yangın proje

hhhhhyavuz

Üye
arkadaşlar yangın projelerinde kısadevre izalatörü niçin ve nasıl kullanılır . projede nerelere koymak gerekir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kısa devre izolatörü, bir kaç giriş ve çıkışı olan, duvara monte edilebilen bir kutudur. Amaç, yangın alarm sisteminin herhangi br devresinde kısa devre meydana geldiğinde, bunu algılar, sistemin sadece kısa devre gerçekleşen parçasını devreden çıkarır, böylece sistemin kalan kısmı çalışmaya devam eder... Nereye konulacağına, projecinin karara vermesi daha doğrudur.

kaç elemandan sonra kullanılır , bi standardı var mıdır peki ?

Hastanelerde , Otellerde 20 dedektörde bir koyuyorum ben...
Hastanelerde bu şart zaten (Sağlık Bakanlığı Şartnamelerine göre)
Fakat kısa devre izalatörlü buton kullanılırsa bu butona denk gelen 20 li dizilime koymaya gerek yok...

özetle 20 dedektörde bir uygundur...

Loop halarında meydana gelebilecek bir arızayı eger ızlolator taban yoksa butun loopu sureki bolerek aramanız gerekiyor ama izolator tabanla parcalara bolunmus bir loopa sahipseniz calismayan bolge anında fark edilerek daha kısa zamanda sonuca ulasmanizi saglayacaktır .

kaç elemandan sonra kullanılır , bi standardı var mıdır peki ?
Yavuz Bey, konuyu azıcık araştırdım. Edindiğim bilgi özetle;
a) Her 25 ünitede bir,
b) Loop'unuz bina dışına da çıkıyorsa, bina dışına çıkış noktasında,
c) Yangın panelinin içinde, her loop'un sonunda,
d) Loop 25 üniteden az sayıda eleman içeriyorsa, yine her loop'un snunda bir tane kullanılması ergonomiktir deniyor..
Dolayısıyla sn. mestelb arkadaşın uygulaması doğrudur.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri