Yeni 3d projeme başladım.

Dün akşam itibariyle metal den cam yüzeye geçtim. Camın kenarlarına sensör için pul yapıştırdım. Metale göre cama gerçekten daha iyi yapışıyor. Destek için kullanılan en ince duvar bile kırılmadan yükseldi.

Yaptığım parçanın linki

Ekli dosyalar

• IMG_0988.JPG
    IMG_0988.JPG
    501.2 KB · Görüntüleme: 107
  • IMG_0989.JPG
    IMG_0989.JPG
    445.4 KB · Görüntüleme: 105
  • IMG_0990.JPG
    IMG_0990.JPG
    507.5 KB · Görüntüleme: 105
  • IMG_0992.JPG
    IMG_0992.JPG
    403.2 KB · Görüntüleme: 105
Yeniden merhaba,
İkinci röle de taktıktan bir hafta sonra soğuk çalışmasına rağmen son yolculuğuna uğurlandı. İlk röle sıcaktan patlamıştı ve içi kapkaraydı. İkincisi ise içi tertemiz ancak oda bozuldu.

Bende 25 amp. belki yetersiz geliyordur düşüncesiyle bir 60 amp, birde 40 amp sipariş verdim. 60 amp olan bugün geldi ve biraz evvel çalışmaya başladı. Ömrü ile ilgili bilgileri gelecekte paylaşırım.

Henüz abs baskı yapacak kadar kullanamadım. Şu röle başarılı olursa onu da deneyeceğim. Normal cam 105-110 derece dayanırsa tabi.

Merhaba çok sık foruma giremesemde çalışmalarınızı takip ediyorum mcsultan. Ve tebrik ediyor, başarılı projelerin devamını diliyorum. Merak etmeyin ABS için 100-110 dereceye standart cam dayanıyor tarafımca test edilmiştir [emoji1] Bazı cam tencere altlıklarının dayandığı sıcaklıkları ve cam üretiminin binlerce derecede gerçekleştiğini düşünürsek 100 civarı dereceler sorun olmayacaktır.

Camın bütün yüzeyi dengeli ısınmazsa, sıcaklık farkları oluşursa çatlayabilir.

Isıya dayanıklı cam da bir alternatif. Sanırım istenilen boyutta kesildikten sonra ısıl işlemle yapıyorlar.

Temperli cam istenilen boyutta kesildikten sonra fırınlama işlemi ile yapılıyor. Fırınlanan cam tekrar kesilemiyor. Araba camı misali. Temperli cam 400 derece ısıya dayanıyor. Birde seramik camlar var. Soba ve şöminelerde kullanılıyor. Bu camlar 700 -800 derece ısıya dayanıyorlar. Seramik camlar kesilebilir, delik açılabilir vs.

Yusuf beyin bahsettiği sıcaklık farkı kaynaklı çatlama konusuna katılıyorum. Ancak 3d printerda ölçüler 20-25 cm geçmediği için bu durumu yaşayan hiç duymadım. Infrared bir ısı ölçer alıp baktığınızda merkezde ölçülen ısı ile kenarda ölçülen ısının +/- 5 dereceyi geçmediğini göreceksiniz. Buda standart cam için bir şok, stres derecesi olmuyor. Ancak büyük bir 3d printer imal ederseniz bu çatlama ihtimali mutlaka düşünmeli ve ısıya dayanıklı tercih edilmeli. Bence sizin projenizde kullandığınız cam yeterli ama yine de tabii tercih sizin.

Kontrol kartlarını gönderirken sipariş ettiğim 8825 sürücü yerine 4988 gelmişti. Geçen gün 8825 sürücüler de geldi. Sizce bu sürücüleri değiştirmeli miyim? 4988 le devam mı edeyim?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri