Yaklaşık Maliyet Hakkında

arsima

Üye
Arkadaşlar kolay gelsin herkese

Yaptıracağım bir işle alakalı yaklaşık maliyet hesaplamam gerekiyor fakat bunu usulüne uygun nasıl yaparım kısmında fikirlerinizi almak istiyorum.

İşin tanımı: Kazı ve kablo çekilmesi
Kablo ve borular idare tarafından verilecek

Alacak firma, sadece kazı ve boruların döşenmesi işini yapacak fakat burada şöyle bir handikap var çevre ve şehircilik fiyatlarında kazı işleri malesef çok bir şey tutmuyor. İdare olarak da yapacağımız işlerin maliyetini hesaplarken bir dayanak olması açısından bu pozlardan yaralanıyoruz.

Kazı boru döşenmesi ve kablo çekimi bir para tutmadığından firmaların verdikleri teklifler bizim maliyetimizin çok altında kalıyor. Bu durumda ne yapmak gerekir piyasadan teklif alıp özel poz mu oluşturulması gerekiyor. Bu da uzun bir süreç oluyor firmalar gelecek bakacak gidecek teklif atacak falan baya zahmet oluşturuyor.

Asıl amacım işin hakkını bir şekilde pozlar üzerinden verebilmek bu konuda sıkıntı çekenler illaki vardır diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim bir kolayı varsa firmalardan tekrar tekrar fiyat toplamak istemiyorum.

bayındırlık pozu olan bir kalemin özel piyasa fiyatı oluşturulmaz.

çevre ve şehircilik fiyatlarında kazı işleri malesef çok bir şey tutmuyor.
Kazı boru döşenmesi ve kablo çekimi bir para tutmadığından firmaların verdikleri teklifler bizim maliyetimizin çok altında kalıyor.
tam anlaşılmamış firmaların teklifleri keşif bedelinden yüksek mi çıkıyor yoksa düşük mü çıkıyor?

eğer keşfiniz düşük çıkıyorsa inşaat kalemlerinden yararlanabilirsiniz. hafriyat yapılması diye bir kalem vardır.
eğer keşfiniz yüksek çıkıyorsa bu sizin işinize gelir.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri