Yaptığımız devrede enerji tasarrufunu nasıl sağlarız?

Merhaba arkadaşlar. Ben lcd ekran kullanarak ısı devresi yapacağım. Ancak ısı değerini nrf modülü ile kablosuz aktarmayı düşünüyorum.
Sizlerden isteğim, böyle bir devre ya da farklı bir devre farketmez, bir devrede enerji kaynağının daha uzun süre gitmesini sağlamak için neler yapmalıyız?
Mesela 7805 entegresinin voltaj düşürmede çok verimsiz olduğunu duymuştum. Bunun gibi önerileriniz var mı?

Son düzenleme:
ısı ölçümünü ve gönderimi bir kaç şekilde olabilir.

Isıl değişim çok hızlı değilse sensör devreniz belli sürelerde ölçüm alıp mesela 5 dakikada 1 bu bilgiyi aktarıp uyku moduna geçer.

Sensör devreniz sürekli belli periyotlarda ısıyı ölçer ve uykuya geçer. ( mesela 60 saniyede bir ) Ne zaman ısı değişimi oldu o zaman bu bilgiyi gönderir.

Gibi düşünebilirsiniz. Sıcaklık bilgisini çok kısa sürelerde okuyup her okuduğu bilgiyi verici ile gönderirse güç sarfiyatı artar.

ısı ölçümünü ve gönderimi bir kaç şekilde olabilir.

Isıl değişim çok hızlı değilse sensör devreniz belli sürelerde ölçüm alıp mesela 5 dakikada 1 bu bilgiyi aktarıp uyku moduna geçer.

Sensör devreniz sürekli belli periyotlarda ısıyı ölçer ve uykuya geçer. ( mesela 60 saniyede bir ) Ne zaman ısı değişimi oldu o zaman bu bilgiyi gönderir.

Gibi düşünebilirsiniz. Sıcaklık bilgisini çok kısa sürelerde okuyup her okuduğu bilgiyi verici ile gönderirse güç sarfiyatı artar.
serkan hocam voltaj regülatörü olarak ne önerirsin?

Besleme voltajınızı 12-24 arası yapacaksanız lm2575-76, lm2596, tavsiye ederim

Besleme geriliminiz nedir. ihtiyacınız olan voltaj nedir. Kaç ma , kaç watt güç harcayacak.

Voltaj regulatorlerinde lineer regulator olarak ne secerseniz secin teknikten dolayi atik isiniz olacaktir.

Size anahtarlamali bir yontem bu atik isiyi azaltmada en buyuk faydayi saglar.

Besleme geriliminiz nedir. ihtiyacınız olan voltaj nedir. Kaç ma , kaç watt güç harcayacak.
Devreye 5v ve 3.3 v gerekecek hocam. Besleme akımını ölçmedim. Ancak tahminim 100ma geçmez. Verici devrede 16f628a ve nrf24l01+ var sadece. Alıcıda 16f628a 4x16 lcd ve nrf24l01+ var.
Besleme şekli ve gerilimini de sizlerin tavsiyelerine göre seçeceğim.

Son düzenleme:
Mc34063 ün pdf sinde step down convertör var onu yapabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri