YENİ makinamın sensörü ne olmalı

cemalturk

Üye
slm yeni bir makina tasarladım
yalnız makinama iki adet göz olması lazım
bu gözler birbini görmedıkçe hiçbirsey calışmayacak
bu gözler birbirini GÖRÜNCE motoru çalıştıracak
moturu calıştırdıktan sonra sensorun enerfısı kesılecek
bana bu sensör hangi sensör olmalı
ve cizimi varsa yardımcı olurmusunuz
teşekkür ederım

reflektörden yansımalı fotosel kullan ve fotoselin nc kontağını kullan kontak açınca çalışacak devre yaparsın motor kontaktörü çekincede fotoselin nc sin egiden voltajı kesersin

slm yeni bir makina tasarladım
yalnız makinama iki adet göz olması lazım
bu gözler birbini görmedıkçe hiçbirsey calışmayacak
bu gözler birbirini GÖRÜNCE motoru çalıştıracak
moturu calıştırdıktan sonra sensorun enerfısı kesılecek
bana bu sensör hangi sensör olmalı
ve cizimi varsa yardımcı olurmusunuz
teşekkür ederım

asagıdakı videoyu ızle orada kullanılan malzemelerı herhangi bir elektronikciden temin edebilirsin sıstemı calıstırıp kapatmak icin 2 input (start-stop) daha sonra gozlerın nerede olmasını ıstıyosan makınene montajını yapıp gozlerden gelen sınyalı sisteminde 1(calıs komutu) olarak kullanabilir sensoru devre dısı bırakmak icinde br zamansayacıyla sn yada ms butcene gore istedigin sürede durdurabılırsin.

YouTube - Laserli alarm yapalım

kolay gelsin

syn caylak
vıdeo ıcın tşk ederım
video dakı gibi olabılır ama ben bunu butonla falan kumanda etmıyecem
bu makınada 30 cm lık alana koyacam
arada bişey oldugunda hıçbır şey calışmayacak
ardakı şey kalkınca yani gözler birbirini görecek o zaman motor calışacak
bu sensoru piyasada adı ne olarak geciyor

Emniyet bariyerleri var karşılıklı alıcı-vericili. Leuze yada Pilz marka. Böyle birşey kullanabilirsiniz.

syn caylak
vıdeo ıcın tşk ederım
video dakı gibi olabılır ama ben bunu butonla falan kumanda etmıyecem
bu makınada 30 cm lık alana koyacam
arada bişey oldugunda hıçbır şey calışmayacak
ardakı şey kalkınca yani gözler birbirini görecek o zaman motor calışacak
bu sensoru piyasada adı ne olarak geciyor

piyasada ne olarak gectıgını bılmıyorum ama vıdeodakı gıbı olabılıyorsa . nerden bulabılırım demeden once ıstersen ılk mesajda yaptıgımız ıse donelım kısaca tarif edeyım (devredeki) sirenin oldugu yere bır role , rolenın cıkısınıda : senın makınenden gelen kumanda sinyalini baglayacak bir klemensi elektronıkcıye yaptırıran sana sadace ucuza cın malı lazer almak kalıyor

balluff cisimden yansımalı fotosel kullanmanı tavsiye ederim...kumnada devresi olarakta yapabilirsin plc kullanarakta

Kardeş kullanacağınız ürünün ismi Fotoelektrik sensördür... Bu ürünün farklı özelliklerde bir çok çeşidi var. Başlıca üçe ayırabiliriz.
1-Cisimden yansımalı
2-Reflektörlü
3-Karşılıklı
Nette fotoelektrik sensör diye ararsanız satıcı firmaları bulabilirsiniz. Onlara yapacağınız işi tarif ederseniz size en uygun olanı vereceklerdir...

emniyet rölesi ile yapman bence daha mantıklı eger bu bir makina ise sadece istenilmeyen bölgeden cıkılınca emniyet devresini resetlemek yeterli olacak mak. tekrar calışması için

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri