[Yardım] Proteusta Düğüm Gerilimin Değerini Öğrenmek

Merhaba arkadaşlar başlıkta bahsettiğim gibi aşağıdaki devrede örneğin a düğümünün gerilimini voltmetre haricinde nasıl öğrenebilirim?
Voltmetre harici dememin sebebi neticede a ile c arasına paralel bir voltmetre bağlarsam bana Va-Vc nin değerini verecek lakin ben Va ve Vc nin ayrı ayrı değerlerini öğrenmek istiyorum.
Aslında istediğimi 2.resimde olduğu gibi Pspice progamında yapabiliyorum.
Özetle psice programında olduğu gibi düğüm gerilimlerini nasıl Proteustada görebilirim.
Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim ?
Teşekkür ederim.

O9rMPZ.png
YWdqrj.png

referans alacagın nokta ile ölçmek istedigin dügüm noktaları arasına voltmetre bagla....

solda probe modu tıkla ordan voltage probu seç istediğin yere koy.

solda probe modu tıkla ordan voltage probu seç istediğin yere koy.
Hocam söylediğinizi yapmaya çalışıyorum, lakin düğümün üzerine tıklayınca probe kayboluyor buraya probe ekleyemiyorum zaten aşağıdaki resimde düğümün üzerinde çarpı işareti beliriyor.
Diğer türlü 2.resimdeki gibi yapmaya çalıştığımda R6 direnci üzerindeki gerilim düşümünün değerini veriyor. Pspiceda aynı devreyi çizdim lakin aynı değerlere ulaşamadım.

1.Resim
LgvO8V.png

2.Resim

4qpGnJ.png

3.Resim (Pspice da çizilen devre)

YWdqrj.png

çizdiğin devreler aynı değil. probu tam o noktaya koymak zorunda değilsiniz. o noktaya gelen gizgilere koyun veya usaga koyun noktadan oraya yol uzatın yaptıgınız gibi.

çizdiğin devreler aynı değil. probu tam o noktaya koymak zorunda değilsiniz. o noktaya gelen gizgilere koyun veya usaga koyun noktadan oraya yol uzatın yaptıgınız gibi.

çizdiğim devrelerdeki farklılık nedir? (bu mesajdan bir önceki mesajda yer alan devreler için konuşuyorum.)

Güç kaynağın v1 ters biraz daha dikkat.

Hocam şimdi sizin dediğiniz gibi bağladım sadece oradaki değer - oldu
Benim istediğim Pspice da yani bu mesajdaki 3.resimde olduğu gibi düğüm gerilimini öğrenmek.
Proteusta koyduğum probe R6 direncinin üzerindeki gerilim farkını vermekte yani Va-Vb değerini vermekte benim amacım Va ve Vb değerlerini öğrenmek bunu Pspice sunuyor lakin proteusta yapabiliyormu?

1.Resim :
4qpGnJ.png

2.Resim :

VXqLJR.png

3.Resim

YWdqrj.png

voltaj bir yere referans alınarak ölçülür. yani iki nokta arası. düğüm gerilimleri dediğiniz sey o noktanın sıfır volta olan potansiyel farkıdır. proteusta tam olarak gördüğünüzde odur. 3. resimde tam olarak gördüğünüzde odur. semada ki dirençleri birebir aynı yaparsanız ve nerenin potansiyelini görmek istiyor iseniz oraya voltage probe koyarsanız size gösterir. (r6(2) yazan sey r6 nın voltajı değildir. o noktanın sıfır volta referans voltajıdır. r6 nın voltajından bahsedebilmek için r6 ya paralel bir voltmetre takmanız gerekir. o zaman r6 direnci üzerinde ki voltajdan bahsedilir.

voltaj bir yere referans alınarak ölçülür. yani iki nokta arası. düğüm gerilimleri dediğiniz sey o noktanın sıfır volta olan potansiyel farkıdır. proteusta tam olarak gördüğünüzde odur. 3. resimde tam olarak gördüğünüzde odur. semada ki dirençleri birebir aynı yaparsanız ve nerenin potansiyelini görmek istiyor iseniz oraya voltage probe koyarsanız size gösterir. (r6(2) yazan sey r6 nın voltajı değildir. o noktanın sıfır volta referans voltajıdır. r6 nın voltajından bahsedebilmek için r6 ya paralel bir voltmetre takmanız gerekir. o zaman r6 direnci üzerinde ki voltajdan bahsedilir.

Sizi anladım lakin direnç değerleri 2. ve 3.resimde birbiri ile aynı neden o halde o değerler birbirine eşit değil ?

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri