dadasbey

Üye
Arkadaşlar daha çok yeni olan bu sistemde internette bilgi eksikliği ve kirliliği nedeniyle çok büyük sıkıntılar yaşanıyor bu konuya ait bilgileri burada toplarsak çok faydalı olacaktır...Ben öncelikle bir girizgah ile genel bir bilgi vereyim...

2001 yılında 19 ilde pilot uygulama olarak başlayan Yapı Denetim şirketleri 2011 ylında tüm yurtta zorunlu hale gelmiştir ve 200 m2 nin altındaki basit yapılar hariç artık tüm yapılar o ildeki bir Yapı denetim firması tarafından denetlenmek zorunda, değilse yapı ruhsat alamaz ve kaçak durumda olur....
Yapı Denetim şirketleri her ilde kurra ile sınırlı sayıda belirlendi ve çalışmaya başladı.Bu firmalar özel şirketlerdir bayındırlık ve iskan (Yeni adıyla Şehir ve Çevrecilik ) Bakanlığı bu işin takibini ve bu firmaların denetimini yürütmektedir.Bu firmalarda Mimarlar ve ELEKTRİK, İNŞAAT ve MAKİNE mühendisleri ile bunların teknikerleri, teknisyenleri ve teknik öğretmenleri çalışabilir.Hülasa Elektrik Mühendislerinden bahsedersek...
en az 5 yıl tecrübesi olan bir elektrik mühendisi denetçi mühendis olarak çalışacak, sıradan bir elektrik (veya Elektronik mühendisi ) Kontrol mühendisi olarak çalışır eğer gerekirse tekniker vs. de -bu mühendisler alınması şartı ile - işe alınır.

Burada Elektrik projesi ve şantiye de aşamaları bizzat şantiyedeki işlemler safha safha kontrol edilerek incelenir onaylanır.Denetlemesi yapılan şirket bakanlığın standart olarak belirlediği bina sınıfı ve yapı inşaat alanına ve de süresine göre belirldiği sabit fiyatı belediye hesabına yatırır ve Yapı denetim şirketi de ücretini 5 taksit halinde buradan yapının ilerleme durumuna göre çeker.

Burada proje ve de şantiye denetlemeleri sırasında çok zorluk çekiliyor çünkü her ikisinde de yanlışlıkları düzeltmekle ve uygulatmakla yükümlüyüz..burada gerek projedeki sıkıntıları gerekse şantiyedeki sıkıntıları paylaşırsak çok hızlı bir şekilde eksiklerimizi tamamlamış oluruz...Ben örnek olarak sıkıntı yaşanan bazı konuları burada yazmak istiyorum...

PROJELERDEKİ SIKINTILAR

Gerilim düşümündeki yazılan kesit ile projedeki veya Tek hat şemasındaki kesitler uyuşmuyor (gerilim düşümünü tutturmak için kesiti Ger. düşümünda daha küçük gösteriyorlar.)

Tablolardaki linye bilgileri ile tek hat veya proje uyuşmuyor.. Ya sigorta değerleri uyuşmuyor, Ya kesitler uyuşmuyor, Ya diversite güçlerini yanlış hesaplamışlar ya Faz taksimine hiç dikkat etmiyorlar.

Sigartaları gösterirken Tek hatta selektiviteye (büyükten küçüğe doğru sigortaların sırayla gitmesi) dikkat etmiyorlar.

Zaten topraklamaya dikkat eden kimse yok... özdirenci gidip ölçmüyorlar 100 ohm yazıp geçiyorlar, Zaten hiçbiri tutturamıyor kazık kullanarak boyle olunca KAKR var deyip bırakıp geçiyorlar.

Hangi direkten enerji alacaklarını yazmıyorlar ve bu direğin mesafesini de 15-20m gibi bir rakam yazıp geçiyorlar.

Uygulamadaki sıkıntıları yakın zamanda yazacağım....
Katkılarınızı bekliyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu tamamen bölge Edaş'ınızın proje kontrol kısmındaki görevlilerin eksik ve yanlış projeleri geri çevirmemesinden kaynaklanıyor.
Şimdi o arkadaşalr diyecek ''peki hırsızın hiç mi kabahati yok'' evet proje çizim firmalarıda projeyi eksiksiz çizmekle (iç tesisat yönetmeliği) yükümlüdür.Dediğim gibi projeler geri çevrildiğinde mecburen bu hatalarını bir daha düzeltmek zorunda kalacaklardır.

Hangi direkten enerji alacaklarını yazmıyorlar ve bu direğin mesafesini de 15-20m gibi bir rakam yazıp geçiyorlar.

Şu olaya kafam takıldı bizim burada talep gücü 30kw üzeri olan projelerde enerji müsaadesi alınması zorunludur.
Ve enerji müsaadesinde belirtilen trafo veyahut direği google earth üzerinden yerini bulup yine aynı program üzerindeki cetvel kısmından metrajını ölçeriz ve hesabımızı ona göre yaparız.Ve ayrıca bina yeri ve enerji alınan noktayı belirterek google earth resmini jpeg formatına çeviririp vaziyet planı oalrak kullanıyoruz yoksa proje onaylanmıyor.

Şu olaya kafam takıldı bizim burada talep gücü 30kw üzeri olan projelerde enerji müsaadesi alınması zorunludur.
Ve enerji müsaadesinde belirtilen trafo veyahut direği google earth üzerinden yerini bulup yine aynı program üzerindeki cetvel kısmından metrajını ölçeriz ve hesabımızı ona göre yaparız.Ve ayrıca bina yeri ve enerji alınan noktayı belirterek google earth resmini jpeg formatına çeviririp vaziyet planı oalrak kullanıyoruz yoksa proje onaylanmıyor.

Kardeş sisteminiz güzelmiş hangi ilde çalışıyorsunuz ve çizim mi yapıyorsynuz...
Bizim buralarda bu sıkıntı çok yaygın. Projeyi çizen adam çizdiği yere hiç gidip bakmıyor, öyle olunca sıkıntı oluyor..Hattan şimdi şöyle bir sıkıntı çıktı, Kofre kalktığı için: direkten AT ye kadar olan kısmın gerilim düşümünü projeyi çizen arkadaş hesaba katmak istemiyor.Savunulan şey şu : yönetmelikte iç tesisat kofreden başlar diyor , kofre yoksa AT yi kofre kabul ediyorlar zıddını söyleyen bi şey olmayınca , Ben ise şunu savunuyorum iç tesisat AT den başlayacaksa vbe TEDAŞ ta direğe kadar sorumlu ise bu aradaki kablonun kesitini çizimi yapan arkadaş neye göre belirleyecek...Ben direkten itibaren çizim yapan arkadaş bu işi üstlenmeli diyorum..

Yer Eskişehir sadece proje değil taahhütte yapıyoruz.

Şöyle anlatayım atıyorum bize mimari geldikten sonra projede belirtilen yere gidip mimarideki avziyet planına göre bir vaziyet oluşturulur.Ve binanın giriş kısmındaki cadde veya sokakta sağ veya sol veya karşıdaki en yakın direklerin üzerindeki kodlar bu krokiye işlenir.Daha sonra bu kroki ile EDAŞ'a enerji müsade yazısı dilekçesi oluşturuyoruz.

EDAŞ bu dilekçeyi inceliyor ve bize müsaade yazısında enerjiyi alabileceğimiz bir yer belirtiyor.
Eğer ki projemizin gücü krokiye işlediğimiz direklerin yüküne uygun ise buradna veriyorlar enerjiyi.
Zaten kroki bizde olduğu için direk ile at arasındaki mesafeyi biliyoruz ve buna 10mt iniş payı ekliyerekten direğin üzerindeki plakayı projenin üzerine işliyoruz.Örneğin; TR 1963 C18 direği gibi.

Fakat binamızın yükü çok ise EDAŞ bize şu mahalle şu-şu sokak köşesind ebulunan tr1963 nolu trafodan alabilirsiniz diyor.
Bize google earth üzerinden bahsedilen adresteki trafoyu bulup oradan yine google earth üzerindeki cetvel kısmından yararlanarak metrazımıza göre hesabımızı yapıyoruz.

Bunları bu şekilde yapmazsak projedeki ana kablo züerinde fln sabunlama yapar isek projemizin üzerine kesit uyuşmuyor diye not atılır ve proje onaylanmadan bize teslim edilir.

evet bazen de elektrik idaresinden onaylanan projeler belediyeden geri geliyor bizde. arkadaşlar kablo şaftı kaç katlı binalarda uygulanıyor bodrum zemin dahil 4 diye biliyorum ama bodruma kolon hattı inmiyorsa baca zorunlumu elektrik idaresi

Ben de senin dediğin gibi bodrum+ zemin dahil 4 katlı yapılarda kablo şaftı kullanılmak zorunda biliyorum.

Arkadaşlar bu arada bu KAKR şantiyelerde çok sıkıntı yapıyor, harç makinası asansör gibi makineler KAKR attırıyor.Bu cihazların bakımının yapılması gerekir.

dadasbey sadece bu sebepten olsa ne ala.

Geçen şantiye aboneliği yaptığımız bir inşaatın oradan geçerken bir uğrayayım dedim KAKR'sinin atmasının sebepleri inşaat şantiyesinde çalışan inşaatçı ustalarının elektriği canlarının istediği zaman istediği şekilde geçebilen bir enerji sanıyorlar.

Grup prizi su tenekesinin içine atmalar mı dersiniz
Beton dökülürken bu elemanların sıvıyla temas etmesini görmezden gelmek mi dersiniz
Vibrasyon aletini 2x0,5 kabloya takarak kullanarak devre elemanların erimesi mi dersiniz daha birçok şey.

dadasbey sadece bu sebepten olsa ne ala.

Geçen şantiye aboneliği yaptığımız bir inşaatın oradan geçerken bir uğrayayım dedim KAKR'sinin atmasının sebepleri inşaat şantiyesinde çalışan inşaatçı ustalarının elektriği canlarının istediği zaman istediği şekilde geçebilen bir enerji sanıyorlar.

Grup prizi su tenekesinin içine atmalar mı dersiniz
Beton dökülürken bu elemanların sıvıyla temas etmesini görmezden gelmek mi dersiniz
Vibrasyon aletini 2x0,5 kabloya takarak kullanarak devre elemanların erimesi mi dersiniz daha birçok şey.

Kardeş ben elden geldiğince KAKR şart koşuyoruz yalnız sıkıntı şu. Kullananlar çok ama tam olarak kabloları uygun şekilde bağlayan pek yok. Genelde nötr yerine toprak kullanıyor arkadaşlar...Yani her zaman bir uç boş kalıyor. zaten trifaze prizlerde topraklamaya uygun değil genelde. (3 faz girişi bir de nötr oluyor, toprak girişi yok yani :))

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri