Yemek ısıtıcı termostat bağlantısı

Tamam hallettim dediğiniz gibi yaptım boşta Kalan uc boş kalsın lamba yanınca ısınıyor sonunce ısıtma işlemi bitiyor oldu ucun biri boşta kaldı ama kalsın artık onun tam işlemini daha sonra araştırma yapacam neden böyledir diye

Bulunca bize de anlat biz de aydınlanalım.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Mesajın başında ekleyim, derken @mercan001 ustanın cevabına istinaden di.

1 nolu uctan yaptığınız ortak bağlantı (rezistans'la ortak- aynı) kırmızı lambaya ısıtıyor konumu,
2 nolu uctan yapacağınız bağlantı yeşil lambaya ısıttım hazır konumu.

Bir tane ortak ucunuz var.

1 nolu uç: Normalde KAPALI (Yani ısı az ise enerji geçer, ayarlanın ısıya ulaştığında AÇAR enerjiyi keser.)

2 nolu uç: Normalde AÇIK (Yani ısı çok ise enerji keser, ayarlan ısıya ulaştığında KAPALI, enerjiyi açar.)

A) Bir ortak ve 1 nolu uç; (Aynı zamanda rezistans uçları) ısıtırken yanar.
B) Bir ortak ve 2 nolu uç; ısıtma yokken yanar.
Sizin tek lambanız olduğuna göre. A seçeneğini bağlayın. 2 nolu uç boş kalacaktır.

Tamam hallettim dediğiniz gibi yaptım boşta Kalan uc boş kalsın lamba yanınca ısınıyor sonunce ısıtma işlemi bitiyor oldu ucun biri boşta kaldı ama kalsın artık onun tam işlemini daha sonra araştırma yapacam neden böyledir diye

Lamba temsilidir. Örnek teşkil etsin. Konuya bir süredir uğramıyordum. Lamba yerine rezistans olduğunu düşünün.

Birde ikinci konu göz lambası konusu. Lambayi rezistansa paralel bağlarsan rezistans devredeyken yanar devre dışı olduğunda yani suyu ısıttığında söner.

Lamba 2 nolu uca bağlanırsa tersi şekilde ışık verir.

Klemensten bir uç al termostatın orta ucuna bağla, kırmızı ısıtıcı uçlarından birini de termostatın 1 nolu ucuna bağla, diğer kırmızı ısıtıcı ucu direk klemensin diğer ucuna bağla çalıştır. Lambaya gelince diyot dediğin şey direnç olmalı resmini koyarsan yardımcı oluruz (şimdilik devreye bağlama).

Bunu 2. sayfada anlatmıştım sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri