Yeni 3d projeme başladım.

https://www.simplify3d.com/support/articles/rafts-skirts-and-brims/

Raft (tercihan) ve brim malzemenin baskı sırasında kenarlardan kalkmasını önlemek için kullanılıyor. Bu seçenekler sanırım Marlin'de de vardır.

Basılan alan büyültülerek yapışmanın daha iyi olması sağlanıyor.

https://www.simplify3d.com/support/articles/rafts-skirts-and-brims/

Raft (tercihan) ve brim malzemenin baskı sırasında kenarlardan kalkmasını önlemek için kullanılıyor. Bu seçenekler sanırım Marlin'de de vardır.

Basılan alan büyültülerek yapışmanın daha iyi olması sağlanıyor.

5 saatlik abs baskı brim olmadan zor zaten. 5 mm. brim var kenarlarda. Baskı, 2 saati devirmiş. Gözle görülür bir kalkma olmadı. Beni şaşırtmaya devam ediyor :)

yeni açtığım konuya bakıp bana yardımcı olursanız sevinirim. Buradan da gelişmeleri izleyeceğim. Ben 40x40x40 baskı boyutlu yapmayı düşünüyorum. Malzeme olarak da 3D yazıcıdan çıkmış hazır parçalar yerine kendim nasıl yapabilirim?

mcsultan arkadasimi calismalarindan dolayi tebrik ederim. Gercekten guzel ve bilgilendirici bir paylasim olmus. Ne guzel anlatmis, cok sey ogrendim. Konunun buraya kadar gelip kapandigina da uzuldum dogrusu.

Arkadaşlar bu 3d yazıcı ölçüleri nye göre belirleniyor ve program nedir ayrıntılı ölçü ,tasarım ve program vb.nasıl bulurum

Arkadaşlar bu 3d yazıcı ölçüleri nye göre belirleniyor ve program nedir ayrıntılı ölçü ,tasarım ve program vb.nasıl bulurum
Ölçülerde kısıtlama yok senin donanımına ve taşıyıcı sistemine bağlı.
Elektronik veya yazılımsal olarak bir kısıtlama yok.
Taşıyıcı sistem tasarımları internette bolca bulabilirsin. Tavsiyem malzemelerini en kolay tedarik edebileceğin tasarımı seç.
Kontrol kartları da hazır satılıyor zaten sürücüleriyle beraber. Tavsiyem RepRap kartı al çünkü en çok onunla ilgili kaynak bulabilirsin.
Yazılım olarak da marlin kullanabilirsin.
Avatarından arduino konusunda bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Arduino üzerinden marlin programının reprap karta nasıl atılacağının kaynakları da bolca mevcut.
Donanım ve yazılım konusunda daha detaylı bilgi almak istersen yardımcı olabilirim.
***@*** mail adresim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@VonalOrdu
Basım alanını bilgisayar üzerinden ayarlayabiliyoruz ozaman yada merkezi belirtip çizim alanını yazıp işleme başlıyor yani dogru anladıydam.

Kullandınız ürün ve dökümanları paylaşırmısınız?

@VonalOrdu
Basım alanını bilgisayar üzerinden ayarlayabiliyoruz ozaman yada merkezi belirtip çizim alanını yazıp işleme başlıyor yani dogru anladıydam.

Kullandınız ürün ve dökümanları paylaşırmısınız?
Yazıcıyı tasarlayıp topladıktan sonra çeşitli yazdırma programları var bunlara yazıcıyı tanıtıyorsun.
Tanıtımda yazıcının ne kadar X ekseninde ne kadar Y ekseninde ne kadar Z ekseninde hareket edebileceğini belirtiyorsun.
En çok kullanılanlar Repetier Host ve Cura. Ben Repetier Host kullanıyorum daha basit Cura biraz daha gelişmiş bir program tavsiyem Repetierle başla kendini geliştirip daha gelişmiş ayarlar yapmak istersen Curaya geçersin zaten mantıkları hepsinin aynı.
Repetier Host : https://www.repetier.com/download-now/

Çalışma sisteminden biraz bahsedeyim.
Bu programların aslına işi şudur, tasarladığın objeleri katmanlara ayırır. Çünkü 3B yazıcılar modelleri katman katman yazar.
Örneğin: 10x10x10 mm bir küpü yazdırmak istediğini düşün. Programa modeli atıyorsun (STL vb. dosya formatında) sonra bunun 0,2 mm kalınlığında yazdır diyorsun ve program bunu 50 (10/0,2=50) katmana ayırıyor. Daha sonra her katmanın XYZ koordinatlarını oluşturuyor ve sana GCODE formatında bir dosya çıkartıyor. Sen bu dosyayı istersen SD kart vasıtasıyla istersen yine Repetier Host vasıtasıyla yazıcıya gönderiyorsun.

Bu arada yazıcı kendinin hangi eksende nerede olduğunu bilebilmesi için yazdırmaya başlamadan önce Home pozisyonuna gider yani X=0, Y=0, Z=0 koordinatlarına.
Bunu da şöyle gerçekleştirir program yazıcıya yazdırmanın en başında Home pozisyonuna git der yazıcı ilk önce X ekseninde en başa gitmeye başlar.
En başta ENDSTOP (endstop denmesine takılma en başa ve en sona da koyulsa enstop diye geçiyor:)) denilen bir anahtar vardır. X ekseninin sonuna gelince anahtara basar ve yazıcı X eksenin en başına geldiğinini anlar daha sonra Y ve Z eksenleri içinde aynı işlemleri yapar.
Bu işlemlerden sonra yazdırma işlemine başlar bunlardan herhangi birinde hata verirse genelde yazıcı yazılımı yazdırmayı başlatmaz.

Biraz fazla bilgi oldu inşallah kafanı karıştırmamışımdır. Takıldığın yer olursa yazarsın.

Aliexpresden 800tl ye demon te kiti var onu alıp kurup kullansam iş görmezmi tarantula serisi kurduktan sonra ana karkas hazır ben etrafına kutu yapayım diyorum fikriniz nedir kendim tek tek yapmak pahalıya mal olur gibi geldi

Aliexpresden 800tl ye demon te kiti var onu alıp kurup kullansam iş görmezmi tarantula serisi kurduktan sonra ana karkas hazır ben etrafına kutu yapayım diyorum fikriniz nedir kendim tek tek yapmak pahalıya mal olur gibi geldi
Tabiki daha ucuza gelir size bende tarantula kullanıyorum tavsiye ederim.
Ben kendiniz yapmak istiyorsunuz diye o kadar detaylı anlattım.
Tarantula kullanıyorum bende bunu sıfırdan kendiniz yapsanız en fazla edeceğiniz kar 100-200 arası birşey olur zaten bu kadar para için zahmete değer mi orasını sen bilirsin.
Bence değmez :) ama tabi kendin yapmanında ayrı bir hazzı vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri