yardım:2bilgisayarı birbirine bağlayamadım

yattara

Üye
arkadaşlar bende 2 bilgisayar var bunlar arasında dosya alışverişi yapmak istiyorum.2 tarafıda ethernet ucu olan kablo buldum ve ikisinede takıyorum.bağlanmıyorlar.ip almıyorlar.

yardım edin nasıl bağlayabilirim ?şimdiden teşekkürler.

normal ethernet kablosu ile olmaz. bir ucu aynı ethernet kablosu gibibağlı diğer ucu farklı bağlantısı olan kablo lazım sana. şu an bağlantı şekli aklımda değil. ama portlu adsl modemin varsa onu aracılığı ile normal ethernet kablosu ile bağlanabilirsin. ama iki adet ethernet kablosuna ihtiyacın olacak.

iki bilgisayarı eternet portundan birbirine bağlamak için Crossover kablo yaparak bağlaya bilirsiniz.
bu bağlantı şeklini internetten rahatlıkla bulabilirsin.

renk kodlaması:

Kablonun bir ucu
1. YeşilBeyaz
2. Yeşil
3. TuruncuBeyaz
4. Mavi
5. MaviBeyaz
6. Turuncu
7. KahveBeyaz
8. Kahve

Kablonun diğer ucu
1. TuruncuBeyaz
2. Turuncu
3. YeşilBeyaz
4. Mavi
5. MaviBeyaz
6. Yeşil
7. KahveBeyaz
8. Kahve

Ip almiyorlar demissiniz. Kendiniz IP verip denediniz mi.
Bence kablodan degil. Cunku IP alinamiyor diye hata veriyorsa, aginizda DHCP serveriniz olmadigi icin IP alamiyorsunuz demektir. Yani bilgisayarlara IP verecek kimse yok.
Ayrica kablo konusunda 2000 yilindan sonra cikan cogu bilgisayarda Auto MDX ozelligi oldugunu goz onunda bulundurursak bunun sorun olmamasi gerekir. Ki eger sorun ise ag kablosu takili degil seklinde hata vermesi gerekir.

Bigisayarlariniza asagidaki gibi kendiniz ip verirseniz baglanacaklardir. Baglanmazlarsa kabloyu degistirebilirsiniz.

1. bilgisayar: ip 192.168.1.4 , ag gecidi 255.255.255.0

2. bilgisayar: ip 192.168.1.5 , ag gecidi 255.255.255.0

Birbirine doğrudan bağlanan bilgisayarlar, otomatik ip alamaz. Ip alabilmesi için, Dhcp hizmeti veren modem vb. bir cihaz veya işletim sistemi gerekir. Burada, elle ip adresi verilmesi gerekir. Şimdiki bilgisayarlar, düz bağlı ethernet kabloları ile de çalışıyor. Bir diğer bilgisayara ulaşmak için, web tarayıcıda, o bilgisayarın ip adresini yazıp enterlemek yeterli.

Erdal_65' e katılaraktan günümüz şartlarında iki bilgisayar arası kablolu bağlantı için cross kablo şartına gerek olmadığını bir kezde ben belirtmek isterim. İki bilgisayarı herhangi bir ethernet kablosu ile birbirine bağlayarak ikisi arasında dosya alışverişi, lan oyun kurulumları vb. işlemleri yapabilirsiniz. Bunları kullanabilmeniz içinde her iki bilgisayarında aynı aralıkta ip ve subnet te olması gerekir. Amaç iki bilgisayarı birbirine bağlamaksa ağ geçidi de önemli değildir. Son olarak Ağ ve paylaşım merkezine girip, gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştirin sekmesinden ağ bulma ve dosya paylaşım seçeneklerini de açtınız mı istediğiniz paylaşımları bilgisayarlar arasında yapabilirsiniz. Örn;
1.PC
upload_2016-7-22_12-0-39.png

2.PC
upload_2016-7-22_12-1-20.png

upload_2016-7-22_12-7-0.png

Not: Verilen ip lere takılma istediğin grupta verebilirsin 192.168. - 172.17. - 10.10. gibi yalnız hangi grubu kullanırsan kullan iki bilgisayarda aynı grupta olmalı aksi durumda haberleşemezler. Haberleşip haberleşmediğinizde bir bilgisayardan diğerine (verdiğin ip sine) ping atarak görebilirsin. Başlat=>Cmd=>Ping 192.168.200.2 -t şeklinde yazarsan sürekli verdiğimiz ip yi yoklar ve bir haberleşme sorunu var ise ping akarken kablo soket vb yerleri kontrol ederek gözlemleyebilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri