Yaz Yağmuru AHMAK ISLATAN

digitalist

Üye
Mantık Sorusu :

Dışarıda yaz yağmuru yağıyor, iki arkadaş iddialaşıyor;

Ahmet diyor ki; "Ben bu yağmurda 1 km. ötedeki eve bisikletle gidersem daha az ıslanırım"

Mehmet diyor ki; "Ben bu yağmurda 1 km. ötedeki eve koşarak gidersem senden daha az ıslanırım."

Hangisi haklı, neden..?

Not: Bir ilkokul çocuğunun ev ödev sorusuymuş.
Bisikletli, koşana göre (yaklaşık) iki kat hız yapıyor, biri diğerine göre (gerçekten) fazla ıslanıyor(muş.)
Acaba hangisi..???
:confused:

Son düzenleme:
Bisikletle giden kişi daha az ıslanır bence.Mesela bisikletli 1 km yi 5 dakikada daha çabuk varır , diğeri yürüyerek 10 dakikada varır.Bisikletli daha az yağmura maruz kalır,yürüyen daha çok.Şunu da ekleyeyim bence bisikletli daha çok enerji harcayacağından ısı ile birlikte yağmur damlalarıda buharlaşır bence.Görüşüm böyle :)

Efsane Avcılarında( Mythbusters-Discovery) denemişlerdi.:)

Bisikletli daha az yağmura maruz kalır,

Bisikletliye de hızından dolayı daha çok yağmur damlası çarpar...

walk_run_rain.png

l=Boy
w=Genişlik
t=Kalınlık
θ=Yağmurun Açısı
c=Yağmur hızı
d=Hız
I=Yağmur Yoğunluğu

Bisikletliye de hızından dolayı daha çok yağmur damlası çarpar...

walk_run_rain.png

l=Boy
w=Genişlik
t=Kalınlık
θ=Yağmurun Açısı
c=Yağmur hızı
d=Hız
I=Yağmur Yoğunluğu

Net bilgi için teşekkürler hocam, kaynak gösterir misiniz? Kendiniz çıkarttıysanız ayrıntılı paylaşır mısınız?

Bence ikiside aynı oranda ıslanır :)

Yumurtamı tavuktan çıkar, Tavuk mu yumurtadan ayardında bir soru bence.
Keza İlk okul öğrencisine bu şekilde formüllü vs. sorular sorulacağını düşünmüyorum.

Saygılarımla

bence farkeden bir şey olmaz sonuçta ikiside az veya çok ıslanıyor. önemli olan ıslanmadan gidebilmek. slm

bana göre bisikletle giden daha çok ıslanır. bir çok sebep geliyor aklıma en basiti yay giden kişinin sadece başının üstüne ve omuzlarına yağmur düşecektir. bisiklete binen kişinin her yerine yağmur damları düşer, başına düşer, pedal çevirme sırasında dizleri yatay duruma geleceğinden ayaklarına , bisiklet üzerinde biraz eğik durumda olduğundan sırtına birde tekerleklerin sıçrattığı suyu düşünürsek su değmeyen bir yeri kalmıyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri