Yardımcı sargılı motor hakkında

ceaskin

Üye
Yardımcı olursanız sevinirim.Bu konuda çok iyi de değilim. Elimde Kağıt imha makinesinin motoru var. Bu motoru doğrudan 220 ile çalıştırmak istiyorum.220 v elektrik kapasitör ve motor arasındaki bağlantıları nasıl olması gerekiyor bunu bilmiyorum.4 kablo var motor muhtemelen yardımcı sargılı.

Ekli dosyalar

• 30A8D2C1-7B21-475E-859F-78546D1450BD.jpeg
    30A8D2C1-7B21-475E-859F-78546D1450BD.jpeg
    445.8 KB · Görüntüleme: 32
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
O anahtar var ve kullanılmazsa motoru yakarsınız.

Son düzenleme:
yardımcı sargılı motor olduğunu nerden anladınız. ben resimden bişey anlamadım, motorun üzerinde etiket var mı?

Motor etiketini, klemens kutusunun içini ve klemens kutusu kapağının alt yüzünü çekip yüklerseniz belki elimizden birşeyler gelir. Resimden hiçbir şey anlaşılmıyor.

yardımcı sargılı motor olduğunu nerden anladınız. ben resimden bişey anlamadım, motorun üzerinde etiket var mı?

Motor etiketini, klemens kutusunun içini ve klemens kutusu kapağının alt yüzünü çekip yüklerseniz belki elimizden birşeyler gelir. Resimden hiçbir şey anlaşılmıyor.
Hocam klemens kutusu yok dediğim gibi kağıt kıyma makinesinin motoru devre kartları var kontrol panelinin zaten amacim da o paneli iptal edip direk anahtar yardımıyla çalıştırmak

Ekli dosyalar

• 48504430-E259-42BC-B1AA-7495255430E8.jpeg
    48504430-E259-42BC-B1AA-7495255430E8.jpeg
    413.6 KB · Görüntüleme: 22
Gördüğüm kablolar motordan gelen kablolar sanırım (siyah, kırmızı, sarı, gri). Motorda ana sargı ve yardımcı sargı olmak üzere iki sargı bulunur. Bu dört kabloda omaj ölçümü yapınız. Omajı düşük olan ana sargı, yüksek olan yardımcı sargı olmalı. Kondansatör yardımcı sargıya seri bağlanmalı. Motor içinde merkezkaç anahtar varmı iyi bakın. Merkezkaç anahtar motor devreye girince yardımcı sargıyı devreden çıkarır. Kartlı dediniz, belki de farklı yollarla devreden çıkarıyor olabilir, emin değilim. Merkezkaç anahtar yoksa kondansatör daimi devrede kalacak demektir. Aşağıdaki resme göre bağlayabilirsin

Bağlantı bu
images.jpg

Son düzenleme:
Hocam kulağı tersten tütmüş olsam da bir çözüm buldum ve motoru çalıştırdım merkezkaç anahtarı yok.Kapasitörde kullanmadım.Ana sargıyı doğrudan 220 ye bağladım araya normal anahtar attım.Yardimci sargıyı da 220 ye bağladım araya yaylı anahtar attım.Ana sargının anahtarını basıp yaylı anahtara bastığım zaman motor çalışıyor .Yardimci sargıya anlık elektrik gittiği için sanırım bu devreyle kapasitörün görevini bu şekilde gerçekleştirmiş oldum.Motora zararı varmıdir bilmiyorum ama suanda çalışıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,926
Son üye
StratoMaster

Yeni konular

Geri