yangın pompalarında kompanzasyon çözüm ?

ufaruklik

Üye
Katılım
10 Haz 2008
Mesajlar
10
Puanları
1
Yaş
38
arkadaşlar merhaba sizlere nacizane sorum şu şekilde bu büyük yapılarda koyulan yangın hıdroforlarını bizler trafo ve jeneratör girişinden beslemekteyiz.peki bunlar için kompanzasyon yapmak gerekir mi.Örneğin ben su an merterde bir proje çiziyorum ve 175 kw lık iki adet yangın pompası mevcut bunlar için kompanzasyon yapılıyormu.yapılmıyorsa sebebi nedir.

cevaplarsanız çok memnun olurum
 
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Katılım
22 Nis 2008
Mesajlar
382
Puanları
6
Yaş
38
selam valla ben dizel yangın pompalarından yanayım elektrik yangınlarında o pompalar hiç bir işe yaramıyor..
 

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
5,310
Puanları
3,507
Yaş
74
Konum
İZMİR
Elektrık ısıtemınden beslenen yangın pompalarnın beslemesiı, Dagıtım panosunda ana kesici kompact şalterden önce baglanır.kompanzasyona aıt akım trafoları ıse kompact şalterden sonradır. Yangın esnasında elektrık kesılecegınden. (AG panosundan) kompanzasyon yapılamıyacakdır. Bence, kompanzasyon yapmak ısterseniz, yangın poımpalarına lokal kompanzasyon yapabilirsiniz. Yanı pompaların çgen kontaktöerlerıne paralel baglı , kompansazyon kontaktöru, kondansantö güç sigortaları filan. Aslında, yangın esnasında hiç bır yer calısmıyacagından, trafonuz zorlanmıyorsa kompanzasyon gözardı edilebilir...
 

KodumS

Üye
Katılım
19 Ara 2011
Mesajlar
15
Puanları
1
kompanzasyon çalışmasada olur.
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
124,861
Mesajlar
885,266
Kullanıcılar
444,209
Son üye
Osman-

Yeni konular

Üst