Yazıcıdan çıkan motoru nasıl beslemeliyim?

Demo gibi bir şey yapıyor direksiyonlar kalibrasyon sanırım çok hızlı dönüyorlar 4-5 tur en az sadece bir yöne ölçü aleti ile amper ölçerken bu testi yapacaksınız. Eğer besleme yaptığınız adaptörün akımına çok yakın değerler geliyorsa zaten olmaz çünkü siz tutup güç gösterdiğinde daha da fazla akım çekecek. Bir kere de birisi kullanırken ampermetreden akımı gözlemeniz lazım. On kere trafo almamak için de alırken biraz daha güçlü bir model almakta fayda var.
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim ustam. Multimetreyi takıp denerim birazdan. Peki 2. motoru taktığımda motor başına düşen akım azalır mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
@Evdeki Tamirci ustam taktım aleti, 1.4 amper çekiyor 12V ile. 16V yapsam 1 amper verebilecek bir adaptörüm var. Ama ısınma sorunu olacaktır diye düşünüyorum. Elimde 1.5Ah 12V şarjlı matkap bataryası var. 1 saat götürür. Her saat başı değiştirsem bataryayı böyle kullanabilirim. Ama devamlılığı olmaz. Ben onun yerine güzel 3 amper adaptör mü alsam?
akıllı ol akım azalmaz aksine artar yük azalır
Ustam motor sayısı artacağı için motor başına düşecek yük azalıp, doğal olarak daha az akım çeker diye düşündüm.

Not: Motor başına demek istedim. Toplam akım artacaktır.

Son düzenleme:
@Evdeki Tamirci ustam taktım aleti, 1.4 amper çekiyor 12V ile. 16V yapsam 1 amper verebilecek bir adaptörüm var. Ama ısınma sorunu olacaktır diye düşünüyorum. Elimde 1.5Ah 12V şarjlı matkap bataryası var. 1 saat götürür. Her saat başı değiştirsem bataryayı böyle kullanabilirim. Ama devamlılığı olmaz. Ben onun yerine paraya kıyıp güzel 3 amper adaptör mü alsam?

Ustam motor sayısı artacağı için motor başına düşecek yük azalıp, doğal olarak daha az akım çeker diye düşündüm.

Not: Motor başına demek istedim. Toplam akım artacaktır.
paraya kıyarken 2 kere hesap yap 1/3 kuralını unutma, en iyi çalışma verimi almak için en az 3 katı amperde almak sağlıklı olur. 1,4 amper yeri gelecek 2 amperi zorlayacaktır. 2 motor her zaman değil ama 4 amperi görür, anlık bile olsa risk

paraya kıyarken 2 kere hesap yap 1/3 kuralını unutma, en iyi çalışma verimi almak için en az 3 katı amperde almak sağlıklı olur. 1,4 amper yeri gelecek 2 amperi zorlayacaktır. 2 motor her zaman değil ama 4 amperi görür, anlık bile olsa risk
5 Amper mi almalıyım yani? Koyacak yer yok ama direksiyonun içinde. Belki bir kutu yapıp hem ayarlı gibi bir şey yapıp, hem de direksiyonu beslerim gerektiğinde. Olur mu?
@paskomya

@paskomya resimleri burada paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20210226_235215.jpg
    IMG_20210226_235215.jpg
    226 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20210226_235236.jpg
    IMG_20210226_235236.jpg
    203.4 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20210226_235230.jpg
    IMG_20210226_235230.jpg
    201.9 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
konuya yabancıyım dişli ile takviye edersen devir sorunu yaşayabilirsin, aynı kayışa destek olarak eklersen kayışta esneme olacağı için yükü azaltırsın

konuya yabancıyım dişli ile takviye edersen devir sorunu yaşayabilirsin, aynı kayışa destek olarak eklersen kayışta esneme olacağı için yükü azaltırsın
Tamam o zaman yarın bakayım. Bir de takviye derken nasıl yani? Üzerine mi koymalıyım?

bir üçgen çiz kafanda A köşesi direksiyon B köşesi 1. motor C köşesi 2. motor tasarımını sen yap

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim ustam. Multimetreyi takıp denerim birazdan. Peki 2. motoru taktığımda motor başına düşen akım azalır mı?
Estağfurullah ben sadece bu işlere meraklı birisiyim, olsa olsa çırak olur ilerde inşallah bu işi icra etmek istiyorum. Boşta çok fark etmez ama motor başına düşen akım özellikle yükte siz kullanırken daha rahatlayacaktır diye düşünüyorum. Bu da ısınmalarını azaltır. Toplam akım tabi ki artacak ama 5 amper civarı bir trafo ile bu işi halledebilirsiniz. Led trafosu alırsanız SMPS diğer adı volt ayarı imkanınız var markadan markaya değişse de max 13.8 min 11.2 civarı ayar imkanı da sağlıyor denme yapabilirsiniz fakat motorunuzun tam doğru bir datasheetini okumadan volt arttırmak riskli olacaktır. Çok tavsiye etmiyorum. Elinizde güvenilir bir kaynak olursa deneyebilirsiniz tabi. Bulunca atacağım el yapımı motor soğutucu plaka yapımı biraz uğraştırıcı ama ısınıyor derseniz tam işinize yarayacak bir şey.
soğutucu linki biraz zahmetli ama işe yarar.

Son düzenleme:
Estağfurullah ben sadece bu işlere meraklı birisiyim, olsa olsa çırak olur ilerde inşallah bu işi icra etmek istiyorum. Boşta çok fark etmez ama motor başına düşen akım özellikle yükte siz kullanırken daha rahatlayacaktır diye düşünüyorum. Bu da ısınmalarını azaltır. Toplam akım tabi ki artacak ama 5 amper civarı bir trafo ile bu işi halledebilirsiniz. Led trafosu alırsanız SMPS diğer adı volt ayarı imkanınız var markadan markaya değişse de max 13.8 min 11.2 civarı ayar imkanı da sağlıyor denme yapabilirsiniz fakat motorunuzun tam doğru bir datasheetini okumadan volt arttırmak riskli olacaktır. Çok tavsiye etmiyorum. Elinizde güvenilir bir kaynak olursa deneyebilirsiniz tabi. Bulunca atacağım el yapımı motor soğutucu plaka yapımı biraz uğraştırıcı ama ısınıyor derseniz tam işinize yarayacak bir şey.
soğutucu linki biraz zahmetli ama işe yarar.
Öncelikle sondan başa doğru gideyim, motor 14 volta kadar kaldırıyor muhtemelen. Daha önce bu motorlara 16V verdiğim de oldu. Yanmamisti ama bu sefer çok isinacaktir. 5 amper LED trafosu alma fikri olabilir. Fiyatları nasıl bakmadım ama inceleyecegim. Soğutucu fikri olabilir ama motorun olduğu alan biraz dar. Onun yerine yatay şekilde yapmayı deneyebilirim. Ya da elimde amfi sogutucudan kalan küçük metal parçalar var. Onları tutturabilirsem onları denerim.

Bir de bu trafoyu nereden temin edebilirim internet dışında. Elektrikcilirde bulunur mu? Veya Letgo'dan bilgisayar PSU gibi bir şey mi baksam daha mantıklı? Letgo'da var mıdır LED trafosu?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri