Yardım- Analog Kart Yanlış Okuma

Gokner5

Üye
- İlk yüklemiş olduğumuz konfigürasyonda 331-1KF02_0AB0 tipi analog giriş kartı ile 4-20mA girişi dpğru okuyorduk.
- Daha sonra Pt100std girişi tanımladığımızdan bu yana ölçülen tüm değerler 32768(7FFFh)-65535(FFFF) aralığınıda okunabilir hale geldi. Bu okumayı gerçekleştirebilmek için analog girişleri +/-20mA yada +/-10V olarak tanımlamak gerekiyor. Fakat bizim okumak istedğimiz değerler 4-20mAde 27000 ve altı.
- Sorunu çözemeyince, defalarca HW konfigürasyonu yeniden oluşturarak ve/veya tüm memeory reset ile birlikte projeyi yeninden yükleyerek dededik ve sonuç alamadık.
- Bu durumda analog giriş kartını da değiştirerek tüm olasılıkları denememize karşın çözüm oluşturamadık.

Sorunu çözebilmemiz için nerede hata yaptığımız konusunda acil yardımınızı rica ediyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
1KF02 Modululu için hw kısmında yaptığınız 1 AI için yaptığınız geğişiklik 2 adet input kanalına aittir, yani 1-kanalda 4-20mA okuyorsanız, 2-Kanal'da 4-20mA olacaktır dolayısı ile PT100 bağladığınız nokta akımlardan ayrı bir AI gurubunda PT100 olarak tanımlanmalı.

Diğer bir husus ise gördüğünüz 65535 değerin 16 bit integer karşılığı -32768 oluyor bu da bize gösterdiği bir sorun olduğu.

Öneri :
  1. 4-20mA module gelen ucu bir ampermetreye (Bu elektronik ölçü aletlerimizdeki mA kısmı) seri bağlayarak gelen akımın 4-20mA aralığında olduğunu doğrulayın.
  2. Eğer akımda bir sorun olmadığı ve hw ayarlarınızın doğru olduğunu düşünüyorsanız aynı denemeyi bağlantıları ayrı input kanalında deneyin ki bazen modullerin giriş kanalları zarar görebiliyor benim bu şekilde deneyimlerim oldu.

Sorunun yanlış bağlantıdan olduğu anlaşırdı. Yine de yardımlarını için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri