Yangın Algılama Sistemi Yardım

maritime

Üye
intelligent adresli yangın algılama sistemi kuruyoruz. yangın senaryosunda bulunan havalandırma damperlerinin kapatılması , yangın kapılarının açılması ,asansörün acil duruma getirilmesi ..vb gibi işlemri yangın santrali ile kumanda edebilmek için nasıl bir yol izlemeliyiz. bnm araştırdığım kadarıyla yangın looplarına bağlanan role modülleri ile bu sağlanıyormuş... BU KONUDA AYRINTILI BİLGİ EDİNMEK İSTİYORUM.

evet yangın paneli çıkışında arttırılabilir ve kontrol edilebilir röle modülleri oluyor. bu sayede istediğin gibi kumanda edebiliyorsun.

evet modüllerle oluyor .acil çıkış kapısı olsun başka bir cihaz olsun .modüllerin bağlantı şekilleri var .taktıktan sonra sisteme kaydedilip adreslenip çalışır.paneli aldığın yerden al vardır onlarda . bağlantısıda aynı dedektörlere çekilen kablo bağlandığı gibi modüle girip modüldende çıkıp devam ediyor

merhaba;
looplara sensör gibi takabileceğin input output modülleri var. Output modülleri ile röle çektirip istediğin işi yaptırabilirsin. Mesela biz bir elektrik odasında yangın alarmı geldiğinde output modülü ile odada bulunan ana şalteri trip ettiriyoruz.

kolay gelsin...

merhaba;
looplara sensör gibi takabileceğin input output modülleri var. Output modülleri ile röle çektirip istediğin işi yaptırabilirsin. Mesela biz bir elektrik odasında yangın alarmı geldiğinde output modülü ile odada bulunan ana şalteri trip ettiriyoruz.

kolay gelsin...
burası bir hastane inşaatı. kesinlilke kontrol edilmesi gereken şeyler nelerdir bir hastane için. tabi yangın santrali ile

merhaba;

ben bir fabrikada yangın sistemi için konuştum. hastane için bilen birine sorman iyi olur. ama aklıma gelenler hastanedeki sprinkler sisteminden kontak almalı ve bir yerde sprinklerin devreye girdiğinden emin olmalısın. yangın tavaları ayrı olmalı. odaların durumuna göre ısı veya duman dedektörüne karar vermelisin. asma tavanlar varsa asma tavan yüksekliği 80 cmden fazla ise asma tavan ile tavan arasında dedektör yerleştirmelisin. bunlar zaten genel şeyler. Dediğim gibi hastane işini bilen birilerine sor bence.
bir de klasik siren yerine adresli siren kullanmanı tavsiye ederim.

kolay gelsin

Son düzenleme:
merhaba;

ben bir fabrikada yangın sistemi için konuştum. hastane için bilen birine sorman iyi olur. ama aklıma gelenler hastanedeki sprinkler sisteminden kontak almalı ve bir yerde sprinklerin devreye girdiğinden emin olmalısın. yangın tavaları ayrı olmalı. odaların durumuna göre ısı veya duman dedektörüne karar vermelisin. asma tavanlar varsa asma tavan yüksekliği 80 cmden fazla ise asma tavan ile tavan arasında dedektör yerleştirmelisin. bunlar zaten genel şeyler. Dediğim gibi hastane işini bilen birilerine sor bence.
bir de klasik siren yerine adresli siren kullanmanı tavsiye ederim.

kolay gelsin
röle modüllerini bir loop a dahil ediyoruz dimi normal bir dedektör gibi. kablolama olarak konuşuyorum.

hastane için bildiğim kadarıyla,

klima santralleri taze hava veren cihazlar kapıtalacak.
merdiven basınclandırma fanları kapatılacak.
asansörler kullanılmaması için devreden çıkarılacak.
seslendirme santraline acil anons için bilgi verecek.
itfaiyeye haber verecek.

yangın yönetmeliğine tekrar bakmak lazım.

Hocam hastane okul vs. gibi yerlerde mutlaka ve mutlaka en önemli şartın o hattın gidip dönmesi olsun..konvansiyonel adresli hiç farketmez ayrıca kurulan yangın algılama sistemleri için her bir loop hattının gidip dönmesi gerekiyor..üzerinde bulunan dedektör buton siren vs.lerin çift taraflı voltaj yemesi gerekiyor düzgün çalışması için aksi takdirde neidü belirsiz hatalar verir ve anlayamazsın ...en önemli 1.şart loop hattının sağlamlığı ..gerisi teferruattır ve halledilebilir ama hat başlıbaşına bir sorun..

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri