Yanlışlıkla trifaze panodan iki faz vermek

İyi günler. 220 voltla çalışan spiral kesme taş motorum var. Trifaze elektrik panosundan yanlışlıkla iki ayrı artı elektriği makineye bağladım ve makine bozuldu. Ne olmuş olabilir?

Öğretmen27

Profesyonel Üye
İyi günler. 220 voltla çalışan spiral kesme taş motorum var. Trifaze elektrik panosundan yanlışlıkla iki ayrı artı elektriği makineye bağladım ve makine bozuldu. Ne olmuş olabilir?
380v maruz kalmış. Sargılar yanmıştır. Açıp kontrol edin.

devil190795

Katılımcı Üye
tebrikler size allah dan size bir zarar gelmemiş

serkan_48

Profesyonel Üye
Geçmiş olsun öncelikle.

Bu spiral de devir kontrolü var olduğunu düşünüyorum. Var ise önce bu devir kontrol kartı ( dimmere ) bakmanızı öneririm. ŞAnslı iseniz bu devrenin bozulduğunu düşünüyorum. Şanssız iseniz sargılarda hasar olmuş olabilir.

Mustafa KABADAYI

Katılımcı Üye
Arkadaşlar cümleten merhaba.
Sizlere bir sorum olacak trifaze aboneliğimiz var lojmanda.
Dün akşam tali panoda biraz çalışma yaptım.
Yanlışlıkla Nötür hattı bağlı değilken KAR ı yukarı kaldırdım.
Hemen kapattım ama iki adet LED lamba patladı.
Fazın birini KAR dan iptal Edip 1 faz aydınlatma için 1 faz da prizler için kullansam.
3.fazı kullanmasam yinede Nötür hattı kesilince Aynı şekilde bişeylere zarar verir mi.

peugeot98

Paylaşımcı üye
Nötr kesilince alıcılara 2 faz gitmiş dolayısı ile lambalar patlamış.
İki fazda olsa zarar verir.

kral kobra

Profesyonel Üye
Sistemi besleyen giriş nötr'ü kesilirse üç faz yıldız sistemin orta noktası kayar, buna zahiri nötr noktası oluşması ve nötr kayması denilir. Fazlara ait empedanslar farklı olduğu için nötr noktası kayar ve yük empedansları üzerinde farklı gerlimler oluşur. Bazı faza bağlı alıcıya düşük gerilim bazı alıcıya yüksek gerilim düşer. İki fazla da besleseniz nötr kayması olayı oluşur. Faz koruma rölesi ve kontaktör kullanarak böyle bir durumdan alıcılarınızı koruyabilirsiniz.

Mustafa KABADAYI

Katılımcı Üye
Sistemi besleyen giriş nötr'ü kesilirse üç faz yıldız sistemin orta noktası kayar, buna zahiri nötr noktası oluşması ve nötr kayması denilir. Fazlara ait empedanslar farklı olduğu için nötr noktası kayar ve yük empedansları üzerinde farklı gerlimler oluşur. Bazı faza bağlı alıcıya düşük gerilim bazı alıcıya yüksek gerilim düşer. İki fazla da besleseniz nötr kayması olayı oluşur. Faz koruma rölesi ve kontaktör kullanarak böyle bir durumdan alıcılarınızı koruyabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim abicim sağolun varolun.
O şekilde uğraşmadan tek faza düşürsem olmazmı bunu merak ediyorum sadece.

kral kobra

Profesyonel Üye
Elinizin altında 3 tane eşek varken tüm yükü bir eşeğe yüklemeye benzer. Yüklerin fazlara dengeli dağılımı önemlidir. Bahsettiğim şekilde nötr kopması için tedbir alarak 3 fazı da kullanmanız uygun olandır.

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
106,591
Kullanıcılar
396,071
Son üye
cengizberk

Yeni konular