yangın söndüren TAŞ SUYU??

demiray teknik

Profesyonel Üye
arkadaşlar dün trt1 seyrederken bir bilim adamının taş suyu denilen bir madde ile yangını önleyebileceğini söndürebildiğini seyrettim.. bir tişortun sanayi pürmüzünün alevinde yanmadığını yanan pamuğun birdenbire söndüğünü gördüm nete çok aramama rağmen yeterli bilgi bulamdım.. nette bidiğimiz taşı çeşitli işlemler sonucu suya dönüştüğünü vede antibakteriyel antiviral vsvs bahsediyor.. konu ile bilgisi olana varsa bilgilerini paylaşırsa sevinirim...
saygılar
hakan

[h=2]Buluşları ile tanınan Türk bilim adamı Faruk Durukan, taşın suyunu çıkartarak elde ettiği ürün sayesinde, düşük bir maliyet ve yüzde yüz sonuç alarak çadır brandalarının da yanmaz hale getirilebileceğini ispatladı.

Balıkesir'in Edremit ilçesindeki laboratuarlarında yaptığı bilimsel çalışmaları sayesinde Nobel ödülüne aday gösterilen Faruk Durukan,İstanbul Gösteri Merkezi'ndeki yangını öğrenir öğrenmez harekete geçti. Yıllar önce Yunanistan'da çıkan orman yangınlarına bulduğu çözüm ile binlerce hektar ormanı yanmaktan kurtaran Faruk Durukan, yanmayan taş suyunu, Türk Silahlı Kuvvetleri dahil olmak üzere Türkiye'de ve dünyada bir çok farklı alana sunmayı başardı.

Faruk Durukan, taşın suyundan elde ettiği yanmayan su ile kapladığı çadır brandasını yaklaşık 3 bin derece sıcaklık veren ateşe tuttu. Uzun bir süre yanmayan çadır kumaşı dakikalarca ateşe dayandı.

Taşın Suyunu Çıkarttı - Bilim[/h]

arkadaşlar dün trt1 seyrederken bir bilim adamının taş suyu denilen bir madde ile yangını önleyebileceğini söndürebildiğini seyrettim.. bir tişortun sanayi pürmüzünün alevinde yanmadığını yanan pamuğun birdenbire söndüğünü gördüm nete çok aramama rağmen yeterli bilgi bulamdım.. nette bidiğimiz taşı çeşitli işlemler sonucu suya dönüştüğünü vede antibakteriyel antiviral vsvs bahsediyor.. konu ile bilgisi olana varsa bilgilerini paylaşırsa sevinirim...
saygılar
hakan
Ustam, bu buluş sanırsam bir 8-10 sene öncesinde gündeme gelmişti. Arkadaşın belirttiği gibi Faruk Durukan Bey'in buluşlarından biri. Kendisi zeytin üzerine yapılan araştırmaları ile tanınıyor. Hatta en son hatırladığım, zeytinin kara suyunun faydalı hale dönüştürülme formulünü bulması ve bununla nobeli kesinlikle alacağını söylemesiydi. Neyse asıl meselemiz taş suyu konusunda, o zamanlar orman yangınları hat safhadaydı. Hem yunanistan hem Türkiye'nin ege sahillerinde. Yunanistan taş suyu için bin tonlarla ifade edilen sipariş verirken, bizimkilerin konuya ilgisiz kalması beni çok düşündürmüştü. Yapılan deney ise, bir peçeteyi taş suyuyla yıkayıp kuruttuktan sonra yanmamasıydı. Ormanların periyodik olarak uçaklarla belli noktaların da sulama yapılarak, yangınların o noktalardan ileri geçemeyeceği konuları falan işlenmiş ve çok dikkatimi çekmişti. Unuttuğum ve bir o kadar ilgi duyduğum konuyu hatırlattığın için sağolasın ustam.

dostlar cevaplar için teşekkürler...
ama daha çok bu konuda muhatabından veya konuya çok vakıf birisinden daha çok detay öğrenmek isterdim... mesela yangın söndürücü tüpü halinde bir uygulama varmı varsa parekende satış fiyatı nedir... ve neden bu konuda hiç bir yerde bilgi yok...
ticari uygulamaları varmı? mesela otamaik yangın söndürme sistemlerinde kullanıldımı ?kimyasal özellikleri nelerdir? tübitak veya bir üniversitide ürün incelemsi yapıldımı??
sanırım bu gibi sorular havada kalacak daha onlarca yıl....
buluşu yapan da ilgilenmesi gerekenlerde örneği daha önceden yaşanmış binlerce konu gibi duyarsız kalmışlar galiba...
üzüntü verici...

Son düzenleme:
Bende gören, kullanan biri varsa onun görüşlerini paylaşmasını isterim.

Elektrikli tesisatlarında, pano içi bağlantı noktalarında oluşabilecek yangınların önlenmesi için yeni bir ürün geliştirilmiş.
www.fipronmuhendislik.com.tr adresinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Ayrıca mevcut sisteme ve cihazlara zarar vermiyor. Herhangi bir elektrik veya mekanik tesisata, yangın santraline, servis ve bakıma gerek duymaz. Standart servis veya Bakım masrafı yoktur.

www.fipronmuhendislik.com.tr

Detaylı bilgi için kontrol etmenizi tavsiye ederim..

Japonların ateş söndürme aleti efsane bir şey.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri