Yangın İhbar Sistemi Kablolaması

yenmuh

Üye
Selamlar

Yangın ihbar sisteminde yanılmıyorsam Cat5 kablo kullanılıyor. Bu kablonun iletken sayısı yine yanılmıyorsam 4. Ancak duman dedektörlerine 2 iletken bağlanıyor. Diğer iletkenler kullanılmıyor. O halde niçin daha ekonomik olması mutemel 2 iletkenli kablolar kullanılmıyor?

Bu yazdıklarımda yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Teşekkürler.

2 tel besleme ucu , 2 tel kontak ucu larak kullanılıyor.

hayırlı çalışmalar diliyorum,...

selamlar

yangın ihbar sisteminde yanılmıyorsam cat5 kablo kullanılıyor. Bu kablonun iletken sayısı yine yanılmıyorsam 4. Ancak duman dedektörlerine 2 iletken bağlanıyor. Diğer iletkenler kullanılmıyor. O halde niçin daha ekonomik olması mutemel 2 iletkenli kablolar kullanılmıyor?

Teşekkürler.

öncelikle yangın ihbar sisteminin kablosu özel yangın alrm kabloları var kırmızı renkli onunla yapılması gerekir bu kabloların özelliği diğerlerine nazaran aleve dayanıklı olmasıdır cat5 veya diğerkablolama yöntemleri maliyet yükselmesin diye yapılıyor ama uygun değildir artı yangın kablolarının farklı özellikleride vardır mesela alev almaması ve yanma sırasında zehirli gaz çıkarmaması

öncelikle yangın ihbar sisteminin kablosu özel yangın alrm kabloları var kırmızı renkli onunla yapılması gerekir bu kabloların özelliği diğerlerine nazaran aleve dayanıklı olmasıdır cat5 veya diğerkablolama yöntemleri maliyet yükselmesin diye yapılıyor ama uygun değildir artı yangın kablolarının farklı özellikleride vardır mesela alev almaması ve yanma sırasında zehirli gaz çıkarmaması

Hocam ben öncelikli olarak iletken sayısı ile ilgileniyorum. Bu konuda yardımcı olusan memun olurum.

2 tel besleme ucu , 2 tel kontak ucu larak kullanılıyor.

hayırlı çalışmalar diliyorum,...

Kontak ucu ile sensör ile santral arasındaki haberleşmeyi sağlayan bağlantıyı mı kast ediyorsunuz?

Yani 4 ileken de kullanılıyor doğru mu anladım?

Arkadaşın ne tip bir yangın alarm sistemi ve dedektörü kullanacaksa ve bağlantı şekillerine göre kablo belirlemesi lazım. ben şimdiye kadar hem 2 kollu hemde 4 kollu kablo ile sistemler kurdum.
bunun haricinde "ansez" arkadaşımızın dediği gibi yangın alarm sistemleri için özel üretim kablolar kullanmak gerekir. örneğin J-Y(st)Y..Lg veya J-H(st)H kırmızı renkli kablolar var. bir de daha yüksek güvenlik sınıfa sahip projeler için U-HFFRATm yeşil renkli kablo da kullanılır.

Selamlar

Yangın ihbar sisteminde yanılmıyorsam Cat5 kablo kullanılıyor. Bu kablonun iletken sayısı yine yanılmıyorsam 4. Ancak duman dedektörlerine 2 iletken bağlanıyor. Diğer iletkenler kullanılmıyor. O halde niçin daha ekonomik olması mutemel 2 iletkenli kablolar kullanılmıyor?

Teşekkürler.

selam. öncelikle ansez arkadaşın söylediklerine katılıyorum. yangın ihbar sisteminde yanmaz kablo kullanılır ve loop hattı yapılır.

Merhabalar arkaşım.
Yangın algılama sistemlerinde cat5 kablo kullanılmaz. (Teknik olarak özelliği aynıdır haklısın, ama yangın mahallinde yanabilen bir kablo kullanılır mı? )

Mesela ben yaptıgımız bir fabrikada 4 damarlı Kırmızı Renkli (Alev geciktirmeli) J-Y(st)Y kablo kullandım.
neden?

2 damar + ve - uçlar için / diğer 2 damar kontaklar için. (EEC duman dedektörü diye arat google dan, datasheet den neden 4 damar lazım görürsün.)

alev geciktirmeli neden?
hemen erimesin diye, dayanımı cat5 den fazla ve şartnamelere uydugu öncelikle DOĞRU uygulama oldugu için.

Zaten bu kablo "telephone cable" diye de geçer. istersen J-Y(st)y kablosunu modemine de faxına da takabilirsin. Özelliği kılıfıdır.

yangın ihbar sistemleri de konvansiyonel ve adreslemeli olarak ayrılabilir. İllaki loop yapacaksın diye birşey yok.

Yangın kablosu olarak jy-st veya jh-st(Yangına dayanıklı) kablo kullanılır. kullandığın sisteme göre değişir. örneğin konvansiyonel sistem ise 2x2x0,8+0,8 kablo kullanılır, analog adresli sistem ise 1x2x0,8+0,8 kablo yeterli olacaktır. mesafeye görede kesiti (0,8) değişebilir..
Sormak istediğiniz bişey varsa yardımcı olurum.

arkadasım yangın ihbar sistemi + - sistemi ile calısır sadece konvansiyonel sistemde bir kablo hattına (zon ) a 25 dedektör ve buton bağlanır hat sonu direnci ile sonlandırılır korna hattına ayrı hat cekilir adresli simtemde httın sonu mutlaka panele geri gelmesi gerekir yada 4 uçlu kablo ile hat geri çevrilir bu sistemde bir hatta ortalama 127 dedektör ve buton bağlanır kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri