Yanlışlıkla trifaze panodan iki faz vermek

İyi günler. 220 voltla çalışan spiral kesme taş motorum var. Trifaze elektrik panosundan yanlışlıkla iki ayrı artı elektriği makineye bağladım ve makine bozuldu. Ne olmuş olabilir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Geçmiş olsun öncelikle.

Bu spiral de devir kontrolü var olduğunu düşünüyorum. Var ise önce bu devir kontrol kartı ( dimmere ) bakmanızı öneririm. ŞAnslı iseniz bu devrenin bozulduğunu düşünüyorum. Şanssız iseniz sargılarda hasar olmuş olabilir.

Arkadaşlar cümleten merhaba.
Sizlere bir sorum olacak trifaze aboneliğimiz var lojmanda.
Dün akşam tali panoda biraz çalışma yaptım.
Yanlışlıkla Nötür hattı bağlı değilken KAR ı yukarı kaldırdım.
Hemen kapattım ama iki adet LED lamba patladı.
Fazın birini KAR dan iptal Edip 1 faz aydınlatma için 1 faz da prizler için kullansam.
3.fazı kullanmasam yinede Nötür hattı kesilince Aynı şekilde bişeylere zarar verir mi.

Sistemi besleyen giriş nötr'ü kesilirse üç faz yıldız sistemin orta noktası kayar, buna zahiri nötr noktası oluşması ve nötr kayması denilir. Fazlara ait empedanslar farklı olduğu için nötr noktası kayar ve yük empedansları üzerinde farklı gerlimler oluşur. Bazı faza bağlı alıcıya düşük gerilim bazı alıcıya yüksek gerilim düşer. İki fazla da besleseniz nötr kayması olayı oluşur. Faz koruma rölesi ve kontaktör kullanarak böyle bir durumdan alıcılarınızı koruyabilirsiniz.

Sistemi besleyen giriş nötr'ü kesilirse üç faz yıldız sistemin orta noktası kayar, buna zahiri nötr noktası oluşması ve nötr kayması denilir. Fazlara ait empedanslar farklı olduğu için nötr noktası kayar ve yük empedansları üzerinde farklı gerlimler oluşur. Bazı faza bağlı alıcıya düşük gerilim bazı alıcıya yüksek gerilim düşer. İki fazla da besleseniz nötr kayması olayı oluşur. Faz koruma rölesi ve kontaktör kullanarak böyle bir durumdan alıcılarınızı koruyabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim abicim sağolun varolun.
O şekilde uğraşmadan tek faza düşürsem olmazmı bunu merak ediyorum sadece.

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri