını tahmin ediyorum. Tablaya modifiye bir şeyler yapabilirsin diye düşünüyorum örneğin ince film tabaka rezistanslari var (kendinde yapabilirsin) tablaya yapıştırıp harici güç vererek isitmayi hızlandırabilirsiniz.

Teşekkürler. Amperi kesinlikle atlamış değilim (50 amp. güç kaynağı kullanıyorum). Ancak yeterli enerji veremediğinde voltun düştüğünü biliyorum. Bu yüzden volt değerine bakıyorum. Aklımda bunu çözecek bir yöntem var sanıyorum. Uygulamaya geçirmek için bir kaç parçaya ihtiyacım var. Acileyetim olmadığı için aliexpress den sipariş verdim. Uygulamayı yaptığımda buradan sonucu paylaşacağım.

Eksik kalan sürücülerde geldi ve rams üzerinde yerlerini aldılar. Bir kaç ayar sonrasında veee sonunda makineye ilk hareketi verdim. Bir kaç defa z ayarından sonra yüzeye yapıştıra bildim plastiği :)

Biraz ince ayar gerekiyor. Extruder den gelen plastik bir parça az. Onu programdan halledeceğim. 40x40 küp baskıda sonuç 39 mm. 1 mm küçük. Bu gelen plastiğin bir parça az gelmesinden de kaynaklanmış olabilir. Bakacağız artık, onlar biraz ayrıntı.

Şu an için yazıcıda en düşündürücü konu ısıtıcı tabla. 70 derece ısıya 35 dakikada ulaşıyor. Araştırdığımda, genel kanı, 30*30 cm. alanda PCB tarzı ısıtıcılar 12 v. ile zayıf kalıyorlar. Benim aldığım linkteki ürün 24v. desteklemiyor benim bildiğim kadarıyla. Gönderen de, mesajıma cevap vermedi nedense günlerdir. (Benim ürün Rampsdan 11.2 volt, 18 amp. çekiyor. )

Gördüğüm kadarıyla çözüm olarak, pcb ısıtıcı yerine 220 v. ile çalışan silikon ısıtıcı ped kullanıyorlar. Ki kendileri 700 watt. Bu konuda bir kaç araştırma daha yapıp emin olduktan sonra ısmarlamayı düşünüyorum. eğer kendiminki ile sonuca ulaşamazsam.

Ekli dosyalar

• IMG_0924.JPG
    IMG_0924.JPG
    452.9 KB · Görüntüleme: 85
  • IMG_0925.JPG
    IMG_0925.JPG
    455.6 KB · Görüntüleme: 89
Kendi 3D yazıcımı tamamladıktan sonra 8-10 gün kadar denemeler yaptım ve daha sonra kullanmadım. Epeyce zaman geçtiği için ısınma süresini tam hatırlamıyorum, ama 12V kullanmama rağmen 6-10 dakika civarında diye hatırlıyorum. Isıtıcı tablanızda sorun olabilir.

Baskı yapan arkadaşlar kendi ısınma sürelerini verebilirlerse konu netleşecektir.

Ek:

Alüminyum soğutucular için de iyi bir malzeme. Alü yerine varsa camla süre denemesi yapsanız?
Istıcı tabla 30x30 mu yoksa 21.4x21.4 mm² mi?

Eğer ısınma sorunu üstü açık alü levhadan kaynaklanıyor ve endüktif sensör de kullanmak istiyorsanız, belki camın altına konacak ince bir metal levhayı sensör yine de görebilir (denenebilir). Benim CNC de kullandığım sensör (LJ12A3-4-Z/BX) demir/çelik parçayı 4 mm'den görebiliyor, alüminyum malzemede ise görme mesafesi yaklaşık yarıya düşüyor. Demir malzemeyi 8 mm uzaktan görebilen modeller de var.

Son düzenleme:
Kendi 3D yazıcımı tamamladıktan sonra 8-10 gün kadar denemeler yaptım ve daha sonra kullanmadım. Epeyce zaman geçtiği için ısınma süresini tam hatırlamıyorum, ama 12V kullanmama rağmen 6-10 dakika civarında diye hatırlıyorum. Isıtıcı tablanızda sorun olabilir.

Baskı yapan arkadaşlar kendi ısınma sürelerini verebilirlerse konu netleşecektir.

Ek:

Alüminyum soğutucular için de iyi bir malzeme. Alü yerine varsa camla süre denemesi yapsanız?
Istıcı tabla 30x30 mu yoksa 21.4x21.4 mm² mi?

Uzun sürede ısınan 30x30. Kullandığım 20x20 kolay ısınıyor.

Başka yerlerde aynı ürünü 24v olarak satıyorlar. Link
Benim aldığım aliexpress adresi : Link

Teorik olarak 24V olması gerekir. Alan yüzde 150 daha büyük, 12V ile uzun sürede ısınması da normal.

213 mm olan standart MK2b tablalarda 12V ve 24V için ayrı ayrı bağlantı noktası oluyor (toprak dahil toplam 3), rezistans degeri ise 1-1.2 ohm verilmiş.

300 mm olan ve sizinkine benzer olan model içinse 24V ve 1.6 ohm değerleri verilmiş. Rezistans değerini ölçtüğünüzde 1.6 ohm çıkıyorsa 24V olduğunun göstergesi olarak kabul edilebilir, eğer satıcıdan voltaj değerini öğrenemezseniz.

Alü levha ısındığında eğilme oluşuyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri