Yaptığım CNC Router da En Ufak Bir Hareket Yok

Yusuf Bey cevabını için teşekkür ediyorum. Kart üzerinden veriyorum. Karta da 5v çıkışlı cep telefon adaptörü ile.
Forumda araştırırken benzer bir probleme rastladım. LPT kabloyu değiştirince düzelmiş. Bende multimetre ile LPT kablonun uçlarına kısa devre kontrolü yaptım. Bir çok uçta bağlantı yok. Bundan kaynaklı olabilir mi?
Spinde CW ye basında röle harekete geçiyor. Yani Bilgisayarla hiç bağlantı yok değil. Ama diğer arkadaşa da aynısı olmuş . Kabloyu yenide satın almıştım ama.

Pararlel kablodan kaynaklı olma ihtimali var mıdır?

Bu kablodan satın almak için önerebileceğiniz bir yer var mı? Yoksa yine n11 den felan alacağım.
Karti pc uzerinden usb den beslemeyi dener misin? O zaman gnd ler ortak olacak gibi.

Mustafa Bey, cevabınız için teşekkür ederim.Zaten hem PC üstünden hem power supply üstünden besliyorum. Şimdi kablo siparişi verdim, ancak 30cm uzunluğunda olanından bulabildim. Umarım çalışır. Elinde fazla 25pin erkek dişi kablo olan varsa satın alabilirim.

Kernel speed 25000 yap programı kapat tekrar aç. Durum aynıysa ya pcnin paralel port driverlrı sıkıntılı yada kablo. Anakart üzerine sabit paralel port kullanıyorsun değilmi çeviriciyle değil?

Mustafa Bey, yardım teklifiniz için Allah Razı olsun. Ancak Çorum da ikamet ediyorum.
Burada yazanları adım adım uyguladım ve şöyle bir gelişme oldu:

Mach3 kartının 16 - 17 pinine taktığım motoru klavye ile çalıştırmayı başardım. DM556 ile kesinlikle çalışmıyor. (Ancak arduino ile DM556 çalışıyor.) TB6600 ile çalıştı. Kırmızı ışık yansa da.

Yusuf Bey çevirici kablo ile gelmişti. Yani kablo dişi dişi kablo idi ve bir ağzında erkek çevirici var. Ve kablonun yarıdan fazla pininde de bağlantı yok. Herhalde mevcut kablo içi bağlantı ile bir ekseni harekete geçirebiliyor o da 16-17 inci pinler. Diye düşünüyorum.
Yukarıda belirttiğim gibi 30cm lik de olsa çeviricisiz kablo buldum. O gelince deneyeceğim.

Bu esnada TB6600 ile DM556 arasında geçiş yaparken birinin soketini diğerine yanlışlıkla taktım, DM556 nın biri yandı. Sürücü değişimlerinde çok dikkat etmek gerekiyormuş.

Son durum bu. Kablodan sonra, iş çıkmaza girerse Watsapp üstünden görüntülü, uzaktan bağlantı ile yardımlarınızı talep edeceğim.

Sayenizde TB6600 bağladığım her motora akım gidiyor ve birini de klavye ile çalıştırabildim. Kablo değişimine kadar da sizleri rahatsız etmeyeyim dedim.

Önerilerinizi bekler tekrar teşekkür ederim.

Mustafa Bey, yardım teklifiniz için Allah Razı olsun. Ancak Çorum da ikamet ediyorum.
Burada yazanları adım adım uyguladım ve şöyle bir gelişme oldu:

Mach3 kartının 16 - 17 pinine taktığım motoru klavye ile çalıştırmayı başardım. DM556 ile kesinlikle çalışmıyor. (Ancak arduino ile DM556 çalışıyor.) TB6600 ile çalıştı. Kırmızı ışık yansa da.

Yusuf Bey çevirici kablo ile gelmişti. Yani kablo dişi dişi kablo idi ve bir ağzında erkek çevirici var. Ve kablonun yarıdan fazla pininde de bağlantı yok. Herhalde mevcut kablo içi bağlantı ile bir ekseni harekete geçirebiliyor o da 16-17 inci pinler. Diye düşünüyorum.
Yukarıda belirttiğim gibi 30cm lik de olsa çeviricisiz kablo buldum. O gelince deneyeceğim.

Bu esnada TB6600 ile DM556 arasında geçiş yaparken birinin soketini diğerine yanlışlıkla taktım, DM556 nın biri yandı. Sürücü değişimlerinde çok dikkat etmek gerekiyormuş.

Son durum bu. Kablodan sonra, iş çıkmaza girerse Watsapp üstünden görüntülü, uzaktan bağlantı ile yardımlarınızı talep edeceğim.

Sayenizde TB6600 bağladığım her motora akım gidiyor ve birini de klavye ile çalıştırabildim. Kablo değişimine kadar da sizleri rahatsız etmeyeyim dedim.

Önerilerinizi bekler tekrar teşekkür ederim.
siz bu karti surerken paralel port usb cevirici mi kullandınız? Bu kartın usb cevirici ile calismamasi durumu söz konusu. Bir dokümanda okumustum.

Hayır Mustafa Bey. Ben kabloyu erkek dişi olarak sipariş verdim. Kablo Dişi -Dişi geldi. Bir tarafında Dişi- Erkek çevirici vardı.

Paralel portların çalışma modları vardır Spp Epp Ecp. Gibi. Bios ayarina girip kontrol edin. Epp olması tavsiye edilir.

Verdiğiniz bili için teşekkür ederim Sayın Silvestir. Yarın ilk işim kontrol etmek.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri