Yakıt ikaz ışığı için yardım (motosiklet ecu)

Excuti

Üye
Merhaba bir motosikletim var elektronik ecu sistemi var motosikletim de şamandıra yok onun yerin fuel reserve switch diye adlandırılan bir anahtar var depoda yakıt 4 lt kalınca anahtar açılıyor ve ecuda tetikleme gerçekleştiriyor yine ecudan çıkan bir kablo göstergeye gidiyor ve lamba yanıyor genel mantık bu ben başka bir gösterge taktım bu göstergede kademeli sistem var kitapçığımda yazan "10 ohm full depo 90 ohm ikaz işığı 95 ohm depo boş " ibaresi şeklinde fakat orj sistem bu şekilde olmadığı için kullanamıyorum ecudan çıkıp göstergeye giden kablo fuel light kablosu (gnd) orj göstergede ışığı yakıp söndürüyor ama neye göre yanıp söndüğünü bir türlü anlamadım + terminali ile fuel kablosu arasında aküde okuduğum 12v gerilim var depo boş ikende full ikende yanlış düşünmediysem akım düşürerek lambanın yanmasını sönmesini sağlıyor ve lamba orj göstergede sönükken göstergenin fuel light kablosu ile + terminal arasında ki gerilim 1,67V okunuyor akü gerilim 12,58 V bu sistem nasıl işliyor ve nasıl bir hesaplama yaparak yeni göstergemde en azından ikaz ışığını çalıştırabilirim, yardımlarınızı bekliyorum biraz karmaşık olmuş olabilir şimdiden üzgünüm.

En basit şöyle birşey aklıma geldi . Elektronik konusunda uzman arkadaşlar yanlış olursa düzeltsinler inşallah . 12 V DC rölelerin çekme ve tutma gerilimleri vardır . Bu rölenin bobin devresine direk göstergenin uçlarını bağlarsanız büyük ihtimal rölenin çekme ve bırakma zamanları sizin istediğiniz şekilde olmaz . Bu mevzuda düzenleme yapabilmek için gösterge uçlarına paralel bir potansiyometre bağlarsanız toplam direnç değerini değiştirebilirsiniz . Böylece totalde istediğiniz zamanda röleyi çektirip bıraktırabilirsiniz ya da ben böyle düşünüyorum . Bu röleden alacağınız kontaklara da isterseniz led bağlayarak lamba yakabilirsiniz . Ya da buradan alacağınız kontakla orjinal göstergeye ikaz da verdirebilirsiniz .

Evet karışık olmuş okurken kafam gitti, elbiseli kitin şeması yok mu veya devrenin önlü arkalı resimlerini at. Bir de Lm3914 ile yapılan şemaları incele veya Çin'den getirt.

Merhaba bir motosikletim var elektronik ecu sistemi var motosikletim de şamandıra yok onun yerin fuel reserve switch diye adlandırılan bir anahtar var depoda yakıt 4 lt kalınca anahtar açılıyor ve ecuda tetikleme gerçekleştiriyor yine ecudan çıkan bir kablo göstergeye gidiyor ve lamba yanıyor genel mantık bu ben başka bir gösterge taktım bu göstergede kademeli sistem var kitapçığımda yazan "10 ohm full depo 90 ohm ikaz işığı 95 ohm depo boş " ibaresi şeklinde fakat orj sistem bu şekilde olmadığı için kullanamıyorum ecudan çıkıp göstergeye giden kablo fuel light kablosu (gnd) orj göstergede ışığı yakıp söndürüyor ama neye göre yanıp söndüğünü bir türlü anlamadım + terminali ile fuel kablosu arasında aküde okuduğum 12v gerilim var depo boş ikende full ikende yanlış düşünmediysem akım düşürerek lambanın yanmasını sönmesini sağlıyor ve lamba orj göstergede sönükken göstergenin fuel light kablosu ile + terminal arasında ki gerilim 1,67V okunuyor akü gerilim 12,58 V bu sistem nasıl işliyor ve nasıl bir hesaplama yaparak yeni göstergemde en azından ikaz ışığını çalıştırabilirim, yardımlarınızı bekliyorum biraz karmaşık olmuş olabilir şimdiden üzgünüm.

Yazinizda kendinizde belirtmissiniz. Bu malzemw switch ise iki konumlu anahtardir. Bu anahtar on off kontak verir.

Kontakla oransal cikis alamazsiniz. Sabit bir isik yakip sondurebilirsiniz.

Yazinizda kendinizde belirtmissiniz. Bu malzemw switch ise iki konumlu anahtardir. Bu anahtar on off kontak verir.

Kontakla oransal cikis alamazsiniz. Sabit bir isik yakip sondurebilirsiniz.
Evet bende biliyorum bunu fakat arada ecu var depo içerisindeki anahtar açıkta olsa kapalıda olsa çıkış olarak ecu besleme voltajını alıyorum ecunun içerisinden sürekli bir besleme var o yüzden switch on off olduğu zaman ışık direk açılıp kapanmıyoru boş ledlerden birine denedim led sürekli yanıyor
En basit şöyle birşey aklıma geldi . Elektronik konusunda uzman arkadaşlar yanlış olursa düzeltsinler inşallah . 12 V DC rölelerin çekme ve tutma gerilimleri vardır . Bu rölenin bobin devresine direk göstergenin uçlarını bağlarsanız büyük ihtimal rölenin çekme ve bırakma zamanları sizin istediğiniz şekilde olmaz . Bu mevzuda düzenleme yapabilmek için gösterge uçlarına paralel bir potansiyometre bağlarsanız toplam direnç değerini değiştirebilirsiniz . Böylece totalde istediğiniz zamanda röleyi çektirip bıraktırabilirsiniz ya da ben böyle düşünüyorum . Bu röleden alacağınız kontaklara da isterseniz led bağlayarak lamba yakabilirsiniz . Ya da buradan alacağınız kontakla orjinal göstergeye ikaz da verdirebilirsiniz .
Dediğinizi ben düşündüm 12vluk bir röleyi deponun içinde anahtara bağlayayım birde - terminalinden bir kablo çekeyim kablo rölenin com ucuna nc ucunda 90 ohm direnç ile direk göstergenin yakıt şamandıra girişine no ucunada 10 ohmluk bir direnç oda aynı girişe gidecek ve switch açıldığında röle tetiklenecek gösterge 90 ohmluk direnci okuyarak ikaz lambasını yakacaktır teoride çalışır bir sistem dirençler ayarlı direnç olacağından ince ayarda mümkün olacaktır. Ama bu durumda aradaki ECU bağlantısını iptal etmem gerekicek o yüzden bu en son çare benim merak 12v besleme devam ederken nasıl ışığı söndürebilirim ecu içeriden akımı sınırlayarak mı lambayı söndürüyor onu anlayamadım veya akımı sınırlıyorsa ecu içerisindeki akım sınırlayan direnci nasıl ölçebilirim ona göre yeni sisteme eleman ekliyeyim
Evet karışık olmuş okurken kafam gitti, elbiseli kitin şeması yok mu veya devrenin önlü arkalı resimlerini at. Bir de Lm3914 ile yapılan şemaları incele veya Çin'den getirt.
Hocam malesef söylediniz gibi bir kit yok ortada 2 tane gösterge var bir tanesi orj gösterge motosikletin üzerinde gelen bir tanesi çinden alınan gösterge orj gösterge kademeli değil fakat ikaz ışığı var aynı ikaz sistemini yeni göstergede boş ledlerden birinde kullanmak istiyorum fakat switch açıldığında sönmesi gereken lamba sönmüyor, switch direk ecuya gidiyor ecudan sürekli bir 12v beslemesi var bundan eminin akım sınırlayarak led söndürüyor sanırım bundan emin değilim akım sınırlıyorsa eğer ecunun kendisi bu direnci nasıl ölçerim bunu merak ediyorum aslında bunu ölçebilirsem araya telafi edecek bir direnç bağlarsam çalıştırabilirim gibime geliyor
Durum çözülmüştür 1.6mA akım geldiğinde göstergedeki ikaz ışığı yanmaktadır araya bir pot koyarak ince ayar yaparak durumu çözüm bulunmaktayım. Orj. göstergede gelmesi gereken akım daha farklı olduğundan değişiklik göstermektedir bu yüzden sistem çalışmamaktadır.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri