Yakında Reçetenize Oyun da Yazarlarsa Hiç Şaşırmayın

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
tbj85.jpg

Bilgisayar oyunlarının dikkat ve algıya olan etkileri uzun zamandır tartışılan bir konu.ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarının ortaya koyduğu yeni bulgular ise konuya olan bakışı bambaşka yere taşıyacak gibi duruyor.Zira özel olarak hazırlanmış bilgisayar oyunlarının yaşlılarda birden fazla işi ayni anda yapabilme ve odaklanma yeteneklerinin güçlendirilmesi konusunda son derecede faydalı olduğunu görmüşler.Üstelik oluşturduğu etki uzun süre devam ediyor

Araştırmacılar bunun için "NeuroRacer" adını verdikleri basit bir oyun tasarlamış.Oyunda amaç bir aracı yol üstünde tutmak ve yeşil halka göründüğünde kumandadaki düğmeye basmak.60-85 yaş arası katılımcılar oyun üzerinde 1 ay içinde 12 saat pratik yapmış.Denemeler sonucunda görülmüş ki yaşlıların oyundaki performansı oyunu daha önce hiç oynamamış 20 yaşındaki oyunculardan daha yüksek.Üstelik odaklanmanın beraberinde getirdiği olumlu etkilerin 6 ay boyunca devam ettiği de görülmüş.

Ayrıntıları geçtiğimiz ay Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre,bilgisayar oyunlarının yalnızca konsantrasyon eksikliği gibi durumlarda değil hiperaktivite ve depresyonda da işe yarayabileceğine dikkat çekiliyor.Sonuç olarak tedaviye yönelik ilaçların yanı sıra yakın gelecekte bilgisayar oyunlarının da reçeteye eklenmesi mümkün olacak gibi.Detayları on.wsj.com/15NUOU7 adresinde okuyabilirsiniz.

Alıntıdır.Kaynak:

Bilim ve Teknik,aylık Popüler Bilim Dergisi,Ekim 2013,Yıl 47,Sayı 551,Sayfa 16,Ctrl+Alt+Del

Bilgisayar oyunları 'zeka gerilemesini' önlüyor

Bilgisayar oyunları, yaşlılarda zeka gerilemesini önlüyor. Haftada ortalama 10 saat video oyunu oynayan yaşlılarda zeka gerilemesi bir yıl sonra azalmaya başlıyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bilgisayar oyunlarının, 50 yaşın üzerindekilerde zeka gerilemesini engelleyebileceği belirlendi.ABD'deki Iowa Üniversitesi'nden bilim adamlarının 50-65 yaşındakilerle yaptığı araştırma, video oyunlarının yaşlılığa bağlı zeka gerilemesinin azalmasını sağladığını gösterdi.Haftada ortalama 10 saat video oyunu oynayan tüm gruptakilerin zeka gerilemesinin bir yıl sonra azaldığı kaydedildi.

Araştırmaya imza atanlardan Fredric Wolinsky, katılımcıların başlangıçtaki hızı ne olursa olsun, "antrenmandan" sonra beceri hızlarının yüzde 70 arttığını belirtti.Oyunların sadece zeka gerilemesinin önüne geçmediğini, bilişsel işlevleri de artırdığını söyleyen Wolinsky, görüş alanının bile genişleyebileceğine dikkati çekti.Araştırma, "PLOS One" dergisinde yayımlandı.

Alıntıdır.

merhaba gayette mantıklı yaş ılerledıkçe çocuk gıbı hareketler başlıyor benım babam 90 yaşinda kçuk yeğenler var onlarla oyun oynuyor maşallahı var hareketlı balonu top gıbı evde yeğenım daha 3 yaşında onunla sektırıyorlar ben çocukluğunda şimdıkı gıbı oyuncak veya bilgisayar oyunu gormedığı için 90 yaşinda da olsa özeniyor duşunuyordum geçen yıne evde balon sektırırken bılınçlı patlattım çocuk gıbı kustu bana:) bilgisayarda oyunları klavyeden beceremiyor ama yandan çocuklara karışıyor şöyle yap şuraya git buraya gel gıbı:)sayın binbaşi yazdıklarınız gerçekten doğru yaşlılara oyun salonu yakında açilirsa şaşirmamak lazım:)kendım hayatımda bilgisayarıma oyun yuklemedım oyun nasıl oynanır ne yapılır bilmemde:)yanliz bu yıl mecbur kaldım torunun sevdığı oyunu telefona yukledım :))

çok çalışmak gerekince oyuna fırsat kalmıyor
çok çalışmakta zekayı geliştirir

hahah oyun bağımlısı olmamak lazımda sözde kalıyor bu olay

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri