Yazıcıdan çıkan motoru nasıl beslemeliyim?

Affansen

Katılımcı Üye
Elimde yazıcıdan söktüğüm bir motor var, bunu direksiyon seti yapımı için kullandım ama nasıl besleyeceğimi düşünmemiştim. Şimdi düşündüm ama aklıma bir şey gelmedi.

Şimdi yazıcının içinden çıkan adaptörler var, bazıları 16-32V bazıları 24V. Bunlar motora muhtemelen 12V olarak gidiyordur diye düşünüyorum, bilmiyorum ama bunu.
Ben motoru boşta değil, yük altında kullanmış oluyorum çünkü bir direksiyon var ve onu çeviriyor. Aynı zamanda kullanan kişiye karşı kuvvet uygulamaya çalışıyor. Üzerinde model numarası yazmıyor, ama elimde aynı motordan başka var ve numara yazıyor. Ama internette de bu motorların resimleri vardır diye düşünüyorum. Yine de mekanizmanın resmini paylaşıyorum.

IMG_20210225_234556.jpg

Aynı zamanda motor ısınıyor, eklemiş olayım.

Ekleme 2: Adaptörler 1 amper.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
@Affansen bari sen yapma , motorun bir görselini paylaşsan da step motor mu dc motor mu bilsek ve ona göre doğru yorum alsak
Kusura bakmayın, heyecanla konu açtım. Hemen araştırıp paylaşıyorum. :D

1614286192856.png

1614286214626.png

DC motor, model numarasına elimdeki motorlardan bakmam gerekiyor. Olup olmadığından emin değilim.

Elimdeki motorlarda yazı yazmıyor galiba.

Son düzenleme:
Şeffaf diskli kısımdaki (mavi ok) encoderi gayet güzel kullanırsınız ama şu anda boyutunu tam anlayamasam da muhtemelen motor (kırmızı ok) güçsüz kalır. Eğer yeterli büyüklükteyse bile dişlilerin bir ömrü olmaz. Üstte paylaştığınız motor rs775 gibi bir motorsa eğer %100 ideal olmasa da (deviri yüksek torku düşük aslında tam tersi lazım veya uygun hale getirebilmek için çok yüksek oranda 1:10 gibi kasnak sistemi lazım 4 kasnaklı falan o da ekstra maliyet, sürtünme ve verimsizlik meydana getiriyor.) fakat o işinizi uygun bir sürücüyle görür. Kayış ve kasnaklarla beraber.

Şeffaf diskli kısımdaki (mavi ok) encoderi gayet güzel kullanırsınız ama şu anda boyutunu tam anlayamasam da muhtemelen motor (kırmızı ok) güçsüz kalır. Eğer yeterli büyüklükteyse bile dişlilerin bir ömrü olmaz. Üstte paylaştığınız motor rs775 gibi bir motorsa eğer %100 ideal olmasa da (deviri yüksek torku düşük aslında tam tersi lazım veya uygun hale getirebilmek için çok yüksek oranda 1:10 gibi kasnak sistemi lazım 4 kasnaklı falan o da ekstra maliyet, sürtünme ve verimsizlik meydana getiriyor.) fakat o işinizi uygun bir sürücüyle görür. Kayış ve kasnaklarla beraber.
Öncelikle cevap için teşekkürler. Sistemde zaten bir kasnak var, ben yukarıdaki sistemi temisili olarak gönderdim. İlk resmi kendim çektim. Direksiyonu bir şekilde döndürüyor, belki de ileride 2. motoru ekleyebilirim. Enocder ölçüm yapıyor dönüş sayısını. Ve bunları bilgisayara gönderiyor Arduino aracılığıyla.

@Akif9748

https://www.ebay.ie/itm/Canon-Pixma...Motor-Pixma-/184416469233?hash=item2af01400f1
Büyük ihtimalle bu motor.
Bu moto koskoca yazıcının içini döndürüyor, ama yavaşça, bence bu sizin direksiyonu döndürmez, bende de 2 tane var, ama encoderin olduğu yerde çok fazla dişli sistemi var, belki besler.

Bence Alın elinize 12 V adabtör, motoru deneyin direksiyonu döndürüyor mu diye. Zaten 5 V olacak hali yok.
Zaten 2 tane çıkıyor yazıcıdan, yetmez ise 2 tane takarsınız.

Motoru soğutmak mı istiyorsun? PAsif soğutucuları vidala, ya da eski GPU'ların Soğutucularından tak.
20200405_134139.jpg

Direksiyonu döndürüyor, o konuda sorun yok. Ben sadece kaç amper ile beslemem gerektiğini bulamadım. Bir de soğutmasını o bloklar ile yapamam ki. Nereye takayım? :D
@binbaşı ustam motoru kaç amper ve kaç volt ile beslemeliyim? 16 mı 12 mi? 2-3 amper yeter mi?

Direksiyonu döndürüyor, o konuda sorun yok. Ben sadece kaç amper ile beslemem gerektiğini bulamadım. Bir de soğutmasını o bloklar ile yapamam ki. Nereye takayım? :D
@binbaşı ustam motoru kaç amper ve kaç volt ile beslemeliyim? 16 mı 12 mi? 2-3 amper yeter mi?
Motor sürücü amper'i kendi belirlemiyor mu? Soğutma için tam motorun üstüne kıstırmak yeter.

Motor sürücü amper'i kendi belirlemiyor mu? Soğutma için tam motorun üstüne kıstırmak yeter.
Hayır işte. Amper direkt olarak belirlenmiyor bildiğim kadarıyla. Gereken kadar çekiyor aletler. Yani motor ihtiyacı olduğu kadar amper çeker. Ama kaç amper adaptör veya led trafosu kullanacağımı bilmiyorum.

Hayır işte. Amper direkt olarak belirlenmiyor bildiğim kadarıyla. Gereken kadar çekiyor aletler. Yani motor ihtiyacı olduğu kadar amper çeker. Ama kaç amper adaptör veya led trafosu kullanacağımı bilmiyorum.
Demo gibi bir şey yapıyor direksiyonlar kalibrasyon sanırım çok hızlı dönüyorlar 4-5 tur en az sadece bir yöne ölçü aleti ile amper ölçerken bu testi yapacaksınız. Eğer besleme yaptığınız adaptörün akımına çok yakın değerler geliyorsa zaten olmaz çünkü siz tutup güç gösterdiğinde daha da fazla akım çekecek. Bir kere de birisi kullanırken ampermetreden akımı gözlemeniz lazım. On kere trafo almamak için de alırken biraz daha güçlü bir model almakta fayda var.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri